Jak wykorzystać zmysły do nauki?

Integracja sensoryczna to proces, który zachodzi w układzie nerwowym człowieka, polegający na segregacji wrażeń zmysłowych (wzrokowych, słuchowych, dotykowych, węchowych, smakowych). Dzięki niemu możemy prawidłowo odbierać i interpretować docierające do nas bodźce zewnętrzne i odpowiednio na nie reagować. Jak wykorzystać integrację sensoryczną do nauki?

integracja sensoryczna

Zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób interpretujesz bodźce dochodzące z otoczenia? Czy przetwarzasz je lub reagujesz na nie prawidłowo? Unikasz biegania boso po trawie, nadmiernie drażnią cię dźwięki lub dotyk? Bardzo prawdopodobne, że żyjesz w towarzystwie zaburzonej integracji sensorycznej i choć będzie Ci trudno pewne rzeczy zmienić, to możesz pomóc uniknąć tego typu zaburzeń u swoich dzieci.

Integracja sensoryczna – co to takiego?

Integracja sensoryczna zaczyna się tam, gdzie zaczyna się nasze życie, czyli w okresie płodowym. Najważniejsze są pierwsze lata życia dziecka. Dlatego szczególnie wtedy powinniśmy dbać dobry o kontakt z naszym dzieckiem, obserwować je i w miarę postępów w rozwoju uczyć i wdrażać do wykonywania podstawowych czynności, takich jak samodzielne ubieranie się, czynności związane z higieną osobistą. Z czasem można angażować dziecko do prostych czynności związanych z codziennym funkcjonowaniem w domu, co przełoży się na radzenie sobie w przedszkolu, a później w szkole.

Na nasze zmysłu można wpływać całe życie. Według najnowszych badań mózg człowieka jest w stanie, nawet w późniejszych latach życia, zbudować nowe ścieżki neuronalne. Jest to dobra informacja dla osób dorosłych, które chciałyby podjąć się diagnozy zaburzeń integracji sensorycznej i poddać się terapii.

Integracja sensoryczna – objawy zaburzeń

Objawów jest wiele i niektóre trudno zauważyć, jednak niezwykle istotne jest spostrzeżenie ich jak najwcześniej, by mieć szansę na jak najbardziej efektywną pracę nad nimi. Zaburzenia integracji mogą objawiać się trudnościami z koncentracją, nadpobudliwością lub wycofaniem, niechęcią do mycia głowy, czesania i kremowania, impulsywnością i nadwrażliwością emocjonalną, opóźnionym rozwojem mowy, wybiórczością pokarmową, niechęcią do przytulania i głaskania, chorobą lokomocyjną, niechęcią do huśtawek lub unikania sprzętu na placu zabaw, kłopotami z czynnościami samoobsługowymi (samodzielnym ubieraniem się, zapinaniem guzików, wiązaniem sznurowadeł, myciem zębów, rąk), nadwrażliwością na dźwięk i światło, zaburzeniami równowagi lub trudnościami z nauką jazdy na rowerze, trudnościami z pisaniem, rysowaniem i wycinaniem, unikaniem różnych faktur lub chodzeniem na palcach, a także osłabioną lub nadmierną reakcją na ból.

Integracja sensoryczna w nauce

Jest to metoda polecana każdemu dziecku, ponieważ wspomaga prawidłowy rozwój psychoruchowy, a przy tym jest świetną zabawą. Metoda integracji sensorycznej wpływa między innymi na:

  • poprawę zdolności uczenia się: czytania, pisania, liczenia, rozumienia poleceń
  • poprawę sprawności dziecka w zakresie zdolności wzrokowych i słuchowych
  • poprawę kontroli emocji
  • poprawę koncentracji i czasu skupiania uwagi
  • rozwój umiejętności nawiązywania prawidłowych relacji społecznych
  • normalizację napięcia mięśniowego
  • rozwój sprawności fizycznej
  • poprawę koordynacji, równowagi, precyzji ruchów, zdolności manualnych
  • zwiększenie poczucie własnej wartości
  • przyspieszenie rozwoju mowy

Sensoric – pomoc w nauce

integracja sensoryczna

Sensoric to platforma, która przedstawia dzieciom i rodzicom świat integracji sensorycznej. Wykonując kolejne ćwiczenia dziecko ma wpływ na rozwój Patyczka – sympatycznego bohatera – wraz z którym wspólnie podwyższają swoją sprawność i siłę. Ewolucji podlega, za równo wygląd, jak i kolejno nabywane zdolności Patyczaka. Już po ukończeniu czwartego roku życia, dzieci mogą towarzyszyć Patyczkowi w jego przygodach przez kolejne lata.

Bohater, czyli Patyczek dużo wie na temat świata roślin, zwierząt oraz procesów zachodzących w przyrodzie – wiedzą tą chętnie dzieli się ze swoim towarzyszem, urozmaicając mu czas spędzany na ćwiczeniach. Wśród zadań są też takie, które wymagają zaangażowania opiekuna – umożliwia to np. rodzicowi pogłębienie relacji z dzieckiem poprzez wspólną zabawę.

Integracja sensoryczna

Integralną częścią platformy jest pudełko pełne różnych skarbów. Znajdziemy tam: różne drewniane patyczki, drewniane kulki, kamienie, szyszki, korę, a także rzeczy plastyczne – farby, plastelinę, kredki czy kartki papieru. Jednym słowem w pudełku znajdziemy wszystko to, co będzie nam potrzebne do zabawy i rozwiązywania kolejnych zadań, które przedstawi nam Patyczek.

Wszystkie materiały są bezpieczne dla dzieci, wykonane są z tworzyw naturalnych i co bardzo ważne są przyjazne środowisku. Odkrywanie z dzieckiem świata Pana Patyczka to świetna zabawa i nauka w jednym. Dziecko odczuwa wszystkimi zmysłami, słucha, dotyka, wącha.

integracja sensoryczna

To, co urzekło mnie w Sensoric to ciekawa fabuła, która jest przystosowana do możliwości dziecka. Maluch we własnym tempie odkrywa świat Patyczka i podąża za jego wskazówkami. Wszystkie zadania dostosowane są do dzieci i ich umiejętności. Pozwalają dziecku na odkrywanie świata i pogłębianie wiedzy we własnym tempie. Rodzic jest tu przewodnikiem i obserwatorem.

Pakiet Sensoric to nie tylko gra na platformie internetowej, ale przede wszystkim pudełko rozmaitości, które zachwyci każde dziecko. Każdego miesiąca dziecko otrzymuje kolejne zadania do wykonania, a wraz z nimi box z materiałami, które ułatwią wykonywanie ćwiczeń i przybliżą dziecku taczający go świat przyrody.

integracja sensoryczna

Jestem zachwycona pomysłem nie tylko samej gry, ale i pudełka, w którym znajdziemy dosłownie wszystko, to co potrzebujemy do kolejnych ćwiczeń. To wielkie ułatwienie dla rodziców, którzy nie muszą wyszukiwać potrzebnych materiałów, bo wszystko mają pod ręka.

Swoją przygodę z Sensoric możecie rozpocząć na stronie https://sensoric.eu/

Podobało się? Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także