Książki

Książki wspierające rozwój mowy

Książki wspierające rozwój mowy są bardzo pomocne dla rodziców, pozwalając im już od najmłodszych lat ćwiczyć mowę u swoich dzieci. Dziś zaprezentuję Wam książki, które towarzyszą nam w stymulowaniu mowy
 

książki wspierające rozwój mowy

Mowę można wspierać na różne sposoby. Nawet najprostsze zabawy, np. piaskiem kinetycznym, czy plasteliną są wspaniałym sposobem na stymulowanie rozwoju mowy. Zręczność palców ma związek ze sprawnym artykułowaniem i mówieniem.

Wykorzystujmy wszelkie okazje do zabaw plastycznych, lepienia, klejenia,
nawlekania koralików, budowania z klocków, patyczków. Nie zapominajmy o zabawach „paluszkowych” – „idzie rak…” itp.Ćwiczmy z dzieckiem
narządy mowy w formie zabawy – „gimnastyka buzi i języka”. 
Warto również tak zorganizować dziecku dzień, żeby mogło swoje emocje wyrażać za pomocą głosu.  Często podczas takich właśnie zabaw dziecko powoli zaczyna mówić (trochę po swojemu, trochę powtarzając za nami). Chwalimy je za każdą głosową reakcję, podając zaraz potem w miarę możliwości prawidłowe brzmienie słowa. Nie wyręczajmy dziecka w mówieniu, nie starajmy się zrozumieć w lot jego potrzeb – niech próbuje nam je przekazać słowami. Nie przerywajmy dziecku, pozwólmy dokończyć wypowiedź.

Oprócz tego typu zabaw, pomocne w stymulowaniu rozwoju mowy będą różnego rodzaju książeczki, których na rynku jest dostępnych wiele.

Książki wspierające rozwój mowy – nasze propozycje

Moje pierwsze słowa. Słowniczek obrazkowy, wydawnictwo Olesiejuk

książki wspierające rozwój mowy

Jaś dostał ją, jak skończył 18 miesięcy. Książka to nic innego, jak bogato ilustrowany słowniczek. Mamy w niej podział na różne zakresy tematyczne, np. las, pojazdy, rodzina, w domu, figury geometryczne, jedzenie. Każdy dział jest bogaty w różne ilustracje, przedstawiające przedmioty, z którymi dziecko spotyka się na co dzień.

Książka Moje pierwsze słowa służy nam do nauki wymowy. Początkowo Jaś pokazywał obrazki, a ja je nazywałam. Następnie to ja prosiłam go o odnalezienie konkretnego obrazka. Teraz otwieramy książkę na wybranej kategorii i pokazuje Jasiowi konkretny obrazek, a on stara się go nazwać. Jeśli nie potrafi wypowiedzieć jakiegoś słowa, przypisujemy wyraz dźwiękonaśladowczy do obrazka i stosujemy go do nazywania tego przedmiotu. Jednak bardzo szybko Jaś rezygnuje z wyrazów dźwiękonaśladowczych na rzecz prawidłowego nazwania przedmiotu.  Książeczkę kupiłam w Pepco za 19.90, była również dostępna
w Biedronce. Cena w porównaniu do wykonania książki i bogactwa
zastosowań jest naprawdę niewielka.

Słucham i uczę się mówić Jagoda Cieszyńska

książki wspierające rozwój mowy

Książeczki poleciła mi koleżanka z pracy, której synek również miał problemy z mową. Profesor Jagoda Cieszyńska to pedagog, logopeda, wieloletni pracownik w Zespole Diagnozy i Terapii. Pani profesor zajmuje się badanie dzieci z problemami mowy, a cykl jej książek “Słucham i uczę się mówić” to prawdziwa pomoc dla dzieci z opóźnionym rozwojem mowy. Książki składają się z dwóch części: “Słucham i uczę się mówić – wyrazy dźwiękonaśladowcze” oraz “Słucham i uczę się mówić – samogłoski i wykrzyknienia”.

książki wspierające rozwój mowy

Każda z książek zawiera płytę CD do codziennych ćwiczeń. Ćwiczenia powinny odbywać się codziennie przez 6 minut, czas ten może
zostać podzielony na dwie sesje. Warunkiem koniecznym jest użycie
słuchawek. Takie postępowanie jest uzasadnione badaniami klinicznymi.
Podczas słuchania dziecko musi być odgrodzone od innych bodźców
dźwiękowych oraz mieć bezpośrednią stymulację analizatora słuchu. Rezultaty ćwiczeń zobaczyłam już po tygodniu. Janek w mig złapał wyrażenia dźwiękonaśladowcze i śmiało powtarzał je za lektorem. Z czasem potrafił nazwać obrazek odpowiednim wyrażeniem dźwiękonaśladowczym czy samogłoską jeszcze za nim lektor wypowiedział słowa. Książki profesor Jagody Cieszyńskiej pomogły nam na początku stymulowania mowy, zanim jeszcze poszliśmy do logopedy. Dzięki nim Jaś otworzył się, śmiało zaczął wyrażać swoje emocje, nauczył się koncentracji uwagi. To był pierwszy krok, do wymawiania pierwszych sylab, a następnie łączenia ich w słowa.

Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych, wyd. Nasza Księgarnia

książki wspierające rozwój mowy

To czwarta po Wierszykach ćwiczących języki, Z muchą na luzie ćwiczymy
buzie oraz Zeszytowym treningu mowy książka z serii Uczę się: mówić,
wymawiać, opowiadać.. Książka koncentruje się przede wszystkim na
wyrażeniach dźwiękonaśladowczych i samogłoskach, które są używane już
przez roczne dziecko. Celowo prosta w formie i wzbogacona pięknymi
ilustracjami, w naturalny sposób wspiera rozwój mowy dziecka. Każda ze stron jest tak przemyślana, aby maluch bez problemu mógł skupić uwagę na danym przedmiocie. Nie ma tu chaosu i nadmiaru informacji, tylko przejrzyste i zrozumiałe ilustracje, wzbogacone o onomatopeje (wyrazy dźwiękonaśladowcze, typu koko, muuu itp.). Właśnie tego typu wyrazy są pierwszym krokiem do rozwoju mowy!

Poprzez zabawę dźwiękami, naśladowanie zwierząt i przedmiotów, dzieci
ćwiczą buzię, słuch, a przy tym dobrze się bawią.Pucio uczy się mówić,
to bardzo starannie wydana książka – piękna, dopracowana, solidna i
przede wszystkim idealna dla dzieci. 

Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci, wyd. Nasza Księgarnia

książki wspierające rozwój mowy

 

Książka z tej samej serii, co Pucio uczy się mówić.  To zbiór zabawnych wierszyków, którym towarzyszą zachwycające i pełne humoru ilustracje. Jej wspólne czytanie to świetna zabawa dla dzieci i rodziców. To doskonała pomoc w pracy z dziećmi mającymi problemy logopedyczne. Nie straszy trudnymi do wymówienia łamańcami językowymi, bo rymowanki są
dostosowane do wieku dziecka. Książka w ciekawy sposób pomaga ten rozwój wesprzeć. Dodatkową wartością są fachowe informacje, dzięki którym rodzice mogą ustalić, czy ich dziecko powinno już daną głoskę wymawiać, i co zrobić, jeśli jej nie wymawia.

Zeszytowy trening mowy, wyd. Nasza Księgarnia 

książki wspierające rozwój mowy

 

 Na 64 stronach zebrano wiele wesołych ćwiczeń, podzielonych według wieku dziecka i stopnia trudności. Dotyczą one głosek, które w rozwoju wymowy sprawiają najwięcej kłopotu (m.in.: k, g, l, ś, ź, ć, dź, s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż, r). Wykonując zawarte na kartach książki zadania, dzieci pracują nad poprawną artykulacją, a rodzice mają okazję do wspólnej zabawy, dzięki której dowiedzą się, czy rozwój wymowy malucha przebiega poprawnie, czy może należy zasięgnąć porady logopedy. Proponowane zadania zachęcają również do ćwiczenia sprawności grafomotorycznej i słuchu fonemowego oraz rozwijania wyobraźni twórczej dzieci.

Zeszytowy trening mowy jest kontynuacją Wierszyków ćwiczących języki.
Fani Wierszyków znajdą tu dodatkowe zadania do wspólnej zabawy. Z
książki mogą jednak korzystać także ci, którzy Wierszyków nie znają.
 

Podobało się? Podziel się

Książki wspierające rozwój mowy

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 5 min
19
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także