Alergia

Alergia na roztocza – jak z nią żyć?

Alergia na roztocza jest trudna do opanowania. Kichanie, katar cieknący z nosa, załzawione oczy, duszności – to tylko niektóre objaw alergii. Walka z alergią na roztocza trwa przez cały rok. I choćbym nie wiem, jak sprzątała, jak chroniła Janka przed roztoczami i tak przegrywałam walkę z roztoczami. Bardzo pomógł nam oczyszczacz powietrza

alergia na roztocza

Kiedy Jaś pierwszy raz zaczął się dusić w nocy, miał niewiele ponad rok. Biegiem ruszyliśmy na pogotowie, na którym spędziliśmy bardzo dużo czasu, a w tym czasie moje dziecko nie miało jak złapać oddechu. To był ciężki czas dla niego i dla nas. Po lekach rozszerzających oskrzela, od razu mu się poprawiło i na szczęście nie musieliśmy zostać w szpitalu. Następnego dnia byliśmy u naszej pediatry, która przepisała nam inhalacje i objawy duszności ustąpiły. Niestety za trzy miesiące znowu wróciła duszność, z tymże tym razem wiedziałam jak zareagować. Po drugim napadzie duszności, pediatra wystawiła nam skierowanie do alergologa. Po długich poszukiwaniach i wielu badaniach, okazało się, że Jaś jest uczulony na roztocza, a to powoduje u niego rozwój astmy wczesnodziecięcej.

Roztocza – co to jest i jak z nimi walczyć?

Diagnoza nie spadła na mnie jak grom z jasnego nieba. W dzieciństwie również ja borykałam się z problemem astmy i alergii na roztocza, tak więc podjęcie walki z tymi mikroskopijnymi żyjątkami nie było dla mnie problemem. Najgorszym okresem dla uczulonych na roztocza jest okres jesienno-zimowy. Lubisz odkręcać gałki kaloryferów na najwyższy stopień, a dodatkowo jeszcze zawieszasz na nich nawilżacze powietrza (żeby nie było zbyt sucho)? Robiąc to najprawdopodobniej
zakładasz właśnie wzorcową kolonię roztoczy! Ciepło – powyżej 25 stopni C
i wilgoć powyżej 80 proc. to idealne warunki do rozwoju tych pajęczaków. W sezonie jesienno-zimowym często zapominamy o wietrzeniu pomieszczeń lub świadomie nie otwieramy okien, ze względu na pogodę, która panuje za oknami. W tym czasie mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. A sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy zaostrzają się objawy infekcyjne górnych i dolnych dróg oddechowych, które w wielu przypadkach są skutkiem alergii na roztocza.

Głównym źródłem alergenu są odchody roztoczy, w postaci
pokrytych śluzem kuleczek, przyklejają się do materiałów chropowatych,
na przykład tkanin. Roztocza to małe żyjątka, które osiągają wielkość
200 do 500 mm, w jednym milimetrze mieści się 2-4roztocza. To obrazuje,
jak ciężko z nimi walczyć.

Alergia na roztocza – jak sprzątać?

Ważnym  elementem walki z roztoczami jest systematyczne i konsekwentne sprzątanie. Obok podstawowych czynności, takich jak ścieranie kurzu, odkurzanie czy mycie podłóg, trzeba znaleźć czas na częste wietrzenie pomieszczenia i zapobieganie pojawieniu się nadmiernej wilgoci, która sprzyjałaby rozwojowi grzybów i pleśni.

Przede wszystkim należy zadbać o komfort snu, ponieważ to w łóżku
znajduje się najwięcej roztoczy. Pościel powinna być wietrzona i
regularnie prana, co pomoże zabić te małe szkodniki. Najbardziej pomocne
są w tym niskie temperatury, więc zimą warto wykorzystać mrozy i
wystawić ją na zewnątrz. Najlepiej sprawdzi się ta antyalergiczna, która
dzięki swojej wewnętrznej strukturze nie będzie stanowiła lęgowiska dla
roztoczy. Wymiana kompletu pościeli na nowy raz na 2 lata wpłynie
pozytywnie na objawy alergii.

Firany, zasłony, dywany i inne materiałowe dodatki powinny zniknąć z pokoju alergika. Jeśli już je w nim zostawimy, pamiętajmy o częstym i regularnym praniu. Rzeczy, na których może osiadać kurz, takie jak ozdoby i inne drobiazgi, warto mocno ograniczyć w domach alergików, a jeśli już są, należy wycierać je ściereczkami z mikrofibry. Warto też ograniczyć liczbę pluszaków w pokoju dziecka. Jaś ma swojego ulubionego misia, którego piorę regularnie co dwa tygodnie.

Pamiętajmy, by często zmywać podłogę na mokro. Każde przetarcie kurzu suchą ściereczką spowoduje wzbicie się go w powietrze i będzie dodatkowo wywoływało reakcję u osoby uczulonej. Kiedy jeden z domowników jest alergikiem, może być też wrażliwy na środki czyszczące, dlatego starajmy się używać delikatnych detergentów.

Oczyszczacz powietrza – sprzymierzeniec w alergii na roztocza

Kiedy u Janka zdiagnozowano alergię na roztocza, zastanawiałam się co zrobić, żeby poprawić jego jakość życia. Bałam się ataków astmy. Zresztą sama, jako alergik, doskonale wiedziałam, jak uciążliwa potrafi być alergia na roztocza.

Usłyszałam o oczyszczaczach powietrza i postanowiłam się im bliżej przyjrzeć. Ostatnio miałam okazję przetestować oczyszczasz powietrza Philips AC5659 , który okazał się strzałem w 10.

alergia na roztocza

Oczyszczasz wykrywa nawet najmniejsze zmiany cząsteczek w powietrzu i błyskawicznie na nie reaguje, automatycznie oczyszczając powietrze ( na zdjęciu pali się czerwona lampka, bo 5 minut wcześniej skończyłam smażyć piersi z kurczaka). Na bieżąco otrzymujemy informację na temat poziomu zanieczyszczenia. Gdy pali się niebieskie światełko to znaczy, że powietrze jest czyste, fioletowe światełko oznacza zanieczyszczenie powietrza, a czerwone światełko to znak, że zanieczyszczenie powietrza osiągnęło poziom krytyczny.

Wszystko jest proste i łatwe w obsłudze. Urządzeniem sterujemy w sposób intuicyjny. Najbardziej obawiałam się, że podczas nocnego użytkowania urządzenie będzie chodziło bardzo głośno i wybudzi Janka. Okazało się jednak, że oczyszczacz w trybie nocnym działa bardzo cicho i nie przeszkadza w spaniu.

alergia na roztocza

Czujnik czystości powietrza reaguje nie tylko na zanieczyszczenia powietrza lecz również na pojawienie się kurzu (np.gdy przebiegnie dziecko) oraz na intensywne zapachy z kuchni. Już nigdy więcej dom nie będzie pachniał smażoną rybą długo po posiłku. Szybko i sprawnie wyłapuje to co trzeba. Wygląd – pasuje chyba do każdego wnętrza poza tym jest w miarę lekki, można przenieść bez problemu i cieszyć się jego funkcjami w dowolnym pomieszczeniu w całym domu.

Oczyszczacz Philips AC5659 został przebadany w niezależnych ośrodkach alergologicznych, dlatego można mieć pewność jego bezpieczeństwa dla alergików. Polskie Towarzystwo Alergologiczne ocenia, że oczyszczacze powietrza Philips wpływają pozytywnie na jakość powietrza w pomieszczeniach, w których są stosowane, a osiągana redukcja stężeń zanieczyszczeń jest istotna i w związku z tym może powodować złagodzenie objawów alergicznych u osób przebywających w tych pomieszczeniach.

Oczyszczasz Philips AC5659 bazuje na naturalnych metodach oczyszczania, a przy tym skutecznie usuwają 99,97% cząsteczek wielkości od 0,003 um w tym, pyłki, kurz, roztocza, sierść zwierząt domowych, zarodki pleśni, wirusy i bakterie, PM10 i PM2,5. Urządzenia mają również specjalnie opracowane tryby automatyczne, w tym wyjątkowo czuły tryb antyalergenowy zaprojektowany z myślą o skuteczniejszym usuwaniu typowych alergenów. Gwarantuje to oddychanie zdrowszym powietrzem dla alergików.

Alergia na roztocza - jak z nią żyć? 1

Użytkowanie oczyszczacza Philips pozwoliło nam znacznie zminimalizować objawy alergii u Janka. Codziennie rano budził się z zapchanym nosem, pomimo stosowania wieczorem specjalnych kropli. Zdarzało się, że w nocy budził się, bo miał zatkany nos. Odkąd używamy oczyszczacza powietrza Janek wstaje bez zatkanego nosa, w nocy nie budzi go katar, ani kaszel. Czy wiecie, że w czerwcu Janek miał 3 nocne ataki duszności? W lipcu zaczęliśmy używać oczyszczacza powietrza i nie wystąpił żaden atak. Mam też wrażenie, że Janek lepiej śpi. Rzadziej budzi się w nocy, bo nie męczy go kaszel.

Jednak oczyszczasz powietrza pomógł nie tylko Jankowi. Również ja, alergik, ułatwiłam sobie sprzątanie! Zauważyłam, że na meblach pojawia się mniej kurzu. Zawsze podczas zmiany pościeli dostawałam kataru i napadowego kichania. Odkąd mamy oczyszczacz powietrza Philips, włączam go przed zmianą pościeli i dzięki jego pracy, kichanie znacznie się zmniejszyło!

Moja opinia o oczyszczaczu powietrza Philips AC5659

Alergia na roztocza – jak walczyć?

1. Prewencja –  pranie, wietrzenie i przemrażanie pościeli dają niezauważalny efekt.

2. Eliminacja z otoczenia – im mniej roztoczy w otoczeniu, tym mniejsze nasilenie objawów alergii

– pozbądź się wszystkich potencjalnych „ulubionych” siedlisk roztoczy – zbędnych wykładzin, dywanów, zasłon, firanek.
– kup odkurzacz z certyfikatem HEPA, lub taki, który ma filtr z tym certyfikatem.

3. Kontroluj temperaturę w mieszkaniu
4. Stosuj się do zaleceń lekarza. Niestety alergia na roztocza wymaga brania leków przez cały rok. Warto słuchać lekarza i nie zapominać o regularnym podawaniu leków przeciwalergicznych.

Walka z roztoczami to długotrwałe zmagania, jednak bardzo potrzebne. Lekarze zgodnie potwierdzają, że nawet częściowa eliminacja alergenu może pomóc.
W walce z mikroskopijnymi pajęczakami liczy się precyzja i
systematyczność. Systematyczne sprzątanie, odkurzanie, wietrzenia,
przecierania blatów na mokro może dać pożądane rezultaty.

Wasze dzieci też są alergikami? Jak walczycie z alergią na roztocza u waszych maluchów?

Podobało się? Podziel się

Alergia na roztocza – jak z nią żyć?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 6 min
17
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także