Jak rozwijać kompetencje społeczne u dzieci?

Wysoko rozwinięte kompetencje społeczne to jeden z najważniejszych atutów pracownika. Im bardziej otwarte i gotowe do współpracy z innymi będzie dziecko, tym łatwiej będzie mu w życiu prywatnym i zawodowym.

kompetencje społeczne u dzieci

Z myślą o przyszłości

Dr Tony Wagner z Uniwersytetu Harvarda w swojej słynnej publikacji „The Global Achievement Gap: Why Even Our Best Schools Don’t Teach the New Survival Skills Our Children Need-And What We Can Do about It” zwrócił uwagę na to, że szkoła zupełnie albo w bardzo małym stopniu przygotowuje dziecko do skutecznego funkcjonowania w świecie XXI wieku. Uczy rozwiązywania testów, zmusza do przyswajania wielu zupełnie nieistotnych informacji lub takich, które łatwo pozyskać w inny sposób i nie trzeba uczyć się ich na pamięć. Nie uczy natomiast funkcjonowania z innymi, nie rozbudza empatii, nie kształtuje kreatywnego myślenia i otwartości na świat. To wszystko zaś, co znamy pod hasłem kompetencji społecznych, będzie miało ogromne znaczenie dla rozwoju zarówno osobistego, jak i zawodowego naszych dzieci.

Wiele mówi się o kompetencjach informatycznych i umiejętności pracy z dużą liczbą danych, pracodawcy wskazują jednak, że w przyszłości o zatrudnieniu pracownika, w nie mniejszym stopniu od tych technicznych umiejętności, decydować będą kompetencje społeczne.

Jak rozwijać kompetencje społeczne u dzieci?

Dzieci są z natury ciekawe świata, chętnie uczą się nowych rzeczy. Warto to zainteresowanie światem w nich rozwijać. Doskonałym sposobem na kształtowanie w dziecku kompetencji społecznych jest wspólna lektura bajek, oglądanie filmów animowanych, które wzbudzają w dziecku emocje, zwracają uwagę na konieczność współpracy, bycia razem. Można także zachęcić dziecko do samodzielnej lektury aktualności czy porad na stronach takich jak serwis edukacyjny WikiKids dedykowany dzieciom w wieku 6–12 lat.

Aktualności w takich serwisach podawane są w sposób dostosowany do potrzeb i możliwości dziecka, pozbawione są skrajnych emocji, nie wzbudzają strachu, zwracają zaś uwagę na ważne problemy współczesnego świata. Serwisy dla dzieci:

  • poszerzają ich wiedzę o świecie,
  • tłumaczą, skąd biorą się niektóre problemy, z jakimi mierzy się cały świat,
  • uczulają, jak ważna jest współpraca, zaangażowanie wszystkich w zmianę świata na lepsze.

Dziecko z tego typu serwisów może uczyć się o najnowszych wydarzeniach społecznych, politycznych czy o ekologii. Wszystkie informacje są podane w taki sposób, aby przyswajanie ich przez 8- czy 9-latka nie stanowiło problemu. Przy okazji w serwisach takich można znaleźć różnego rodzaju wskazówki dotyczące zabaw rozbudzających empatię i kompetencje społeczne. Dobrym przykładem są chociażby artykuły na temat teatru cieni, czyli doskonałej zabawy umożliwiającej tworzenie różnorodnych historii, które bawią, uczą, wzbudzają emocje i otwierają na innych.

Podobało się? Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także