Jak social media wpływają na mózg? Z roku na rok, zdolność koncentracji maleje – ostrzegają eksperci z dziedziny psychologii i kognitywistyki. W ciągu ostatniej dekady średni czas, jaki przeciętny człowiek może utrzymać skupienie, spadł o aż 28 sekund. Wina leży przede wszystkim po stronie internetu, zwłaszcza mediów społecznościowych. Jednakże istnieje sposób na odwrócenie tego trendu.

Jak Social media zmieniają Twój mózg?
W dzisiejszych czasach, gdy społeczeństwo coraz bardziej uzależnia się od technologii, niezwykle istotne jest zrozumienie, w jaki sposób używanie mediów społecznościowych wpływa na nasz mózg. Coraz więcej badań sugeruje, że regularne korzystanie z platform takich jak Facebook, Instagram czy Twitter może mieć znaczący wpływ na nasze funkcje poznawcze, zachowanie i nawet nasze zdrowie psychiczne.
Jednym z głównych sposobów, w jakie social media wpływają na nasz mózg, jest poprzez nagradzanie mechanizmów. Każde polubienie, udostępnienie czy komentarz wywołuje u nas pewien rodzaj pozytywnego wzmocnienia. Nasz mózg wytwarza dopaminę, substancję chemiczną odpowiedzialną za uczucie przyjemności, kiedy otrzymujemy pozytywną interakcję na mediach społecznościowych. To zjawisko może prowadzić do uzależnienia, podobnego do tego, które występuje w przypadku substancji psychoaktywnych.
Ponadto ciągłe narażanie się na idealizowane wizerunki na social mediach może negatywnie wpływać na naszą samoocenę i poczucie własnej wartości. Ludzie często prezentują na swoich profilach tylko najlepsze momenty ze swojego życia, co może prowadzić do porównywania się i poczucia niezadowolenia z własnego życia. To z kolei może prowadzić do wzrostu poziomu stresu, lęku i depresji.
Ponadto nadmierna ekspozycja na treści na mediach społecznościowych może zaburzyć nasze zdolności poznawcze, takie jak koncentracja i pamięć. Częste przewijanie się przez różnorodne treści oraz krótki czas koncentracji na pojedynczej rzeczy mogą sprawić, że nasz mózg staje się bardziej podatny na dystrakcje i trudniej nam skupić się na jednym zadaniu.
Jak więc możemy radzić sobie z wpływem mediów społecznościowych na nasz mózg? Po pierwsze, ważne jest świadome korzystanie z tych platform. Ustalanie limitów czasowych na korzystanie z social mediów może pomóc w uniknięciu nadmiernego narażenia się na ich negatywne skutki. Ponadto warto zastanowić się nad filtrowaniem swoich kontaktów i treści, aby uniknąć negatywnego porównywania się oraz nadmiernej ekspozycji na idealizowane wizerunki.
Jak social media wpływają na mózg? Obniżają koncentrację! Już nie 150, lecz jedynie 47 sekund to maksymalny okres koncentracji.
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine wykazały, że w 2004 roku średni czas utrzymywania uwagi na dowolnym ekranie wynosił 150 sekund, natomiast w 2012 roku spadł do 75 sekund, a w 2023 roku tylko do 47 sekund. Natłok informacji i nieustanny poziom stresu generowany przez social media powodują rewolucję w naszych mózgach.
Jednakże, eksperci z platformy edukacyjnej Preply dostrzegają sposób na odwrócenie tego procesu. Sekretem leży w nauce języków obcych. Według nich nauka nowego języka znacząco poprawia zdolność koncentracji. Badania potwierdzają, że osoby biegłe w więcej niż jednym języku lepiej radzą sobie z zadaniami wymagającymi intensywnej uwagi.
„Coraz częściej słyszę od osób dorosłych skargi na trudności w utrzymaniu skupienia. Nawet takie czynności jak oglądanie filmu czy czytanie książki stają się problematyczne bez nieustannego sięgania po telefon. W takich przypadkach zawsze sugeruję naukę języka obcego. Jak może ona pomóc? Wystarczy przypomnieć sobie, jak wygląda rozmowa z kimś, kto posługuje się językiem, który rozumiemy tylko częściowo. Wtedy zaczynamy bardziej się skupiać, a nasz mózg pracuje na pełnych obrotach, wzmacniając naszą zdolność koncentracji. Efekty są widoczne na dłuższą metę” – zauważa Sylvia Johnson, ekspertka ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.
Nauka języków obcych może również zapobiegać demencji. Specjaliści z Preply wymieniają szereg korzyści płynących dla pracy mózgu, zwłaszcza w kontekście procesów poznawczych takich jak myślenie, przyswajanie wiedzy czy rozwiązywanie problemów.
Okazuje się, że nauka języków nie tylko poprawia koncentrację, ale również pamięć. Regularne zapamiętywanie nowych słówek przekłada się na lepszą zdolność ogólną do zapamiętywania, co może mieć pozytywne skutki nawet po latach. Badania przeprowadzone przez specjalistów z Centre for Addiction and Mental Health oraz York University w Kanadzie pokazują, że nauka dodatkowego języka może opóźnić lub nawet zapobiec schorzeniom takim jak demencja czy choroba Alzheimera.
Pozytywne efekty nauki języków obcych są również widoczne u młodych osób. Regularne uczęszczanie na lekcje językowe może poprawić zdolność przyswajania wiedzy również w innych dziedzinach, takich jak nauki ścisłe. Obserwuje się również poprawę w zarządzaniu energią mentalną u osób z ADHD oraz innymi zaburzeniami funkcji poznawczych.
Najlepszą metodą nauki jest dopasowanie odpowiednich metod i narzędzi edukacyjnych. Mózg do około dziesiątego roku życia może opanować język na poziomie zbliżonym do ojczystego, a do osiemnastego roku życia zdolność uczenia się języka obcego jest nadal wysoka. Choć możliwości te zmniejszają się wraz z wiekiem, nauka języka obcego jest wciąż możliwa u dorosłych.
„Często słyszy się, że najskuteczniejszą metodą nauki języka jest immersja, czyli całkowite zanurzenie się w języku, na przykład poprzez oglądanie filmów i seriali w oryginalnych wersjach językowych. Jednak osoby dorosłe mają tendencję do tłumaczenia w myślach tego, co chcą powiedzieć, co często prowadzi do błędów językowych. Dlatego dla dorosłych lepszym rozwiązaniem mogą być kursy językowe lub korepetycje indywidualne, podczas których nauczyciel może korygować błędy na bieżąco” – podkreśla Sylvia Johnson.
Specjaliści z Preply zauważają, że korzystanie z popkultury czy aplikacji do nauki języków może stanowić atrakcyjny dodatek do procesu nauki, zwłaszcza dla osób młodych. Badania przeprowadzone przez właściciela TikToka na chińskich studentkach w wieku 19-30 lat pokazują, że spersonalizowane filmy na platformie mogą silnie pobudzać ośrodek nagrody w mózgu, co może być wykorzystane do celów edukacyjnych.
Podsumowując, social media mają niezaprzeczalny wpływ na nasz mózg. Korzystanie z tych platform może przynosić wiele korzyści, ale również wiąże się z pewnymi ryzykami dla naszego zdrowia psychicznego. Świadome i umiarkowane korzystanie z mediów społecznościowych może pomóc nam cieszyć się z ich zalet, jednocześnie minimalizując potencjalne negatywne skutki dla naszego mózgu i zdrowia psychicznego.