Telefon w dzisiejszym świecie jest bardzo atrakcyjnym urządzeniem dla dzieci. Często ratuje również rodziców, którzy potrzebując chwili spokoju, wręczają maluchom smartfona. Niestety telefon jest bardzo uzależniający. Co zrobić, aby dziecko odciągnąć od telefonu?

Współczesny świat wymaga od nas tego, aby maluchy posługiwały się urządzeniami mobilnymi. Nie ułatwia tego również zdalne nauczanie. I tak, zgadzam się, że nowoczesność urządzeń mobilnych jest wspaniała. Jednak niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw.
Uzależnienie od telefonu zaczyna się niewinnie
Janek korzysta z telefonu, owszem. Wie, że raz dziennie może zagrać w grę i to przez 15-20 minut. Na więcej mu nie pozwalam. Janek korzysta z mojego telefonu, pod moim nadzorem. Czasem mnie pyta, kiedy dostanie swój telefon, wtedy mu odpowiadam „w swoim czasie”. Najczęściej wtedy obraża się na mnie, bo mówi, że jego koledzy mają już telefony czy tablety. A ja się wtedy pytam: „serio? sześciolatki mają swoje telefony”?
Oczywiście w większości przypadków, jego koledzy korzystają z telefonów rodziców, ale byłam świadkiem, jak w sklepie rodzice wybierali prezent dla swojego pięcioletniego syna i był to najnowszej generacji tablet. Zastanawiałam się, po co takiemu maluchowi takie urządzenie? Co on będzie na nim robił?
Wychodzimy z założenia, że w dzisiejszym świecie takie urządzenia to już codzienność i im szybciej dziecko nauczy się nimi posługiwać, tym lepiej. Przy tym maluch korzystający z komputera czy telefonu nierzadko wcześniej niż jego rówieśnicy poznaje cyfry, uczy się liter i czytania, co budzi zadowolenie znakomitej większości rodziców.
Wydawałoby się same plusy – dziecko pochłonięte rozwijającymi je czynnościami, zadowolone, bezpieczne, ciche i nie absorbuje dorosłych dając im czas na różne domowe czynności czy nawet chwilę odpoczynku. To wszystko prawda pod warunkiem, że w ciągu dnia będą to rzeczywiście chwile. W przeciwnym wypadku korzystanie przez przedszkolaka z tego typu urządzeń może stać się źródłem poważnych kłopotów.
Dziecko spędzające wiele czasu przed telefonem czy tabletem rezygnuje z kontaktów z rówieśnikami. Siłą rzeczy zamiast bawić się ze swoimi kolegami czy koleżankami woli poświęcić czas na granie na telefonie czy tablecie. Takie dziecko znacznie wolniej zdobywa umiejętności społeczne, takie jak: komunikowanie swoich potrzeb, respektowanie reguł czy ograniczeń społecznych, umiejętność rozmowy, liczenie się z potrzebami innych i wrażliwość na nie, umiejętność dzielenia się z innymi czy zdolność do kompromisu.
Jak odciągnąć dziecko od telefonu?
1. Zacznij od siebie
Na placach zabaw mnóstwo jest rodziców, którzy wpatrzeni w swoje smatfony nie zauważają, że dziecko woła ich do wspólnej zabawy. Kiedy jesteś z dziećmi – bądź z nimi. Odłóż, a najlepiej ścisz lub wyłącz telefon. Zastanów się czy zawsze musisz być dostępny/a, czy musisz odbierać każdą rozmowę w każdym momencie. Nie zapominaj, że dzieci naśladują rodziców.
2. Smartfon to nie opiekunka do dziecka
Jak odciągnąć dziecko od telefonu? Pamiętaj, że smartfon nie może być uzywany jako zapychacz czasu. Nie dawaj dziecku smartfona w restauracji by spokojnie przeżyć posiłek lub w supermarkecie by spokojnie zrobić zakupy. Taka strategia zemści się na tobie bardzo szybko, bo to najprostsza droga do uzależnienia dziecka od urządzeń.
3. Pomóż zapełnić dziecku czas
Granie w gry to sposób na odstresowanie się po szkole, wypełnienie luki w życiu społecznym (granie z przyjaciółmi) lub sposób na nudę. Zabranie urządzeń do grania bez dostarczenia jakichkolwiek alternatywnych sposobów spędzania czasu to słaby pomysł. Więc po ograniczeniu gry, pamiętaj, aby wypełnić ten czas inną aktywnością – idealnie byłoby gdybyście mogli zrobić coś wspólnie. W sklepie SMYK znajdziesz wiele propozycji zabawek, które umilą codzienną zabawę z dzieckiem. Możecie wybrać klocki, lalki czy zabawki z ulubionych bajek malucha.
4. Pomóż dziecku znaleźć hobby
Spróbuj zainteresować je sportem – pływanie, tenis, sztuki walki, golf, taniec lub akrobatyka. Idźcie wspólnie pomajsterkować lub pobawcie się wspólnie w modelarstwo, układajcie puzzle, idźcie na kurs fotograficzny. Pasją, którą odnalazł Janek jest piłka nożna. Najchętniej kopałby piłkę całymi dniami. Jeśli siedzi zbyt długo przy telefonie, wówczas rzucam „idziemy pokopać” i telefon momentalnie ląduje na stole.
5. Czytaj z dzieckiem książki
Czy w obecnych czasach książka dla dziecka może być konkurencją wobec tak atrakcyjnych mediów jak komputer czy telefon? Może, ale pod warunkiem, że będą ją czytali dziecku rodzice, dziadkowie oraz nauczyciele. Dziecko, któremu czytano od wczesnego dzieciństwa czynność tę kojarzyło zawsze z przyjemnością, a nie ze szkolnym przymusem, pozostanie czytelnikiem na całe życie, a czas spędzony na czytaniu jest czasem wartościowym. Stwórzcie klub małego czytelnika, zapiszcie się do biblioteki i czytajcie, bo wspólne czytanie stwarza okazję nie tylko do poznania książek, ale także do bliskiego kontaktu z dziećmi.
6. Spróbuj być konkurencją
Aby przezwyciężyć uzależnienie od urządzeń pokaż swojemu dziecku, że życie wokół nas jest o wiele bardziej interesujące i kolorowe, niż jakiekolwiek social media. Czas spędzony z rodziną jest cenny i niezwykle ciekawy! Postaraj się sprawić, żeby odejście od telefonu było połączone z zaproszeniem do innej atrakcyjnej dla dziecka aktywności. Nie pozwól żeby po odłożeniu smartfona dziecko zostało pozostawione samemu sobie i zaczęło się nudzić. Wspólna zabawa, gry planszowe, puzzle czy przygotowanie kolorowego posiłku – zwykłe codzienne sprawy mogą sprawić mnóstwo radości!
7. Spędzaj więcej czasu z rodziną
Odwiedźcie rodzinę, zaproście przyjaciół, wybierzcie się wspólnie na wycieczkę rowerową. W sklepach SMYK znajdziesz mnóstwo akcesoriów do zabaw na dworze i wspólnego aktywnego spędzania wolnego czasu. Rowerki biegowe, hulajnogi, huśtawki czy trampoliny sprawią dzieciom mnóstwo radości i będą wspaniałą alternatywą dla telefonicznych gier.
Dużą rolę w odrywaniu dzieci od telefonu odgrywają rodzice i ich aktywna obecność w życiu dziecka. Dlatego jeśli nie chcesz by Twoje dziecko uzależniło się od telefonu – po prostu bądź tu i teraz!
2 odpowiedzi na “Odciągnij dziecko od telefonu!”