Mama

Bajki telewizyjne – czego uczą nasze dzieci?

Jestem złą madką! Za to, na co pozwalam mojemu synowi, powinni mnie żywcem przypalać! Bo jak to? Moje dziecko spędza czas przed telewizorem, oglądając bajki! O zgrozo! Jak ja mogę na to spokojnie patrzeć i jeszcze na pytanie “Czy mogę obejrzeć bajkę”, potakująco kiwać głową?!

bajki dla dzieci

Na swoje usprawiedliwienie napiszę, że Janek nie spędza całego dnia przed telewizorem. Owszem pozwalam mu oglądać bajki, ale nie są to przypadkowe bajki na youtube. Zdaję sobie sprawę, że nieumiejętne wykorzystanie telewizji, może sprawić, że będzie szkodliwa. Jeżeli potrafi się z niej korzystać we właściwy sposób, może ona odgrywać pozytywną rolę, może bawić, a także być stosunkowo ważnym nośnikiem kultury i demokracji.

Zanim Jaś coś obejrzy, najpierw oglądam ja i dopiero po zaakceptowaniu treści mu obejrzeć bajkę. W świat bajek wkroczyliśmy wspólnie. Nie zostawiałam go przed telewizorem. Siedziałam z nim i dopowiadałam mu, co się dzieje na ekranie. Następnie rozmawialiśmy o tym, co zobaczył. Podczas wspólnego oglądania, tłumaczyłam mu kto jest kim, dlaczego postępowanie danego bohatera było złe i jakie są konsekwencje jego postępowania.

Na co zwracać uwagę wybierając bajkę dla dziecka?

Po pierwsze i najważniejsze – bajka powinna być dostosowana do wieku dziecka. Bardzo ważne jest, że aby bajka była dostosowana nie tylko treścią wizualną, ale przede wszystkim treścią emocjonalną do wieku dziecka. Wiadomo, że pewne sytuacje inaczej odbierze dwulatek, a jeszcze inaczej czterolatek. Musimy pamiętać, że nie wszystko, co kolorowe, nadaje się dla dzieci. Bajki dla najmłodszych powinny być spokojne, mieć niezbyt skomplikowaną fabułę i posiadać bezpieczne treści. W bajce nie powinno być żadnej przemocy czy wulgaryzmów.

Po drugie wybierajmy bajki, które wpływają pozytywnie na rozwój dziecka – dostarczają wiedzy o świecie i relacjach społecznych, uczą tolerancji i otwartości, występują w nich pozytywni bohaterowie, z którymi dziecko może się utożsamiać. W niektórych bajkach w sposób przystępny i taktowny podejmowane są trudne tematy (np. rozwód rodziców, śmierć bliskiej osoby, niepełnosprawność). 

Czy bajki telewizyjne czegoś uczą?

Zdecydowanie tak! Mądrze wybrana bajka, którą dziecko ogląda razem z rodzicem, sprawia, że maluch może wiele się nauczyć. O to nasze TOP 5 bajek telewizyjnych!

1. Blaze i mega maszyny

czego bajki uczą dzieci

Bajka opowiada o monster truckach, które w każdym odcinku biorą udział w wyścigu. Ale żeby nie było za łatwo, na torze wyścigowym napotykają różne przeszkody, które muszą rozwiązać. Wówczas następuje zwrot do małych widzów, którym główny bohater Blaze – tłumaczy maluchom, co muszą zrobić i jak rozwiążą problem. Przykładowo, w jednym z odcinków monster trucki zaatakowane zostały kulami z lodu, czekolady czy stali. Aby przejechać dalej samochody musiały roztopić kule. Za każdym razem maszyny mówiły, w jakiej temperaturze topi się dana masa – śnieg w 1 stopniu na plusie, czekolada w 30. Dodatkowo samochody zachęcały do powtarzania za nimi. Bajka uczy też liczyć, dodawać czy odejmować. Podoba mi się w tej bajce, to że jest interaktywna i zmusza maluchy do interakcji.

2. Strażak Sam

Na punkcie tej bajki Janek oszalał. Mimo, ze teraz lubi oglądać inne bajki, to do Strażaka Sama z chęcią wraca. O czym opowiada bajka? Jak łatwo się domyśleć o przygodach tytułowego Strażaka Sama, który codziennie musi ratować swoje miasteczko. Czego uczy ta bajka? Przede wszystkim jak zachować się w trakcie pożaru, co zrobić kiedy takowy wybuchnie, co go może spowodować. Dodatkowo w bajce pojawia się postać Normana, którego postępowanie często doprowadza do nieszczęścia. Nawet nie wiecie, jakie było moje zaskoczenie, kiedy podczas spaceru Jaś podniósł szklaną butelkę z ziemi i wyrzucił do kosza, mówiąc “przecież słonko świeci i butelka mogła spowodować pożar”. Kiedy spytałam skąd wie, odpowiedział: “przecież Strażak Sam mówił!” No tak, oczywiście!

Innym razem, podczas wakacji nad morze, postanowiliśmy zrobić Jasiowi frajdę i puszczać lampiony. Kiedy już byliśmy na plaży, sam nas upomniał, że musimy robić to nad wodą, bo Strażak Sam mówił, że w pobliżu lasu może to wywołać pożar! Jak widać, nie oglądał tylko przesuwających się obrazków w bajce, a wyniósł z niej znacznie więcej!

3. Oktonauci

Bajki telewizyjne - czego uczą nasze dzieci? 1

Na tą bajkę trafiliśmy przypadkiem. Oktonauci to podwodna ekipa ratunkowa, która spieszy na pomoc każdemu, kto znajduje się w niebezpieczeństwie. Są nieustraszeni i dzielnie dbają o środowisko naturalne morskich głębin. Podróżują łodzią podwodną w kształcie dużej ryby w kolorze niebieskim. Ekipa Oktonautów podróżując po podwodnych głębinach pokazuje dzieciom życie morskich i oceanicznych stworzeń, ich problemy i radości. Bohaterowie uczą dzieci wrażliwości i dbania o środowisko. Uświadamiają, że przez zanieczyszczenia spowodowane przez ludzi cierpią zwierzęta i rośliny, a ich życie bywa zagrożone. Na szczęście można to zmienić dbając o naszą planetę. Dzięki Oktonautom dzieci w prosty i zabawny sposób poznają morski świat, mogą dowiedzieć się bardzo dużo na temat podwodnych zwierzątek i ich zwyczajów.

4. Psi patrol

Bajki telewizyjne - czego uczą nasze dzieci? 2

Nasz ostatni hit. Opowieści o grupce piesków nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Siedem bohaterskich piesków i kilkuletni chłopiec, Ryder, stawiają czoła niełatwym zadaniom. Każdy z uroczych piesków ma swoje zadanie, ekwipunek i pojazd. Czego uczy ta bajka? Przede wszystkim tego, że należy współpracować z innymi. Dodatkowo pokazuje jak zachować się w codziennych sytuacjach, które mogą spotkać każdego z nas. Pomocne pieski ratują z opresji każdego, kto przywołuje pomocy, tym samym pokazując maluchom, że warto pomagać innym.

5. Masza i niedźwiedź

Bajki telewizyjne - czego uczą nasze dzieci? 3

To kolejna bajka, która przyciąga maluchy na całym świecie. Opowieść o rezolutnej Maszy bawi i uczy. Masza nie jest zwykłą dziewczynką. Nie bawi się lalkami, nie dba o swój wygląd i nie zachowuje się jak księżniczka. jest rozbrykana, roześmiana i bardzo rezolutna. Masza jest ponadto  – nieusłuchana, niesubordynowana, broi i pakuje się w coraz to nową kabałę. Bywa zaborcza, złośliwa i samolubna, czyli zachowuje się jak DZIECKO. Każdy maluch w Maszy odnajdzie swoje alter ego. Jaś często powtarza, że zachował się jak Masza. Ale dziewczynka mimo, że broi potrafi przynać się do błędu i wie kiedy należy przeprosić. I właśnie tego – przepraszania i przyznawania się do błędu dzieci nauczą się oglądając Maszę.

A Wasze dzieci, jakie bajki najchętniej oglądają?

Podobało się? Podziel się

Bajki telewizyjne – czego uczą nasze dzieci?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 5 min
39
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także