Książki

Piratka – czy dziewczyna może być królem piratów?

Czarna broda, przepaska na oko, czarny kapelusz z trupią czaszka, papuga na ramieniu – to nasze najczęstsze wyobrażenie o piracie. W ten sposób jest on przedstawiany zarówno w bajkach, jak i w filmach dla dorosłych. A co byście powiedzieli, gdyby piratem okazała się dziewczyna? Magdalena Kalupa, w swojej książce pt. “Piratka“, przedstawiła losy młodej dziewczyny, która została Królem Piratów. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka

Piratka - czy dziewczyna może być królem piratów? 1

Madlen to młoda dziewczyna, z niewyparzonym językiem i niezwykłą odwagą. Potrafiąca pochłaniać niezwykłe ilości jedzenia. Niby zwyczajna dziewczyna, niczym nieróżniąca się od swoich rówieśniczek, jednak dziewczyna, której boją się piraccy kamraci. Dziewczyna, która zdobywa ich uznanie i staje się ich królem. Nie, nie pomyliłam się – Madlen jest królem, nie królową piratów. Jest pogromcą morskich potworów. Nie boi się
byle czego, pokonała złego Siwobrodego i przejęła jego tytuł, skarby i
statek.

Magdalena Kalupa przedstawia baśniową historię piratki, która pływając po niespokojnych wodach, musi stawić czoła wielu niebezpieczeństwom. Jednak z każdej opresji wychodzi cało. W przygodach towarzyszą jej dwie syrenki, szczur Szkorbut oraz smok.

Autorka kreśli przed dziećmi niezwykły świat, pełen magii i czarów, świat przygód, w którym dobro zawsze zwycięża. Postacie, które pojawiają się w książce są świetnie skonstruowane. Mamy delikatne syrenki, jedna uwielbiająca muzykę, druga wszystko co związane z naturą; wiecznie głodnego szczura oraz smoka, który wcale nie chciał być zły. Postać Madlen jest zarysowana perfekcyjnie. Jest butna, pyskuje, wtrąca nos nie tam gdzie powinna, ale ostatecznie zawsze stara się, by zło zostało pokonane. Przypominała mi momentami żeńską wersję Piotrusia Pana. Jej cięty język przyprawiał mnie o salwy śmiechu (Jaś nie zawsze rozumiał z czego akurat się śmieję). Ta postać budzi sympatię. Wieczorami, Jaś sam się dopominał, abyśmy przeczytali dalsze przygody piratki i słuchał ich z wypiekami na twarzy, a rano analizował je razem ze mną.

Piratka - czy dziewczyna może być królem piratów? 2

Fabuła jest dosyć szybka, momentami mam wrażenie, że dla młodego odbiorcy za szybka. Mamy tu piękne i żywe opisy, rysujące przed młodym czytelnikiem niesamowity świat piratki. Bardzo podobał mi się opis podwodnego królestwa syren, które było tak plastycznie opisane, że bez trudno można było wyobrazić sobie jak ono wygląda.

Każdy rozdział opowiada o innej przygodzie piratki, a całość zmierza do finalnego spotkania Madlen i złej wiedźmy.

Piratka to książka nie tylko dla chłopców, ale przede wszystkim dla dziewczynek. Postać Madlen pokazuje, że dziewczynki mogą rządzić mężczyznami, a jeśli tylko czegoś bardzo chcą mogą to osiągnąć. Książka zachęca dzieci do realizacji swoich marzeń i sięgania po swoje. To pozycja przeznaczona dla starszego niż mój Jaś czytelnika. Mimo to doskonale bawiliśmy się czytając przygody Madlen.

 

Piratka Magdalena Kalupa – ocena: 9/10

Plusy:
– opis przedstawionego świata
– barwna postać piratki Madlen
– humor
– sposób prowadzenia fabuły

Podobało się? Podziel się

Piratka – czy dziewczyna może być królem piratów?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 2 min
33
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także