Gadżety i zabawy

Jak bezpiecznie wprowadzić dziecko w świat internetu?

Bezpieczeństwo dzieci w internecie to temat, który od wielu lat budzi duże zainteresowanie wśród rodziców. Nie oszukujmy się, w obecnych czasach nie jesteśmy w stanie uciec od tematu nowoczesnych technologii czy internetu. Dlatego wychodzę z założenia, że im szybciej pokażę Jankowi, jak bezpiecznie korzystać z internetu, tym łatwiej i bezpieczniej będzie się poruszał po wirtualnym świecie w przyszłości

bezpieczeństwo dzieci w internecie

Naturalną, dziecięcą cechą jest ciekawość świata, który dzięki zasobom Internetu jest obecnie na wyciągnięcie ręki. Miliony stron i gąszcz informacji na każdy możliwy temat. Do tego gry, fora internetowe i media społecznościowe. Niestety, inną dziecięcą cechą jest łatwowierność.

Dlatego dziecko, które dopiero odkrywa możliwości drzemiące w globalnej sieci może łatwo zachłysnąć się morzem informacji i uwierzyć we wszystko, co przeczyta. A co najgorsze i najbardziej niebezpieczne, to może uwierzyć w dobre intencje każdego, kogo spotka na swojej internetowej drodze.

Co więc mogą zrobić rodzice, nauczyciele i inni opiekunowie, aby dziecko w Internecie trafiało na informacje wartościowe, a nie szkodliwe? I jak nauczyć dziecko odróżniać jedne od drugich? Jak zapewnić bezpieczeństwo dzieci w Internecie?

Bezpieczeństwo dzieci w internecie – poznaj te zasady!

Bezpieczeństwa dzieci w internecie można nauczyć – wystarczy wypróbować poniższy schemat:

 1. Jesteś kierowcą, a dziecko jest pasażerem
  Kiedy uznasz, że Twoje dziecko jest gotowe, by korzystać z internetu, zaproś je by usiadło przy komputerze razem z Tobą i obserwowało, jak poruszasz się po Internecie. Bardzo często Janek obserwuje z jakich stron korzystam. Przy okazji głośno komentuję wszystko, co i dlaczego robnię. Pokazuję również, czego należy unikać i gdzie lepiej nie klikać.
 2. Dziecko staje się kierowcą
  Powoli wkraczamy w ten etap, kiedy oddaję Jankowi możliwość poruszania się po siebie. Na razie są to filmiki na Youtube. Wybiera te, które mu się podobają, ale cały czas nadzoruję jakie treści klika i nie pozwalam na oglądanie filmików, które nie są przeznaczone dla jego wieku.
 3. Dziecko jest kierowcą, Ty jesteś pasażerem
  Ten etap przed nami. Następuję, kiedy uznajemy, że dziecko jest gotowe do samodzielnego surfowania po Internecie. Nie zaglądaj mu przez ramię, ale bądź w pobliżu, zawsze gotowy, by ewentualnie służyć pomocą.

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie – jak nauczyć dziecko korzystania z wirtualnego świata?

 • Odkrywaj możliwości Internetu razem z dzieckiem

Najgorszym błędem, jaki mogą popełnić rodzice jest pozostawienie dziecka samemu sobie w wirtualnym świecie. Dlatego postanowiłam tłumaczyć Jankowi, że nie każda rzecz, którą znajdziemy w Internecie jest prawdziwa i warta zapamiętania. Często takie informacje tworzą osoby, które nie posiadają wystarczającej wiedzy na dany temat. Dlatego warto zachęcać dzieci do ich weryfikowania. To doskonały pretekst do wspólnych rozmów i szukania informacji na interesujący młodego odkrywcę temat. U nas w użyciu jest często Encyklopedia dla dzieci, w której weryfikujemy niektóre informacje, które znaleźliśmy w Internecie.

bezpieczeństwo dzieci w internecie

Dzięki temu dziecko uczy się ograniczonego zaufania do zawartości stron internetowych, pogłębia wiedzę, a także wzmacnia swoje relacje z rodzicami.

 • Pokaż dziecku, jak znaleźć wartościowe treści

Internet bez wątpienia spełnia także rolę edukacyjną. Jest w nim wiele informacji, które dzieci mogą wykorzystać do poszerzenia swojej wiedzy na dany temat. Jednak, aby nie były to strony przypadkowe, dobrze jest, gdy również nauczyciele włączają się w proces internetowej edukacji dzieci i polecają im serwisy przydatne w zdobywaniu ciekawych wiadomości. Uczę Janka, jak znaleźć odpowiednie treści dla jego wieku. Nie pozwalam mu bezmyślnie klikać, we wszystko, co wyskoczy mu na telefonie.

Pokazuję mu strony, które mają dla niego wartość, czego przykładem mogą być bajki, które znajdziemy na YouTube na kanale JustBaby Nursery Rhymes

JustBaby Nursey Rhymes to kanała przeznaczony dla dzieci do 6 lat. Zawiera wiele kolorowych piosenek, które uczą dzieci kolorów, liczenia, a także angielskich słówek. A wszystko, przy akompaniamencie skocznej i wpadającej w ucho muzyki. Kolorowe obrazki pozwalają dzieciom uczyć się i bawić jednocześnie. A wiadomo, że jest to najlepszy sposób przyswajania wiedzy.

Poza tym, kto z nas nie śpiewa z dziećmi Wheels on the bus czy Daddy Finger?

Dzięki takim kanałom, jak kanał JustBaby dziecko zdobywa wiedzę w sposób przystępny dla niego. Kanał daje alternatywną formę “edutainment” w postaci ciekawych playlist z animowanym alfabetem lub popularnymi piosenkami dla dzieci. Łączy zatem, treści edukacyjne z rozrywkowymi.

 • Opowiedz o chronieniu swojej prywatności

Na co dzień korzystam z mediów społecznościowych. Często pojawiają się w nich zdjęcia moje i syna. Jednak zawsze, zanim opublikuję jakieś zdjęcie konsultuję z synem czy taką fotografię możemy wstawić. Przestrzegam do przed tym, jakich zdjęć nigdy nie powinno wstawiać się do internetu: między innymi w łazience czy roznegliżowanych.

Uczulmy też dziecko na kwestie podawania danych wrażliwych, takich jak imię i nazwisko, adres zamieszkania czy telefon. Często ich podanie wymagane jest przy rejestracji np. na forach internetowych. W takim wypadku dziecko powinno wiedzieć, że należy najpierw powiadomić rodziców, którzy sprawdzą wiarygodność strony internetowej i zdecydują czy można je podać.

Wyjaśniając potrzebę i zasady bezpiecznych zachowań w czasie korzystania z Internetu oraz odpowiadając na pytania naszych dzieci z tym związane, budujemy ich zaufanie wobec nas. Dzięki temu dziecko przyjdzie do opiekunów z każdym napotkanym w sieci problemem, a oni będą mieć szansę, aby towarzyszyć małym odkrywcom w poznawaniu internetowego świata. Pamiętajmy też, by czas spędzony przez dzieci przed komputerem nie był zbyt długi, ponieważ za oknem czeka na nie do odkrycia piękny i ciekawy świat.

Podobało się? Podziel się

Jak bezpiecznie wprowadzić dziecko w świat internetu?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 4 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także