Alergia

Aktywny astmatyk?

Aktywne dziecko z astmą- brzmi niemożliwie? Kiedy u Janka zdiagnozowano astmę, postanowiłam, że zrobię wszystko, aby bawił się jak jego rówieśnicy. Moim zdaniem astma nie jest żadnym przeciwwskazaniem do aktywnego spędzania czasu. A aktywność wręcz pomaga!

aktywne dziecko z astmą

Mój syn to bardzo aktywne dziecko. Biega, skacze, wspina się jeździ na rowerze, hulajnodze, wrotkach, chodzi na basen. Nie potrafi usiedzieć w miejscu. Niestety po intensywnych zabawach ma napady duszności. Jednak wystarczy chwila odpoczynku, by wszystko wróciło do normy, a on może znowu swobodnie się bawić. Wiele osób, które dowiadują się, że Jaś ma astmę wręcz wytrzeszcza na mnie oczy i mówi: “Co? on ma astmę, a ty pozwalasz mu tak swobodnie się bawić?” Zawsze odpowiadam TAK, astma nie powinna ograniczać dziecka w żadnym wypadku. Mały astmatyk, nawet otoczony troskliwą opieką kochających rodziców nie będzie szczęśliwy, jeśli odbierzemy mu kawałek dzieciństwa. Potrzebuje on rówieśników, wspólnej z nimi zabawy, czy wakacyjnych wyjazdów bez rodziców.

Aktywne dziecko z astmą? Tak to możliwe!

Przebieg astmy charakteryzuje się tym, że kolejno następują po sobie okresy zaostrzeń objawów oraz okresy pełnego zdrowia. Dolegliwości mogą mieć różne objawy i nasilenie. Charakterystyczne objawy to: duszność, utrudniony oddech lub brak tchu, świsty podczas oddychania, ucisk w klatce piersiowej, napady męczącego kaszlu. Podczas zaostrzenia objawy astmy mogą ulec takiemu nasileniu, że zagrażają życiu. Dlatego też jesteśmy pod stałą opieką lekarza pulmonologa, do którego chodzimy regularnie co miesiąc. Pani doktor z uznaniem chwali nas, kiedy mówię jej o aktywności Jasia i o tym, że nie ograniczam go w niczym. Sama zresztą twierdzi, że aktywność fizyczna jest wskazana przy astmie.

Aktywne dziecko z astmą – dlaczego sport jest tak ważny?

 • LEKI. Leki, które stosowane są w przebiegu astmy, to najczęściej wziewne leki sterydowe. A wiadomo, że sterydy powodują zwiększenie masy ciała. Dlatego tak ważny jest ruch i zdrowa dieta, które trzymają wagę w ryzach
 • ZWIĘKSZENIE WYDOLNOŚCI. To prawda, że u astmatyków, wysiłek fizyczny jest często czynnikiem wyzwalającym krótkotrwałe napady duszności i zaostrzenia choroby. Jednakże uprawianie sportów nie tylko wpływa pozytywnie na przebieg choroby, wzmacniając mięśnie oddechowe, ale również poprawia samopoczucie i umacnia wiarę we własne siły. Wysiłek fizyczny przyczynia się do prawidłowego rozwoju fizycznego, pozwala uniknąć nadwagi, poprawia kondycję i wydolność układu oddechowego. Sprawny ruchowo, wysportowany astmatyk ma lepszą kondycję, zdecydowanie rzadziej zapada na infekcje i łatwiej znosi momenty zaostrzeń astmy. 
 • ZMNIEJSZENIE CZĘSTOTLIWOŚCI NAPADÓW ASTMY. Uprawianie sportu powoduje podwyższenie progu występowania reakcji
  astmatycznych i w konsekwencji zmniejsza ryzyko występowania ataków astmy. Przyznam szczerze, że odkąd przestałam ograniczać Jasia w bieganiu i zabawach ruchowych, odtąd napady stały się rzadsze.
aktywne dziecko z astmąaktywn

To trzy główne powody, dla których astmatycy nie powinni rezygnować z aktywności fizycznej. Ruch jest kluczowy dla rozwoju fizycznego młodego człowieka. Takie sporty jak pływanie, siatkówka, skoki wzwyż czy skoki w dal są najlepszym wyborem dla astmatyków, którzy dobrze znoszą krótkotrwały wysiłek.

Astma ma różne podłoża. Dlatego jeśli nasi mali astmatycy chcą uprawiać dany sport, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii.

 • Osoby uczulone na kurz powinny unikać zakurzonych i ciasnych
  sal gimnastycznych czy siłowni, bo kurz w źle sprzątanych pomieszczeniach może wywołać napad astmy. Właśnie to powstrzymuje mnie przed zapisaniem Jasia na piłkę nożną – jesienią i zimą zajęcia odbywają się w salach szkolnych. 
 • Osoby z alergią na pyłki powinny unikać ćwiczeń na boiskach w pobliżu pól i łąk czy pod pylącymi się drzewami.
 • Astmatycy powinni również uważać na sporty zimowe.  W przypadku tych sportów oprócz wysiłku dochodzi
  zimne powietrze. Kiedy pierwszy raz wybraliśmy się na łyżwy, Jaś dostał napadu duszności. Dopiero lekarz powiedziała nam, że przed aktywnością na zimnym powietrzu najlepiej zrobić inhalację leku rozszerzającego oskrzela i uważnie
  obserwować reakcje organizmu.

W zasadzie nie ma przeciwwskazań do uprawiania sportów przez astmatyka. Należy tylko wybierać mądrze. Dla astmatyka lepsze są wysiłki rozłożone w czasie (kajakarstwo, pływanie, jazda rowerem) niż prowokujące gwałtowny, krótkotrwały wysiłek (sprint). Polecane są sporty trenujące przeponę (pływanie), chociaż w przypadku pływania większość astmatyków zmuszona jest unikać basenów z chlorowaną wodą ze względu na nietolerancję oparów chloru.

Najlepszym dowodem, że stwierdzenie iż astma wyklucza aktywność fizyczną jest mitem, świadczy fakt, iż wielu sławnych i wybitnych sportowców –   piłkarzy, pływaków, w tym także olimpijczyków, to właśnie osoby zmagające się z astmą, Doskonałym przykładem może być wybitny piłkarz David Beckham, biegaczka narciarska- Marit Bjoergen, czy polska pływaczka Otylia Jędrzejczak oraz podróżniczka Martyna Wojciechowska.

Podobało się? Podziel się

Aktywny astmatyk?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 3 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także