Urządzamy pokój dla dziecka w różnym wieku

Aranżacja pokoju dziecka nie jest łatwym zadaniem – w końcu dzieci tak szybko rosną, a wraz z wiekiem zmieniają się też ich potrzeby. Wybraliśmy produkty i rozwiązania, dzięki którym wnętrze będzie funkcjonalne i przytulne. Wyszukaliśmy też akcesoria i zabawki, które wspierają rozwój dziecka i jego pasje. Zobacz, jak za pomocą kilku sprawdzonych wnętrzarskich trików urządzić wymarzony pokój dla niemowlaka, przedszkolaka i pierwszoklasisty.

aranżacja pokoju

Przy tworzeniu własnej przestrzeni dla dziecka powinniśmy pamiętać, by spełniało ono jego wszystkie potrzeby, bez względu na wiek. Dlatego taki pokój musi mieć wydzielone strefy, w których młody człowiek będzie mógł spokojnie spać, swobodnie się bawić lub uczyć w skupieniu.

Aranżacja pokoju dziecięcego dla niemowlaka

Wielu rodziców staje przed dylematem – kołyska czy łóżeczko. Kołyska pozwala na łatwiejsze przesuwanie mebelka w różne miejsca czy postawienie go w sypialni rodziców. Nie bez znaczenia jest również to, że maluszki uwielbiają być kołysane.

Oprócz łóżeczka dla dziecka rodzice powinni też zadbać o miejsce do przewijania. Jego dobra aranżacja ułatwia bowiem codzienną pielęgnację. Warto też zadbać o pojemną komodę. Pojemne szuflady zmieszczą wszystkie potrzebne akcesoria i produkty higieniczne. Mebel można również wykorzystać do przechowywania ubranek czy coraz liczniej pojawiających się zabawek.

Mamy docenią też wygodny fotel do karmienia – może to być uszak lub fotel bujany. Całości dopełnią dodatki: delikatne kocyki, mięciutkie poduszki i nastrojowe oświetlenie.

Aranżacja pokoju trzylatka

Gdy maluch śmiało stawia pierwsze kroki, warto kupić łóżeczko, z którego będzie mógł sam bezpiecznie wyjść. Zamiast tradycyjnego łóżka można też kupić model przypominający domek czy wigwam. W pokoju dziecka pojawia się też coraz więcej zabawek i akcesoriów – wybierajmy je jednak mądrze. Niech rozwijają mowę, motorykę i kreatywność. Do przechowywania dziecięcych skarbów warto wybrać wiklinowe i materiałowe kosze. Są lekkie, miękkie i pojemne. Z łatwością można je przestawić, a także zachęcić dziecko do wspólnych porządków.

Wielu rodziców zastanawia się też nad kolorystyką pokoju dziecięcego. Przy wyborze palety kolorystycznej warto kierować się wiedzą na temat oddziaływania poszczególnych barw na psychikę. Najlepszym wyborem są neutralne kolory – biały, kremowy lub szary, do których pasują pastelowe dekoracje. Można też zaufać rozwiązaniom typu fototapety w subtelne wzory oraz naklejki ścienne. Tapetę można wykorzystać do wyeksponowania jednej ze ścian – na przykład tej, na której stoi łóżko. Naklejki pozwalają zaś na nieskrępowaną kreatywność w ozdabianiu przestrzeni. Dzięki nim można stworzyć indywidualne kompozycje w dowolnym miejscu na ścianie, wykorzystując do dekoracji postacie zwierząt, wzory roślinne czy motywy baśniowe.

Aranżacja pokoju przedszkolaka

W pokoju przedszkolaka warto wydzielić trzy odrębne strefy – do spania, zabawy i nauki.

Głównym elementem strefy spania będzie łóżko. Powinno być przede wszystkim bezpieczne. Pamiętajmy, że będzie ono nie tylko miejscem do spania, ale także posłuży jako kącik do zabaw, czytelnia, kryjówka lub… trampolina. Dlatego bezpieczne łóżko dla dziecka powinno posiadać nie tylko solidną ramę bez dodatkowych wystających ozdób, o które maluch mógłby się skaleczyć, ale również wytrzymały stelaż oraz porządny materac. Ten ostatni powinien być przewiewny i najlepiej wykonany z syntetycznych materiałów, które nie będą sprzyjać rozwojowi grzybów oraz roztoczy. Jeśli pokoik dla dziecka lub rodzeństwa jest niewielki, dobrze sprawdzą się łóżka rozkładane lub piętrowe. Łóżko powinno znaleźć się w miejscu najbardziej zacisznym, aby dzieci miały trochę spokoju, będąc jednocześnie w oddaleniu od okna i kaloryfera. 

W przypadku kącika zabaw, warto wyznawać zasadę, że im prostsza przestrzeń, tym bardziej pobudza wyobraźnię. Czasem wystarczy kilka drobiazgów, aby dziecko znalazło się w zamku albo na bezludnej wyspie. Dziecko w wieku przedszkolnym potrzebuje więcej miejsca na podłodze do tworzenia „swoich światów”, dlatego warto pomyśleć o przestrzeni, która byłaby jak najbardziej przyjazna takiego spędzania czasu. Można postawić także na rozwiązania zachęcające dziecko do aktywności. Tu z pomocą przyjdą drabinki gimnastyczne, które zamontowane w pokoju pozwolą dziecku na rozwój poprzez zabawę. Dzięki nim maluch nie tylko będzie miał gdzie wytracić energię, ale również rozwijać motorykę dużą.

aranżacja pokoju

W pokoju przedszkolaka nie może zabraknąć kącika do nauki. Biurko z regulowaną wysokością blatu z łatwością można dostosować do wzrostu dziecka, z kolei nieduży stolik z krzesełkami przyda się podczas wspólnych zabaw z koleżankami i kolegami z przedszkola.

Aranżacja pokoju ucznia

Wraz z dorastaniem malucha, pokój zabaw trzeba będzie przeistoczyć w przestrzeń dla nastolatka. Starsze dziecko potrzebuje miejsca na swoje zainteresowania i hobby.

Pokój pierwszoklasisty jest miejscem szczególnym – zabawa ustępuje miejsca nauce i rozwijaniu własnych pasji. Najważniejsze meble to wygodne biurko i fotel, które nie tylko zachęcą dziecko do odrabiania prac domowych, ale też pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała.

Nie można zapominać, że pierwszoklasista to przede wszystkim dziecko, które potrzebuje dać upust swojej naturalnej potrzebie ruchu. Ścianka wspinaczkowa montowana w pokoju, będzie świetnym elementem wystroju i da uczniowi możliwość rozruszania mięśni po długiej nauce.

Aranżując wnętrze, bierzmy pod uwagę, że dziecko szybko rośnie. To najwyższy czas, by zmienić małe łóżko na bardziej „dorosłe”, a dziecięce mebelki zastąpić bardziej uniwersalnymi rozwiązaniami. Taka baza pozwala na szybką metamorfozę wnętrza za pomocą dodatków dostosowanych do zainteresowań i stylu dziecka.

Podobało się? Podziel się

Jedna odpowiedź do “Urządzamy pokój dla dziecka w różnym wieku”

  1. Wspaniały poradnik, który porusza wiele istotnych kwestii podczas aranżacji pokoju dla dziecka w różnym wieku. Jako osoba mająca kontakt z osobami zajmującymi się projektowaniem wnętrz, chciałabym dodać jedną radę, która często jest pomijana, a jest niezwykle istotna – stworzenie strefy sensorycznej. Strefa sensoryczna to miejsce, w którym dziecko może eksplorować różne tekstury, zapachy, dźwięki i kolory. Może to być niewielki kącik z kilkoma zabawkami sensorycznymi, które będą stymulować zmysły dziecka i pomagać w jego rozwoju. To ważne zwłaszcza dla niemowląt i małych dzieci, które są na etapie odkrywania świata poprzez zmysły. Pamiętajmy jednak, że wszystkie elementy muszą być bezpieczne i odpowiednie dla wieku dziecka. Ta dodatkowa strefa pomoże w harmonijnym rozwoju dziecka, jednocześnie wprowadzając element zabawy i odkrywania. Dziękuję za ten poradnik, który na pewno pomoże wielu rodzicom stworzyć piękne i funkcjonalne przestrzenie dla swoich pociech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także