Jak nauczyć dzieci recyklingu? Wykorzystaj zasadę zero-waste!

Jak nauczyć dzieci recyklingu? Najlepiej poprzez zabawę! Rozejrzyj się dookoła, na pewno znajdziesz w swoim domu coś, czemu możesz nadać drugie życie i cieszyć się pięknem oraz funkcjonalnością ponownie wykorzystanego przedmiotu. Zadbaj o Ziemię ze smakiem. Wystarczy, że wykorzystasz pojemniki, które zostają po spożywanych codziennie produktach, by nadać swojemu domowemu ogródkowi zupełnie nowy wygląd

jak nauczyć dzieci recyklingu

Recykling = segregacja odpadów. Nauczenie dziecka odpowiedniej selekcji odpadów jest bardzo ważne. Dzięki temu w przyszłości będzie mogło prawidłowo dbać o naszą planetę. Nasze dziecko nie musi być od razu aktywistą ekologicznym, by zmieniać świat na lepsze. Wystarczy, że pokażemy mu, jak małymi kroczkami zmieniać środowisko wokół siebie. Pokażmy dziecku, że recykling może być wspaniałą zabawą.

Na pewno macie w swoim domu plastikowe opakowania po serkach czy innych spożywanych przez Was produktach. Zanim je wyrzucicie, zastanówcie się czy nie można coś z tych opakowań zrobić. Kiedy Pani Janka zadała im pracę domową, polegającą na obserwacji kiełkowania rzeżuchy w kilku różnych wariantach, postanowiłam, że do tego zadania wykorzystamy pudełka po serkach, które codziennie zjadamy. Postanowiłam zrobić z pudełek doniczki. Oboje z Jankiem mieliśmy przy tym dużo świetnej zabawy. A nasze działania poszły dalej. Oprócz doniczek, zrobiliśmy też kiełkownice, ale najbardziej jesteśmy dumni z naszego wiszącego ogrodu z ziołami. Ja wreszcie mam swój kuchenny ogródek, a Janek nauczył się, że nie zawsze musimy wyrzucać niepotrzebne rzeczy. W myśl zasady nie wyrzucaj – wykorzystaj, można przygotować coś naprawdę ciekawego.

Jak nauczyć dzieci recyklingu? 3 sposoby na recykling w najlepszym stylu

1. Kiełkownice

Kiełki są bardzo zdrowe. Uwielbiam je dodawać do wiosennych kanapek. A Święta Wielkanocne bez rzeżuchy – po prostu nie ma takiej opcji. Wykorzystując pracę domową Janka, postanowiłam, że oprócz obserwacji przyrody, nauczę go także kilku zasad recyklingu. Do hodowania kiełków nie trzeba kupować specjalnego naczynia, by zapewnić nasionom optymalne warunki do wzrastania. Wystarczy, że masz w swojej lodówce serek, a po jego zjedzeniu możesz przygotować własną kiełkownicę!

Instrukcja: Dno umytego opakowania po serku wykładamy ręcznikiem papierowym i nalewamy odrobiny wody. Następnie wykładamy na niego nasiona, a potem czekamy na kiełki znakomite do wiosennych kanapek. Proste prawda? Kiełkownicę możecie ozdobić wspólnie z dzieckiem farbami lub naklejkami – ogranicza Was tylko wyobraźnia.

2. Balkonowe i ogrodowe rozsady

Odkąd mam własny ogródek, cieszy mnie zawsze widok roślin, które wyhodowałam od małego ziarenka. Piękne słońce za oknem, przypomniało mi że to najwyższy czas na domowe rozsady. Postanowiłam posiać pomidory, ogórki i sałatę. Jednak po ostatnim sprzątaniu garażu, gdzieś zawieruszyły mi się małe doniczki. Żeby nie kupować kolejnych, postanowiłam wykorzystać opakowania po serkach, które Janek zjada w dużych ilościach.

Instrukcja: Umyte pojemniki po serku wypełniamy ziemią. Sadzimy nasiona swoich ulubionych warzyw u mnie pomidorki, ogórki, rzodkiewki) i ziół (u mnie bazylia, mięta, melisa). Ustawiamy je na posadzce (np. VAWNIK) na balkonie lub na parapecie Potem potrzebujemy tylko wody, czasu i słońca, by wyrosły smaczne i zdrowe warzywa i zioła, które znakomicie będą smakowały na wiosennych kanapkach. Własnoręcznie wyhodowane dodatki do kanapek są najlepsze i smakują niepowtarzalnie. Nawet Janek, który generalnie stroni od owoców i warzyw, te z przydomowego ogródka zjada ze smakiem.A jaką ma satysfakcję, gdy posadzone przez niego pomidorki, dają późnym latem owoce.

3. Wiszące ogrody ziołowe

Od zawsze marzył mi się własny zielnik w kuchni. Chciałam mieć dostęp do świeżych ziół – zwłaszcza mojej ulubionej bazylii, mięty i szczypiorku. Wreszcie znalazłam chwilę czasu, by wykonać zieloną i praktyczną dekorację kuchni. Oczywiście wykorzystałam do tego zasady zero-waste. Tym razem również sięgnęłam po pudełka po serku.

Instrukcja: Pomalucie czyste opakowania po serkach, dobierając kolory farb według własnego uznania. Ciekawie wyglądają mini-doniczki w różnych barwach lub różnych odcieniach tego samego koloru.

Wykonanie własnych doniczek nie jest trudne.To naprawdę proste! To świetna okazja, aby w takie przygotowania włączyć również dzieci. Będą świetnie się przy tym bawiły, a przy okazji nauczą się, że recykling może dać drugie życie pozornie niepotrzebnym przedmiotom. Dawanie drugiego życia przedmiotom to może być doskonała zabawa dla całej rodziny.

Zobacz również:

Jak nauczyć dziecko zasad ekologii

Pro ekologiczne dziecko

Podobało się? Podziel się

7 odpowiedzi na “Jak nauczyć dzieci recyklingu? Wykorzystaj zasadę zero-waste!”

  1. O opakowania po serkach to dobry pomysł, u mnie babcia zawsze robiła podobnie tylko po opakowaniach po jogurtach 🙂

  2. Jakże proste i wartościowe jednocześnie. My jesteśmy przykładem dla naszych wrażliwych dzieci,ktore bardzo chętnie wdrażają nowe pomysły jakże przyjazne naszej planecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także