Alergia

Jak walczyć ze smogiem?

Walka ze smogiem, zwłaszcza jesienią i zimą to prawdziwa udręka. Odkąd mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych problem smogu jest dla mnie bardzo istotny. Niestety, co niektórzy sąsiedzi nic sobie nie robią z przestrzegania zasad i palą w piecach czym popadnie. W przypadku mojego małego astmatyka smog zatruwający powietrze to znacznie częstsze napady astmy!

walka ze smogiem

Mieszkając w bloku problem ze smogiem był dla mnie marginalny. Owszem czułam, że powietrze nie jest do końca czyste, ale nie stanowiło to dla mnie problemu. Dopiero przeprowadzenie się do domku i zamieszkanie w dzielnicy domków jednorodzinnych pokazało mi, że problem smogu istnieje i niewiele w tej kwestii jest robione.

Niestety obok mnie mieszkają starsi ludzie, którzy pieców nie wymieniali chyba od wielu, wielu lat. Jeden z sąsiadów pali śmieciami i regularnie zatruwa powietrze wokół nas. Nie pomogło nawet wezwanie straży miejskiej i prośba, żeby opamiętał się wreszcie i przestał spalać syf.

Niestety sąsiadujemy z nim przez płot, więc każde jego rozpalenie pieca powoduje, że na naszym podwórku jest pełno dymu, który dusi i wkrada się nawet do domu! Lektura książki “Vademecum bezpiecznej rodziny” podsunęła mi kilka rozwiązań, ułatwiających walkę ze smogiem w domu.

Walka ze smogiem w domu – jak powinna wyglądać?

W okresie grzewczym problem z jakością powietrza występuje już nie tylko na zewnątrz, ale także w domu czy mieszkaniu. Mając w domu małego alergika i astmatyka muszę szczególnie uważać, na jakość powietrza w domu. Wystarczy kilka kroków by walka ze smogiem w domu była skuteczna.

Monitoruj stan powietrza

Zanim jednak gdziekolwiek wyjdziemy, warto sprawdzić stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska powietrze.gios.gov.pl lub aplikację mobilną, aby dowiedzieć się, jak obecnie wygląda stan powietrza w naszej okolicy. Jeśli zanieczyszczenie jest bardzo wysokie, zastanówmy się, czy koniecznie musimy teraz wychodzić. Być może powietrze poza godzinami szczytu albo następnego dnia będzie znacznie lepsze, więc jeśli sprawa nie jest szczególnie ważna, to warto ją przełożyć.

Uprawiaj rośliny

Walka ze smogiem wiąże się z uprawianiem roślin. W domu warto je mieć nie tylko dlatego, że pięknie wyglądają. To przede wszystkim naturalne źródło tlenu. Wiele roślin ma dodatkowe właściwości – np. pozwalają minimalizować szkodliwe działanie pól elektromagnetycznych. Świetnie sprawdzają się także do walki ze smogiem. Część roślin filtruje powietrze w pomieszczeniu, co przekłada się na obniżenie stężenia szkodliwych pyłów. W każdym domu czy mieszkaniu pomocne będą popularne rośliny takie jak paproć, złocień czy dracena. Dobrze jest pamiętać o tym przez cały rok;

Nie wietrz pomieszczeń

Jeśli mamy informacje, że stężenie smogu na zewnątrz jest na wysokim, niebezpiecznym poziomie, lepiej ograniczyć wietrzenie do niezbędnego minimum, a najlepiej w ogóle tego nie robić. Możemy nieco zmniejszyć ogrzewanie, a także zadbać o dobrą wilgotność powietrza. Cząsteczki wody wiążą się bowiem z pyłami, które zyskują większą masę i opadają.

Zadbaj o nawilżenie i oczyszczanie powietrza w domu

Podejmując walkę ze smogiem, warto rozważyć zakup urządzeń takich, jak np. jonizatory czy oczyszczacze powietrza. Niestety nie jest to najtańsze rozwiązanie i warto także pamiętać, że nie zastąpi świeżego powietrza, choć doraźnie może być pomocne.

Jonizator powietrza to urządzenie, które emituje tzw. jony ujemne do powietrza. One zaś łączą się ze szkodliwymi dla zdrowia jonami dodatnimi (np. cząsteczki kurzu, pyły i inne zanieczyszczenia), przez co te stają się większe i cięższe. Następnie opadają niżej, dzięki czemu ich nie wdychamy.

Jonizator powietrza nie zapewnia oczywiście takiej skuteczności jak oczyszczacz powietrza. Oczyszczacze powietrza mogą działać na różnych zasadach, jednak w wypadku smogu najlepsze będą te zawierające filtry HEPA, które potrafią zatrzymać 99,9 procent zanieczyszczeń znajdujących się w domowym powietrzu.

Zrezygnuj z aktywności fizycznej poza domem

Kiedy stężenie smogu w powietrzu jest znaczne, warto ograniczyć spacery. Szczególnie ważne jest, aby nie wychodzić na spacer z dziećmi, które należą do grupy osób szczególnie narażonych na szkodliwe działanie smogu. A jeśli musimy wyjść pamiętajmy o ubiorze przykrywającym jak największą powierzchnię ciała – zanieczyszczenia osadzają się także na skórze.

Zwracaj uwagę także na warunki atmosferyczne

Kiedy jest ciepło, pada deszcz i wieje wiatr – prawdopodobnie powietrze jest dobre, ponieważ ludzie nie ogrzewają mieszkań, wraz z deszczem na ziemie opadają pyły, a wiatr rozwiewa resztę, która znajduje się w powietrzu. Natomiast kiedy jest chłodno i bezwietrznie, to możemy być prawie pewni, że powietrze jest gorszej jakości – spalanie się zwiększa, aby ocieplić budynki, więcej ludzi podróżuje samochodami, aby uniknąć zimna, pył zatrzymuje się w powietrzu i nie jest rozwiewany.

Wymienione metody walki ze smogiem są doraźne i nie rozwiązują problemu, jakim jest rekordowy poziom zanieczyszczenia pyłami w Polsce.

Aby sytuacja uległa poprawie niezbędne jest zwiększenie świadomości obywateli i w następstwie nacisk na decydentów, który spowoduje systemowe rozwiązania, w tym skuteczne programy wspierające działania termomodernizacyjne w obszarze budynków jednorodzinnych.

Wpis powstał zainspirowany lekturą książki “Vademecum bezpiecznej rodziny”

Podobało się? Podziel się

Jak walczyć ze smogiem?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 4 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także