Mama

Dziecko na plaży – w stroju czy bez?

Wyobrażasz sobie wyjść na plażę bez bikini czy jednoczęściowego opalacza? (oczywiście jeśli nie wybierasz się na plażę nudystów). Jesteś w stanie zaakceptować fakt, że twój mąż/partner/narzeczony nie zakłada kąpielówek na plażę, tylko wychodzi na nią, jak go Pan Bóg stworzył? No właśnie… ja też sobie tego nie wyobrażam….

Dziecko na plaży - w stroju czy bez? 1

Nie wyobrażamy sobie, że moglibyśmy pojawić się na plaży nago, tymczasem rodzice, choć sami wkładają letnie kąpielówki i kostiumy, dzieciom często pozwalają na nagą swobodę. Czy słusznie? Jak ubrać, czy w ogóle ubierać dziecko na plażę?

Dziecko na plaży w stroju czy jednak bez?

Dla mnie odpowiedź jest jednoznaczna – dziecko na plaży powinno być ubrane w strój kąpielowy – chłopcy w kąpielówki, dziewczynki w dwu lub jednoczęściowy strój. Miejsca intymne dzieci powinny być zakryte. I tu wcale nie chodzi o pruderię, bo ktoś zobaczy chłopięcego siusiaka czy “pusię” dziewczynki i się zgorszy. Za dużo się obecnie słyszy o różnych zboczeńcach, którzy tylko czyhają na to, by zobaczyć dzieci w stroju Adama i Ewy. Wystarczy, że takiemu nagiemu dziecku bez wiedzy rodziców zrobią zdjęcie… nie chcę nawet myśleć co oni potem wyprawiają nad tymi zdjęciami…

Ktoś może powiedzieć, że to skrajne wypadki i jestem przewrażliwiona, a dziecku nago jest chłodniej i wygodniej podczas zabawy w piachu. Oczywiście, ale skoro jemu jest chłodniej, kiedy jest tak ubrane, to dlaczego my się męczymy w strojach kąpielowych, czemu nie zdejmujemy ich – w końcu będzie nam wygodniej! Traktujmy dziecko jak małego człowieka, który ma prawo do intymności! Po za tym weźmy pod uwagę, że na plaży nie jesteśmy sami. innymi ludziom nagość, nawet dziecka, może po prostu przeszkadzać.

Pamiętajmy, że tego, co dzieci nauczą się w dzieciństwie, będzie widoczne, kiedy staną się dorosłe. Uczmy dzieci zachowania się w różnych sytuacjach. Strój kąpielowy uczy dzieci, że choć przyjemnie jest uwolnić się od
zbędnych ubrań, jednak należy zachować zasady dobierania stroju do
okazji i miejsca.

Kolejną zaletą stroju kąpielowego jest możliwość zabezpieczenia wrażliwych i delikatnych miejsc intymnych dziecka przed otarciami, bakteriami i zanieczyszczeniami. Sama wracając z plaży mam piasek wszędzie, a co by było gdybym stroju kąpielowego nie miała?

Dziecko na plaży - w stroju czy bez? 2

Pamiętajmy, że plaża coraz częściej jest miejscem, gdzie nie tylko ludzie odpoczywają, ale także i zwierzęta, które przenoszą groźne dla zdrowia dziecka drobnoustroje i bakterie.


Dziecko, które jeszcze nie nauczyło się panować nad swoją fizjologią, może także przysporzyć rodzicom wielu niespodzianek podczas plażowania. Zabrudzony piasek w bliskości innych plażowiczów nie zawsze musi kojarzyć się pozytywnie, dlatego rodzice powinni zwrócić uwagę na zachowanie swojego dziecka i możliwość kontrolowania jego potrzeb. Maluchom można na plaży założyć pieluchy do pływania.

W co ubrać dziecko na plażę?

 Ubierając dziecko na plażę, pamiętajmy że nie musi wyglądać modnie, a musi być mu wygodnie. Zakładajmy przewiewne, jasne ubranka. Wybierajmy takie ubranka, które łatwo się zdejmują i łatwo zakładają. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy musieli z plaży szybko uciekać. Pamiętajmy o zabraniu czapeczki lub kapelusika, które dziecko powinno mieć zawsze na głowie. Na rynku dostępne są również stroje zrobione z materiałów chroniących przed filtrafi UV. To dobre rozwiązanie dla maluchów. Dobrze jest przebrać dziecko, kiedy wyjdzie z wody, dlatego zawsze mam dwie pary kąpielówek dla Jasia. 

A Wy jak ubieracie dzieci na plażę?

Podobało się? Podziel się

Dziecko na plaży – w stroju czy bez?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 3 min
14
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także