Dbanie o kwiaty balkonowe. Czy potrzebny nawóz?

Kwiaty balkonowe pozwalają na stworzenie kolorowego, przyjaznego kącika na swoim balkonie. Aby jednak mogły rosnąć prawidłowo, konieczne jest dostarczenie im nawozu. Jakie preparaty sprawdzą się najlepiej i kiedy warto je zastosować?

kwiaty balkonowe

Dlaczego trzeba nawozić kwiaty doniczkowe?

Kwiaty doniczkowe trzeba nawozić. Wynika to z kilku powodów. Rośliny znajdują się w doniczkach o niewielkiej pojemności, dlatego mają dość ograniczony dostęp do substancji odżywczych. Po kilku miesiącach trzeba je uzupełnić.

Rośliny balkonowe zwykle kwitną, co wymaga podaży jeszcze większej ilości składników odżywczych. Zaniedbanie tej kwestii skutkuje gorszym wyglądem kwiatów. Na balkonach zwykle sadzi się rośliny jednoroczne, ale nawet te gatunki powinny być nawożone, zgodnie z zaleceniami producenta konkretnego preparatu.

Jakie substancje należy dostarczyć roślinom balkonowym?

Rośliny balkonowe potrzebują do kwitnienia wielu pierwiastków. Wśród nich zdecydowanie najważniejszy jest azot, fosfor czy potas. To ten ostatni odpowiada za kwitnienie. Brak azotu powoduje natomiast zatrzymanie wzrostu. Zazwyczaj gotowe nawozy zawierają wszystkie te składniki, dlatego pozwalają na kompleksowe zadbanie o rośliny balkonowe.

Więcej o nawożeniu roślin balkonowych dowiesz się z tego artykułu od Love The Garden: https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/nawozenie-kwiatow-balkonowych.

Jakie nawozy wybrać?

Obecnie na rynku znaleźć można wiele wariantów nawozów, dlatego wybór bywa trudny. Warto skupić się na preparatach, które powstały z myślą o roślinach balkonowych. Poleca się kupowanie nawozów granulowanych. Rozpuszczają się one stopniowo, w niewielkich dawkach. Wszystko zależy od wilgotności ziemi oraz temperatury.

Na rynku istnieją też nawozy płynne, jednak trafiają one w całej dawce bezpośrednio do gleby. Oznacza to, że mogą działać pozytywnie na rośliny dość krótko, a następnie wymagają ponownej aplikacji. Płynne preparaty trzeba też rozcieńczać z wodą, co dla wielu osób może być niepotrzebnym, dodatkowym obowiązkiem.

Podobało się? Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także