Starając się

Starając się o dziecko: jak się przygotować?

Postanowiliście, że chcecie być rodzicami. Co powinniście zrobić, aby wasze starania były owocne? Co zrobić, jeśli po kilku próbach nadal nie wychodzi? Kiedy udać się do lekarza? Oto krótki poradnik o tym, jak się przygotować do zajścia w ciążę

Starając się o dziecko: jak się przygotować? 1

Lekarze i eksperci sugerują, że do zajścia w ciążę najlepiej przygotować się już rok wcześniej. Ważne jest, aby organizm od samego początku był przygotowany na nowego lokatora.

Przygotowanie do starań o dziecko

Dlatego pierwszym krokiem, który musicie wykonać przed podjęciem starań, jest wizyta u lekarza po skierowania na badania. Nie tylko kobieta powinna wykonać podstawowe badania z krwi. Warto by wykonał je również mężczyzna. Powinnaś udać się do ginekologa i poinformować go o swoich zamiarach. Jeśli stosowałaś antykoncepcję, w porozumieniu z lekarzem odstaw ją. Czasem organizm potrzebuje nawet pół roku na oczyszczenie się. Lekarz powinien wykonać również USG, a także cytologię. Niektórzy ginekolodzy z marszu zlecają wykonanie podstawowych badań hormonalnych, tj. TSH, poziom hormonów FHS, LH czy estradiol. Jeśli zażywasz jakieś leki, powiedz o tym lekarzowi. Być może niektóre mogą szkodzić dziecku i warto pomyśleć o ich zamiennikach.

Rozpoczynając starania o dziecko zacznij zażywać codziennie kwas foliowy w dawce 0,4 mg. To ważna witamina, która uchroni dziecko przed poważnymi wadami wrodzonymi, takimi jak: bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa.

Medycyna wykazuje związek między tym co jemy, naszą płodnością. Prawidłowo zbilansowana dieta przyszłych rodziców powinna być różnorodna, złożona z pełnowartościowych, w niewielkim stopniu przetworzonych produktów. Wartościowa dieta zapewnia nie tylko dobre samopoczucie, ale też poprawia stan zdrowia, a co za tym idzie również funkcjonowanie narządów rozrodczych. Dlatego tak ważne jest spożywanie dużej ilości produktów, zawierających witaminy i minerały, które są niezbędne dla naszego organizmu, takich jak witamina E,A,C, witaminy z grupy B, cynk, żelazo, kwas foliowy i nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Te ostatnie prowadzą do powstania eikozanoidy, pełniącej funkcję miejscowych hormonów, regulujących ciśnienie tętnicze, funkcjonowanie przewodu pokarmowego i narządów płciowych. Najwięcej nienasyconych kwasów tłuszczowych znajduje się w olejach roślinnych i rybach, zwłaszcza morskich. Niestety, w Polsce spożywa się tych kwasów tłuszczowych zdecydowanie za mało, znacznie mniej niż zalecają normy żywieniowe.

W trakcie starań zapomnij o wszystkich używkach. Odstaw papierosy, znacznie ogranicz alkohol, a w trakcie dni płodnych w ogóle go nie pij.

Unikaj kontaktu z kotami.Są one nosicielami toksoplazmozy. Choroba ta w czasie ciąży, jest bardzo niebezpieczna dla dziecka. Nie jedz surowego mięsa, myj dokładnie warzywa i owoce, tak tez możesz zarazić się toksoplazmozą.

Pamiętaj, że całkowity brak ruchu i wyłącznie stacjonarny tryb życia źle wróży naszemu macierzyństwu. Najlepszą opcją jest w tym przypadku umiarkowana aktywność. Jedno z zagranicznych badań opublikowanych na łamach  Obstetrics & Gynecology podaje, że u kobiet, które wykazały min. 30 lub więcej minut wzmożonej aktywności na dobę,  ryzyko niepłodności z powodu zaburzeń owulacji było mniejsze. Regularne ćwiczenia to m.in. optymalizacja pracy układu rozrodczego – dzieje się to poprzez stymulowanie gruczołów wydzielania wewnętrznego do produkcji hormonów odpowiedzialnych za wzrost komórki jajowej. Odpowiednia dawka ruchu usprawnia też metabolizm i poprawia przepływ krwi do macicy i jajników, co z kolei optymalizuje produkcję komórek jajowych, pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała i zmniejszyć stres, niekorzystny dla płodności. Wszystkie te czynniki mają pozytywny wpływ na układ rozrodczy i przygotowują organizm do ciąży.

Warto przygotować się do ciąży, aby przejść ten okres zdrowo i spokojnie. Oczywiście niektórym zajść w ciąże udaje się “z marszu”, jednak warto być przygotowanym. Wówczas zapewniamy dziecku wszystko, to co najlepsze. A jak było u Was? Przygotowywałyście się do ciąży? Czy udało się bez wielkiego planowania?

Podobało się? Podziel się

Starając się o dziecko: jak się przygotować?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 3 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także