Alergia

Jak sprzątać w pokoju małego alergika?

Zawsze pedantycznie podchodziłam do utrzymywania porządku w domu. Odkurzałam, ścierałam kurze, zmywałam podłogi co drugi dzień, a czasem codziennie. Zostało mi to do dnia dzisiejszego. Jak się okazuje moje podejście do sprzątania przydaje się obecnie. Odkąd u Jasia ujawniła się alergia, sprzątam w jego pokoju regularnie i bardzo dokładnie

Jak sprzątać w pokoju małego alergika? 1

Jaś jest uczulony na roztocza kurzu domowego. Utrzymanie czystości w jego pokoju to ważny aspekt walki z alergią Obok podstawowych czynności, takich jak ścieranie kurzu, odkurzanie czy mycie podłóg, trzeba znaleźć czas na częste wietrzenie pomieszczenia i zapobieganie pojawieniu się nadmiernej wilgoci, która sprzyjałaby rozwojowi grzybów i pleśni.


Jak sprzątać w pokoju alergika, by trzymać alergię w ryzach?

Systematyczny alergik

Owszem, dokładne wycieranie powierzchni, odkurzanie i wietrzenie pomaga, ale to nie sumienność i precyzja są największymi sprzymierzeńcami alergika, a systematyczność. Innymi słowy, uczuleniowców nie obowiązuje zasada „raz a porządnie”, ale „krótko, lecz często”. To może brzmieć przerażająco, zwłaszcza dla osób, którym daleko jest do perfekcyjnego zorganizowania, ale spokojnie. Jeśli ograniczysz do minimum zbierające kurz dekoracje i tekstylia, a w każdym pokoju będziesz mieć w gotowości przygotowaną szmatkę, nowy nawyk wypracujesz już w ciągu kilku tygodni.

Jakość snu alergika

Bardzo ważnym aspektem dbania o pokój alergika jest zadbanie o komfort snu. To właśnie w łóżku znajduje się najwięcej roztoczy. Bardzo ważne jest, aby pościel była regularnie wietrzona. W naszym przypadku raz w tygodniu wyrzucamy pościel na balkon i zmieniamy poszewki, które pierzemy z dodatkiem specjalnego płynu, który pomaga zmniejszyć ilość roztoczy. Wymiana kompletu pościeli na nowy raz na 2 lata wpłynie pozytywnie na objawy alergii. Firany, zasłony, dywany i inne materiałowe dodatki również powinny być prane regularnie, a najlepiej jeśli zrezygnujemy z nich w pokoju alergika.

Pozbądź się zbieraczy kurzu

W pokoju alergika całkowicie zrezygnuj z dywanów, firanek, zasłon. Ciężko utrzymać je w czystości i są miejsce, w którym rozwijają się roztocza. Magnesem przyciągającym i zatrzymującym kurz są także maskotki. Pluszowe misie są często nieodłącznymi towarzyszami dziecięcych zabaw oraz przytulankami zabieranymi do łóżka. Aby pozbyć się drażniących alergenów, trzeba co jakiś czas włożyć pluszowe zabawki do zamrażalnika na 24 h. W takich, arktycznych warunkach, roztocza giną. Następnie należy wyprać zabawki, by wypłukać martwe pajęczaki i ich odchody.

Jak sprzątać w pokoju małego alergika? 2

Dobry odkurzacz to podstawa

Mieszkanie alergika będzie tym bezpieczniejsze, im częściej włączany będzie w nim odkurzacz. Ale uwaga. Standardowe „przejechanie” po podłodze nie wystarczy, by pozbyć się alergenów. W tym celu należy wykorzystać każdy element naszego urządzenia. W odkurzaniu najważniejsze są worki do odkurzaczy. Na rynku znajdziemy ich wersje papierowe i syntetyczne. Dla alergików zdecydowanie lepsze są te drugie. Ich bogaty wybór znajdziemy na www.swiatworkow.pl. Do odkurzania warto nabyć sprzęt z dobrej jakości filtrem HEPA. Taki sprzęt nie będzie dodatkowo rozpylał kurzu, ponieważ 99% drobinek zostanie zatrzymana.  Dzięki odpowiedniemu urządzeniu będziemy mogli sprzątać dywany i tapicerki i wyciągnąć alergen spomiędzy włókien.

Przyjazna para wodna

W domach alergików zawsze trzeba pamiętać o tym, żeby sprzątać na mokro. Każde przetarcie kurzu suchą ściereczką spowoduje wzbicie się go w powietrze i będzie dodatkowo wywoływało reakcję u osoby uczulonej. Dlatego jednym  z urządzeń, które mam w domu jest mop parowy. Urządzenie wykorzystuje siłę gorącej wody, dzięki czemu usuwa aż 99,9% bakterii, bez konieczności używania detergentów.

Walka z alergenami w pokoju alergika jest długa i żmudna. Nie da się bowiem całkowicie wyeliminować z otoczenia substancji, które działają drażniąco na osoby uczulone.  Sprzątanie w pokoju alergika wymaga zadbania o wiele elementów. Musimy pamiętać, że najważniejsza jest systematyczność. Codzienne odkurzanie i przecieranie na mokro to ważne elementy walki z roztoczami.

Podobało się? Podziel się

Jak sprzątać w pokoju małego alergika?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 3 min
27
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także