Alergia

Alergia – tego o niej nie wiesz!

Alergia towarzyszy mi odkąd pamiętam. Najpierw męczyła mnie alergia na roztocza, pyłki roślin i sierść kota. Teraz w walce z alergią “towarzyszy” mi mój syn. Ostatnio coraz częściej mówi się o alergii, a poczekalnie do alergologów pękają w szwach. Postanowiłam przytoczyć wam 5 faktów o alergii, o których jeszcze nie wiecie!

Alergia - tego o niej nie wiesz! 1

Jak skutecznie walczyć z alergią? Wszystko zależy od tego, co nas uczula. Z alergiami skórnymi, pokarmowymi czy wziewnymi pomoże nam właściwa diagnoza postawiona przez specjalistę oraz terapia farmakologiczna. W przypadku alergenów, które pojawiają się w naszym domu, konieczne jest precyzyjne sprzątanie przy użyciu odpowiednich produktów oraz detergentów. Wielu ludzi posiłkuje się zakorzenionymi mitami lub niepełnymi informacjami na temat alergii. W walce z uczuleniem pomoże przede wszystkim dogłębna diagnoza.

Na alergię nigdy nie jest za późno

Jeszcze dekadę temu alergie były przede wszystkim przypadłością dzieci. Pierwsze objawy można było u nich zauważyć już we wczesnych latach, a nawet miesiącach życia. Współcześnie, ilość szkodliwych substancji, na które jesteśmy wystawieni, a także silny stres i zła dieta, sprawiają, że alergikami możemy zostać nawet po 50. roku życia. Nawet, jeśli dany alergen nie uczulał nas do tej pory, nie oznacza to, że jesteśmy alergoodporni. W każdym momencie naszego życia może ujawnić się alergia. U mojej mamy dopiero po 40. ujawniła się alergia na pyłki roślin. Dlatego też należy bacznie obserwować, czy nasz układ odpornościowy nie zaczyna wykazywać pewnych nietolerancji.

Alergia na roztocza czy odchody?

Jednym z najczęstszych alergenów, który znajduje się w naszych domach, są roztocza. Jak się jednak okazuje, to nie one same są źródłem problemu, lecz ich… odchody. A dokładniej zawarte w nich białka. Za tą alergią przemawiają liczby – 1 g kurzu zawiera około 250 000 odchodów roztoczy. Tylko odpowiednie sprzątanie i zachowanie higieny pozwolą na walkę z uczuleniem, a na pewno zneutralizują jego uciążliwe objawy. Walka z alergią na roztocza nie jest łatwa, zwłaszcza zimą, kiedy mniej wietrzymy pomieszczenia (choćby ze względu na wszechobecny smog).

Nie tylko sierść uczula

Stosowanym przez nas lekarstwem w walce z uczuleniem na psy lub koty jest adoptowanie zwierząt z włosiem, a nie z sierścią. Wbrew powszechnej opinii sierść nie jest jednak jedynym powodem występowania alergii. Osoby, które zaczynają odczuwać dyskomfort, gdy w pobliżu pojawia się futrzasty czworonóg, mogą być uczulone również na alergeny znajdujące się w ślinie lub gruczołach pupila. Zagrożeniem możemy być również karma zwierząt. Jaś jest uczulony na sierść psa, ale również jak się niedawno okazało, na karmę świnki morskiej. Do niedawna mieliśmy puszystą Lili w klatce. Jaś chętnie ją karmił, bawił się z nią itp. Zawsze po karmieniu zwierzątka jego oczy robiły się czerwone i zaczynał kichać. Pojawiła się też duszność. Dopiero alergolog zwróciła nam uwagę, że karma świnki może dawać objawy alergii. Odkąd świnka została zabrana przez dziadków, problem zaczerwienionych spojówek, napadowego kichania zniknął.  Zanim więc przygarniemy pupila powinniśmy upewnić się, że jego codzienne towarzystwo będzie dla nas właściwe.

Kobiece sprawy a alergia

Teraz o czymś dla mam! Zespół napięcia przedmiesiączkowego może nasilać objawy alergii u kobiet borykających się z uczuleniem. Zawsze, ilekroć zbliża mi się okres jestem bardziej podatna na alergeny. Sprzątając przed okresem, zawsze muszę używać maseczki, bo napadowe kichanie z powodu kurzu jest znacznie większe, niż w inne dni miesiąca. Powodem tego jest podwyższony poziom hormonów oraz ogólne osłabienie organizmu. Warto w tym czasie mieć przygotowaną dodatkową paczkę chusteczek, świeżą pościel i mieszkanie wolne od kurzu. Nigdy nie wiadomo, jaki objaw alergii nas zaatakuje.

Muzykoterapia nie pokona alergii

Kiedy wykryto u mnie alergię, rodzice szukali niekonwencjonalnych metod leczenia. Byliśmy na muzykoterapii, biorezonansie, akupunkturze. Jednak nic to nie dało. Niestety w walce z alergią pomóc może tylko terapia farmakologiczna, odstawienie produktów czy substancji, które nas uczulają oraz czyste i przewietrzone mieszkanie. Wszystkie inne sposoby działają na zasadzie efektu placebo i nie skutkują poprawą samopoczucia na długo.

Alergia, choć jest topowym tematem, nadal skrywa przed nami wiele tajemnic. Tylko poznanie jak największej liczby informacji na jej temat pomoże w codziennej walce z dokuczliwym katarem, wysypkami czy ogólnym osłabieniem.

Podobało się? Podziel się

Alergia – tego o niej nie wiesz!

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 3 min
29
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także