Praca i wychowanie dzieci — jak to połączyć i znaleźć właściwy balans?

Łączenie pracy zawodowej z wychowaniem dzieci to codzienność. W najmniejszym stopniu nie zmienia to jednak faktu, że rodzicom umiejącym zachować równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, należą się wyrazy uznania. Ale czy tacy w ogóle istnieją? Czy realnym jest robienie kariery i autentyczne zaangażowanie w proces wychowawczy? Krótko mówiąc: tak. Chociaż jest to trudne, wymaga wiedzy, praktyki a przede wszystkim dobrych chęci.

praca i wychowywanie dzieci

Organizacja czasu – klucz do work-life ballance

Czasami trudno zdecydować, za co wziąć się najpierw – zaległe tematy służbowe, sprzątanie bałaganu a może spędzanie czasu z dzieckiem? Wplecenie w tę układankę czasu na samorealizację i hobby wydaje się już całkowicie nieosiągalne. A jednak są tacy, którym się udaje.

Rodzice jako-tako trzymający się zasady work-life ballance, podkreślają znaczenie zdolności organizowania czasu własnego. Oznacza to konieczność skrupulatnego planowania i dosyć rzetelnego trzymania się poczynionych założeń. Harmonogramy, tabelki w Excelu i zapełnione terminarze to nie tylko zawodowa, ale i domowa konieczność.

Zacznij od drobiazgów. Zaplanuj 10 minut dziennie na ćwiczenia rozciągające, 15 minut na czytanie bajki przed snem. Dopiero gdy zaczniesz odnosić drobne organizacyjne sukcesy, rób kolejne kroki – póki twój dzień nie zacznie mniej-więcej wyglądać tak, jak sobie tego życzysz.

Nie tylko babcia – na czyją pomoc możesz liczyć?

Nie ma rodziców idealnych. A nawet gdyby byli, to po prostu nie są w stanie jednocześnie opiekować się dziećmi przez całą dobę i realizować się zawodowo. Można zdecydować się na tradycyjny model rodziny – jedno zarabia, drugie opiekuje się domem. Ale nie bez przyczyny od tego systemu już się odchodzi – jest on niesatysfakcjonujący, prowadzi do frustracji i faktycznego pozbawienia jednego rodzica kontaktów z dziećmi a drugiego – możliwości samorealizacji.

Na szczęście rodzice nie są sami. Warto rozważyć skorzystanie z oferty żłobków, przedszkoli, klubów dziecięcych, a także opieki prywatnej. Są to oczywiście dodatkowe koszty, trzeba więc rozpatrywać je w kontekście dopinania domowego budżetu.

Coraz popularniejsze staje się natomiast dzielenie się opieką nad dziećmi przez kilka rodzin. System polega na tym, że jednego dnia wszystkie dzieci są w tym, a drugiego dnia w innym domu. A zatem czasami masz swobodę, a czasami urwanie głowy trudne do opisania.

Praca od 8:00 do 16:00? Są lepsze opcje

W przypadku zaangażowanych rodziców średnio sprawdza się praca w standardowych godzinach. Pracodawcy zaczynają dostrzegać problem, dlatego proponują często alternatywy: pracę w niepełnym wymiarze godzin, w elastycznych godzinach czy też w trybie zdalnym – ofert szukaj na https://www.gowork.pl/praca/walbrzych;l.

Takie rozwiązanie jest dobre nie tylko dla pracowników, którzy mogą poświęcić więcej czasu rodzinie, ale i dla pracodawcy, który zyskuje wdzięczność i większe zaangażowanie załogi.

Dziecko równie ważne, nie najważniejsze

O czym rodzice zapominają najczęściej? Nie o zadaniu domowym czy wyjęciu prania z suszarki, ale o własnym wypoczynku. Warto pamiętać, że w rodzinie wszyscy mają równe prawa – a więc także mamie i tacie należy się relaks, przestrzeń na dbanie o zdrowie i na realizowanie swoich pasji.

Wypoczęty i spełniony osobiście rodzic jest przykładem dla dziecka, a dzięki osobistemu szczęściu może pełniej i chętniej angażować się w codzienne domowe obowiązki. Czy to łatwe do osiągnięcia? Absolutnie nie – ale warto się postarać, z korzyścią dla wszystkich.

Podobało się? Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także