Jestem mamą – badam się!

Zgodnie z powiedzeniem – lepiej zapobiegać niż leczyć, warto pamiętać o regularnych badaniach! Zwłaszcza kiedy jesteśmy mamami, szczególnie powinnyśmy dbać o nasze zdrowie. W Dniu Kobiet, warto sobie przypomnieć, jakie badania powinnyśmy wykonywać

Jestem mamą - badam się! 3

Zaprojektowane przez Freepik 

Pobudka, śniadanie, odprowadzenie dziecka do przedszkola/szkoły, praca, przygotowanie obiadów, zakupy, odebranie dziecka, zabawa, wieczorne rytuały – uff wreszcie dziecko w łóżku. Znasz to? Dla wielu mam kolejne dni przebiegają właśnie według podobnego scenariusza. Trudno nam wygospodarować czas na fryzjera, kosmetyczkę czy spokojne zakupy bez dziecka. Jednak mimo wszystko raz w roku powinnyśmy znaleźć czas i udać się do lekarza, by wykonać badania profilaktyczne. Pamiętajmy im wcześniej wykryte zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości, tym skuteczniej można z nimi walczyć. I właśnie dziś, w Dniu Kobiet powinnyśmy pomyśleć o sobie i zrobić sobie prezent w postaci zadbania o własne zdrowie.

 Jakie badania powinna wykonać kobieta po 30. roku życia?

Lista kluczowych badań dla trzydziestolatki nie jest długa, ale jest bardzo ważna. Po 30 roku życia w organizmie kobiety dochodzi do pierwszych poważnych zmian. Zmienia się poziom hormonów, co zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i raka szyjki macicy. Zagrożenie wzrasta w przypadku występowania nowotworów w rodzinie. To nie jedyne zmiany – nieprawidłowy poziom hormonów płciowych wpływa na cały organizm kobiety.

Raz w roku należy pamiętać o kontroli ginekologicznej z wykonaniem cytologii i USG piersi. Te proste badania pozwalają wykluczyć raka szyjki macicy i raka piersi. Bez względu na wiek raz na pół roku warto wykonać przegląd stomatologiczny. Jeśli zęby nie będą wymagały leczenia, lekarz wykona skaling, piaskowanie i fluoryzację.

https://www.instagram.com/p/BgA0N4kBD9U/

Cennym źródłem informacji są również coroczne badania moczu i krwi. Nieprawidłowy wynik może sygnalizować niewłaściwe funkcjonowanie narządów wewnętrznych  i pojawienie się chorób. Panie, które lubią korzystać z uroków słońca powinny ocenić zmiany skórne przy pomocy badania dermatoskopem (raz w roku).

Jakie badania powinny wykonać kobiety po 40. roku życia?

Każda czterdziestolatka powinna bacznie obserwować swoje ciało i niezwłocznie zgłaszać się z niepokojącymi objawami do lekarza. Istnieją jednak badania, które należy wykonać, nawet jeśli nie dzieje nic złego się.

W tym wieku mogą pojawiać się pierwsze oznaki chorób oczu. Bardziej podatne na uszkodzenia i działanie szkodliwych czynników stają się zęby. Dodatkowo warto skontrolować układ oddechowy – szczególnie dotyczy to osób palących papierosy.

 Do kalendarza trzeba dopisać ocenę dna oka, które wykluczy choroby oczu oraz umożliwia rozpoznanie cukrzycy i nadciśnienia. Nie można zapominać o spirometrii (raz na dwa lata) – to bezbolesne i niewymagające specjalnych przygotowań badanie trwa kilka minut i pozwala ocenić pojemność płuc. Po 40 roku życia często pojawia się niedoczynność tarczycy – warto wykonać badanie hormonów, które je wykluczy. Podobnie jak po trzydziestce, należy pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa (raz na rok), stomatologa (raz na pół roku), a także badaniach krwi
i moczu (raz na rok).

A Wy? Pamiętacie o regularnym badaniu się?

Podobało się? Podziel się

30 odpowiedzi na “Jestem mamą – badam się!”

  1. Fajnie, że napisałaś o tym post, oczywiście badania są bardzo ważne, ja akurat jestem w ciąży więc wszystkie badania już za mną i jeszcze sporo podstawowych przede mną 🙂

  2. Świetna akcja!
    Ja na ten rok wyznaczyłem sobie cel a nim kilka badań, których nie robiłam nigdy w życiu. Jako kobieta po 30 czuję, ze to najwyższa pora.
    Ściskam mocno!

  3. Ja się staram o tym pamiętać, chociaż muszę przyznać, że po urodzeniu dzieci jest z tym trudniej. Ale w tym roku się udało i jeszcze czekam tylko na wyniki cytologii 🙂

  4. Oczywiście profilaktyka najważniejsza. Ale tyczy się to również innych spraw zdrowotnych. Szczególnie warto raz w miesiącu wybrać się do fizjoterapeuty. Jak się zna na rzeczy to problemy z układem ruchu mamy z głowy… A teraz potrafią być nieznośne

  5. Mnie w marcu czekają badania, o których piszesz. To tylko chwila, a głowa spokojna 🙂 Ja co pół roku robię badanie krwi i poziom hormonów tarczycy. Jedno z tych badań w przeszłości pozwoliło mi wykryć przyczynę wielu dolegliwości, czyli niedoczynność. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także