Leczenie ortodontyczne dzieci — co warto wiedzieć? Rodzice decydujący się na leczenie ortodontyczne dziecka często zastanawiają się, jaki aparat będzie odpowiedni. Istnieje powszechny mit, że dzieci z uzębieniem mlecznym noszą aparaty wyjmowane, a nastolatki z uzębieniem stałym — aparaty stałe. W rzeczywistości wybór aparatu zależy od celu leczenia i decyzji ortodonty po diagnostyce.

Leczenie ortodontyczne dzieci — na jaki aparat się zdecydować?
Lek. stom. Kamila Wasiluk z warszawskiej kliniki L’experta, autorka bloga „Mama Ortodonta”, tłumaczy, że aparaty stałe i ruchome służą różnym celom. To ortodonta decyduje, który aparat będzie odpowiedni w danym przypadku.
- Leczenie ortodontyczne: Na każdym etapie rozwoju dziecka stosuje się różne narzędzia. Wczesne leczenie ma na celu poprawę warunków rozwojowych zgryzu i eliminację przyczyn wad zgryzu. W okresie nastoletnim prostuje się zęby i koryguje wady klasy II, czasami stosując aparaty z kotwieniem szkieletowym lub na podniebieniu.
Leczenie ortodontyczne dzieci — diagnostyka i wybór aparatu
Po przeprowadzeniu diagnostyki ortodonta określa, co należy skorygować, i dobiera odpowiedni aparat. U dziecka w wieku 9-10 lat leczenie może obejmować zarówno aparaty stałe, jak i wyjmowane.
- Aparaty stałe (cienkołukowe, częściowe): Zakładane są u dzieci z uzębieniem mieszanym, około 8-10 lat. Zamki przyklejane są na 4 stałe siekacze i szóstki. Taki aparat umożliwia wczesną korekcję wad zgryzu i trwa zwykle do roku.
- Aparaty ruchome (np. Bioblok): Stosowane do ekspansji łuków zębowych u dzieci z niedoborem wzrostu kości szczęk, szczególnie skuteczne u dzieci do 10. roku życia. Mogą być używane już u 4-5-latków z pełnym uzębieniem mlecznym.
Wybór aparatu ortodontycznego dla dziecka zależy od wielu czynników i decyzji ortodonty.
Aparat ortodontyczny w szkole – na co zwracać uwagę?
Leczenie ortodontyczne wymaga utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej, co może stanowić wyzwanie dla dzieci i nastolatków. Rodzice często mają trudności z nauczeniem swoich dzieci regularnego i dokładnego mycia zębów, nitkowania oraz płukania płynami do higieny jamy ustnej.
- Higiena jamy ustnej: Podczas leczenia aparatem stałym zaleca się mycie zębów po każdym posiłku, aby resztki jedzenia nie zalegały między zamkami. Jednak w rzeczywistości, nastolatkowie w szkole nie zawsze mają czas na umycie zębów po każdym posiłku. Przerwy są często zbyt krótkie, a zwykłe przepłukanie ust wodą nie usunie wszystkich resztek pokarmowych zgromadzonych wokół zamków. Podobne zalecenia dotyczą pacjentów korzystających z alignerów, z tą różnicą, że możliwość zdejmowania nakładek przed jedzeniem lub piciem ułatwia utrzymanie higieny. Jeśli nastolatek nie może umyć zębów w szkole, zaleca się dokładne przepłukanie ust wodą, a po powrocie do domu – staranne wyszczotkowanie zębów i nakładek.
- Aktywność fizyczna: Nastolatkowie noszący aparaty ortodontyczne powinni zachować ostrożność podczas lekcji wychowania fizycznego. Dla użytkowników aparatów stałych, uprawianie sportów kontaktowych lub zespołowych z wykorzystaniem piłki może być wyzwaniem. W takich przypadkach warto zastosować specjalne ochraniacze, które chronią policzki przed urazami. W porównaniu z aparatami stałymi, przezroczyste nakładki ortodontyczne nie mają ostrych elementów, które mogłyby podrażniać wewnętrzną stronę policzków. Dodatkowo, można je łatwo zdjąć w razie potrzeby, co ułatwia uprawianie sportów.
Przestrzeganie tych zaleceń pomoże dzieciom i nastolatkom skutecznie przejść przez leczenie ortodontyczne, minimalizując dyskomfort i ryzyko związane z noszeniem aparatów w szkole.
Leczenie ortodontyczne dzieci — jak dbać o higienę jamy ustnej?
Aparat ortodontyczny – jak dbać o higienę jamy ustnej?
Noszenie aparatu ortodontycznego wymaga zmiany nawyków, zarówno żywieniowych, jak i związanych z higieną jamy ustnej. Aparat wprowadza nowe wyzwania, ponieważ jego metalowa konstrukcja tworzy dodatkowe „zakamarki” do gromadzenia resztek pożywienia, obciąża dziąsła i sprawia, że zęby stają się wrażliwe. Aby skutecznie dbać o higienę, firma Curaprox opracowała specjalistyczną linię produktów.
Szczoteczki do zębów
Najważniejszym elementem codziennej higieny jest odpowiednia szczoteczka do zębów. Curaprox oferuje linię Ortho, w tym manualne szczoteczki CS 5460 Ortho ultra soft oraz CS 708 Implant Ortho:
- CS 5460 Ortho ultra soft: Posiada specjalne wgłębienie dopasowane do aparatów ortodontycznych, co ułatwia czyszczenie wokół zamków. Włókna CUREN® delikatnie oczyszczają aparat i linię dziąseł, a ośmiokątny kształt rączki pozwala trzymać szczoteczkę pod odpowiednim kątem.
- CS 708 Implant Ortho: Ma elastyczny uchwyt i kompaktową główkę z 7 pęczkami włosia o długości 8 mm, co zapewnia precyzyjne czyszczenie trudno dostępnych miejsc.
Curaprox oferuje również szczoteczkę Hydrosonic Pro, która posiada 7 trybów czyszczenia i 3 innowacyjne główki (power, sensitive, single) z ultra cienkimi włóknami CUREN®. Używanie tej szczoteczki jest intuicyjne – wystarczy delikatnie położyć wibrującą główkę na linii dziąseł na 2-3 sekundy i poruszać nią małymi okrężnymi ruchami. Szczoteczka hydrosoniczna usuwa płytkę nazębną oraz bakterie, jednocześnie masując obolałe dziąsła.
Szczoteczki międzyzębowe
Konwencjonalne szczoteczki do zębów często nie wystarczają, dlatego warto sięgnąć po szczoteczki międzyzębowe CPS. Aby skutecznie oczyścić przestrzenie międzyzębowe, ważne jest odpowiednie dopasowanie rozmiaru szczoteczek do indywidualnych potrzeb. Można poprosić ortodontę o poradę lub wypróbować kilka rozmiarów samodzielnie. Szczoteczki międzyzębowe są również skuteczne w czyszczeniu drutów aparatu – wystarczy umieścić szczoteczkę między zębami a drutem i wykonać jeden ruch do środka, powtarzając czynność dla każdego zęba.
Dbałość o higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego jest kluczowa, aby uniknąć problemów zdrowotnych i zapewnić skuteczne leczenie. Produkty Curaprox mogą znacząco ułatwić to zadanie.