Wszystko, co warto wiedzieć o łące kwietnej

Łąki kwietne stały się niezwykle popularne w ostatnim czasie. Można je spotkać coraz częściej w polskich ogrodach. Okazuje się, że jest to bardzo prosty i szybki sposób na wspaniałą dekorację. Założenie łąki kwietnej nie jest pracochłonne, natomiast jej pielęgnacja wcale nie jest trudna. Czym zatem jest łąka kwietna i jak o nią dbać?

Łąka kwietna

Łąka kwietna

Obecnie łąki są świetną alternatywą dla nudnych trawników. Dzięki nim w ogrodzie panuje swojski klimat, który dodaje całości wspaniałego uroku. Łąki kwietne idealnie sprawdzają się w pobliżu uli. Jest to wręcz raj dla wszystkich pożytecznych owadów, a szczególnie pszczół. Łąka kwietna to nic innego jak zbiór najróżniejszych gatunków roślin jednorocznych lub wieloletnich bylin. Można tam spotkać najróżniejsze kwiaty rabatowe, ale także zwykłe gatunki, które spotyka się na naturalnej łące. Całość ma bowiem przypominać naturalną łąkę. Jak zatem stworzyć taki obiekt w swoim ogrodzie?

Jak założyć łąkę kwietną?

W tym przypadku konieczny będzie zakup specjalnych mieszanek nasion, które można zakupić w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym. Obecnie można zakupić mieszanki nasion umieszczone w pojemnikach lob tak zwane taśmy, które świetnie sprawdzają się na małych powierzchniach. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór mieszanek nasion, które zawierają gatunki roślin kwitnących zarówno wiosną, latem, ale także jesienią. W ten sposób ogród będzie mienił się najróżniejszymi kolorami przez cały rok. Przed założeniem łąki kwietnej, konieczne jest przygotowanie podłoża pod wysiew. Wszystkie chwasty i zanieczyszczenia powinny zostać usunięte z miejsca, w którym mają zostać posiane nasiona. Najlepszym rozwiązaniem będzie także przekopanie ziemi, gdyż to pozwoli skutecznie pozbyć się chwastów. Łąkę kwietną można założyć tak naprawdę na kilka sposobów. Jednym z nich jest założenie jej od nowa, czyli wysianie mieszanki nasion lub wyłożenie taśmy, na której one się znajdują. Innym sposobem jest dosianie kwiatów do istniejącego już trawnika. W tym przypadku trzeba zaprzestać koszenia trawnika i wybrać takie rośliny, które nie zostaną zagłuszone przez rosnącą trawę. Najlepszym terminem na założenie łąki kwietnej jest przełom kwietnia i maja. 

Pielęgnacja łąki kwietnej

Pielęgnacja łąki kwietnej nie jest trudna i nie wymaga ogromnego nakładu pracy. Istotne jest bowiem regularne podlewanie roślin, szczególnie po ich wysiewie. Łąka powinna być podlewana także regularnie podczas suszy. Nawożenie jest w tym przypadku niewskazane. Rośliny powinny rosnąć w swoim naturalnym tempie. Nie muszą być wyjątkowo okazałe. Do pielęgnacji łąki kwietnej należy także jej koszenie. Przeprowadza się je przeważnie 1 lub 2 razy w roku. Idealnym terminem na wykonanie pierwszego cięcia jest początek czerwca. Jest to świetny moment dlatego, gdyż większość roślin najintensywniej kwitnie w maju. Wcześniejsze skoszenie łąki może uszkodzić rośliny i zahamować ich rozwój. Po skoszeniu łąki kwietnej, konieczne jest jej uprzątnięcie. Warto zadbać o to, aby rośliny miały odpowiednią ilość miejsca do dalszego rozsiewu. Warto pamiętać o tym, że po około 2 latach może być konieczny dosiew niektórych gatunków kwiatów, które zostały zdominowane przez trawę lub bardziej wytrzymałe rośliny.

Łąka kwietna to alternatywa dla nudnych i zwyczajnych trawników. Wygląda ona naprawdę pięknie, szczególnie w wiejskich ogrodach. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednie miejsce na stworzenie łąki i przygotować podłoże do wysiewu. Przede wszystkim należy pamiętać tutaj o regularnym podlewaniu. 

Wszystko, co warto wiedzieć o łące kwietnej 1Autor publikacji
Autorem artykułu jest Sklep Poradnika Ogrodniczego – internetowy sklep oferujący wiele przydatnych produktów do ogrodu.
Podobało się? Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także