Książki

Basia – przyjaciółka przedszkolaków powraca z nowymi przygodami

Odkąd Janek chodzi do przedszkola, Basia stała się naszą przyjaciółką. Jej przygody towarzyszą nam przed snem, w podróży i każdego dnia. Dlatego chętnie sięgamy po nowe przygody Basi. A właśnie wydawnictwo Egmont wydało nowe przygody Basi

Basia

Basia to rezolutna dziewczynka, która przeżywa różne przygody, bardzo zbliżone do przygód naszych dzieci. Dziewczynka odczuwa emocje zbliżone do odczuwanych przez nasze dzieci, emocji. Do tej pory zostało wydanych 30 tytułów, nawiązujących do życia kilkuletniego malucha. Oprócz tego w ramach serii można znaleźć kilka audiobooków, książki o Basi i jej braciszku Franku, pozycje pomocne w nauce, kolorowanki i wiele, wiele innych.

Po raz kolejny sięgamy z synem do przygód Basi. Barwnie opisane historie z życia dziewczynki są dla mojego syna i jego rówieśników, wspaniałą lekturą. Książki w prosty sposób opisuje wrażenia, emocje bohaterki, dzięki temu czytelnik uczy się wyrażać swoje emocje. Prosty język opowiadań sprawia, że dziecko potrafi opowiadać perypetie Basi.

Przyznam szczerze, że nie tylko Janek, ale również i ja polubiłam przygody tej sympatycznej dziewczynki. Dlatego z radością sięgnęliśmy po nowe przygody Basi, wydane przez wydawnictwo Egmont.

Basia i przyjaciele. Zuzia

Basia

W tej części, bohaterką książki jest Zuzia, przyjaciółka Basi z przedszkola. Zuzia nie wie, co się dzieje, kiedy jej mama nagle wyjeżdża z miasta. Złości się na tatę, kolegów i koleżanki. Może już nigdy nie wróci do przedszkola? Nieprędko odezwie się też do taty. Czy na pewno?

Basia

„Zuzia” to opowieść o trudnych emocjach, o strachu wywołującym złość i o samej złości. A także o niespodziewanej bliskości, zrozumieniu oraz o potrzebie wybaczenia.

Ta część przygód Basi wywołała u Jasia lawinę pytań, związaną z wyjazdem rodziców. Czy też wyjedziemy bez słowa, czy zostawimy go i nic mu nie powiemy. Książka idealnie ilustruje lęki dziecka, związane z separacją od rodzica. To doskonały przykład na to, że dorośli czasem całkiem nieświadomie mogą skrzywdzić dziecko, a żeby do tego nie doszło, powinni z nim rozmawiać na każdy temat.

Basia i piknik

Basia

Przedszkole Basi organizuje leśny piknik dla dzieci. Cała rodzina z zapałem się do niego szykuje. Na pikniku nie może zabraknąć jedzenia, szczególnie naleśników! Nie może też na nim zabraknąć wspólnej zabawy, baniek mydlanych i zaskakujących przygód.

Basia

“Basia i piknik” to przewodnik dla dzieci o tym, jak zachować się podczas pikniku. Co robić w lesie, jak bezpiecznie się w nim zachowywać.

Basia. Wielka księga przedszkolaka

Basia - przyjaciółka przedszkolaków powraca z nowymi przygodami 1

Kiedy Basia pierwszy raz szła do przedszkola, trochę się cieszyła, a trochę bała. Chciała być duża, jak Janek, ale nie wiedziała, jak jej będzie w nowym miejscu. Czy pozna kogoś miłego? Co dokładnie będą robić?

Teraz Basia ma 5 lat i wiele przedszkolnych koleżanek i kolegów. Razem bawią się w deszczu i robią pieski z kasztanów, myją zęby, robią prezenty i chodzą na rytmikę. Niektórzy bardzo czekają na przyjście mamy, inni nie chcą wychodzić z przedszkola. Jedni nie lubią jeść, inni chcą więcej kotletów. Każdego dnia wydarza się coś nowego. I tak razem Basia i jej przedszkolni przyjaciele przeżywają cały przedszkolny rok!

Basia

To wspaniała opowieść o tym, co każdemu dziecku może przytrafić się w przedszkolu. Mamy tu historie, które są bardzo bliskie każdemu dziecku. O kilku sytuacjach opisanych w książce, opowiadał mi Janek, mówił, że zdarzyły się u niego w przedszkolu. Takie opowieści pomagają dziecku oswoić się z emocjami, które często są dla niego niełatwe. A o ile lepiej jest te emocje zrozumieć, jeśli przeżywają je dzieci w tym samym wieku?

Basia

Przygody Basi – nasza opinia

Basia czasem się złości, czasem się cieszy, zadaje sporo pytań. Chodzi do przedszkola, lubi żelki i nie jest wyidealizowaną bohaterką. Nie ma tu baśniowej scenerii, jest ot prawdziwe życie, problemy dzieci, do których podchodzi się z powagą, problemy rodziców, które czasem trudno ogarnąć rodzicom. Basia jest po prostu taka normalna. I właśnie za to, tak lubimy przygody Basi.

Wszystkie trzy książeczki, które mieliśmy przyjemność dostać, są na wysokim poziomie. Opowiadania dotyczą rozterek typowych dla przedszkolaka i uczą o świecie. Obowiązkowa pozycja dla dzieci i ich rodziców.

Książeczki są pouczająca nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. Książki pisane są prostym językiem, przez co szybko się je czyta. Całości dopełniały ładne ilustracje, dzięki którym mogliśmy lepiej zobrazować sobie opisywane zdarzenia.

Historie, przedstawione w książkach są proste i naprawdę dobrze odwzorowują polskie realia i problemy dzieci i dorosłych. Fajna książka tłumacząca dzieciom różne niuanse rzeczywistości.

Książki o Basi mogą czasem stanowić również podpowiedź dla dorosłych, jak odpowiadać na kłębiące się w głowach naszych najmłodszych pytania.
Lubię historie opowiadające o szczęśliwym dzieciństwie, naturalne a zarazem niezwykłe. Właśnie taka jest cała seria o Basi. Myślę, że tak bardzo humorystyczne, nieskomplikowane, a zarazem zrozumiałe nawet dla młodszych dzieci opowieści po prostu nie mogą się nie podobać.

Podobało się? Podziel się

Basia – przyjaciółka przedszkolaków powraca z nowymi przygodami

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 4 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także