Jak skutecznie oszczędzać? To pytanie jest odmieniane, w ostatnich czasach, na wszystkie możliwe sposoby. Inflacja wciąż idzie w górę, a koszty życia rosną nieubłaganie. Nie chodzi tylko o rosnące podwyżki cen prądu czy gazu, ale także o ceny żywności i produktów codziennego użytku. Biorąc pod uwagę inflację, nie można oczekiwać, że w najbliższym czasie sytuacja w naszym kraju się poprawi. To moment, w którym musimy nauczyć się oszczędzać. Gdzie szukać oszczędności?

Coraz większe wydatki na życie, sprawiają, że wiele osób boi się o swoją przyszłość. Dla wielu, każdy kolejny miesiąc to walka o przetrwanie. Koszty życia związane z wydatkami na żywność i nośniki energii w domu są największe. To właśnie w tym obszarze należałoby poszukać oszczędności. Pojawia się pytanie – jak wprowadzić te oszczędności i czy to w ogóle możliwe.
Jak skutecznie oszczędzać? Sposoby na mądre oszczędzanie energii
Aby zmniejszyć rachunek za prąd, należy zmniejszyć ilość zużytych kilowatogodzin. Co możemy zrobić? Najprostszym krokiem jest wyłączanie zbędnych źródeł światła. Nie należy zostawiać urządzeń w pozycji stand by. Wyłączanie nieużywanych sprzętów to świetny pomysł, który pomoże Ci zaoszczędzić na energii elektrycznej. Kupując nowe urządzenia, najlepiej stawiać na te, które znajdują się w najwyższej klasie energetycznej. Kolejnym krokiem w oszczędzaniu na energii elektrycznej jest dopasowanie taryfy energetycznej do godzin, w których zużycie energij jest największe.
Oszczędzając na energii elektrycznej, warto dobrze wykorzystać światło dzienne. Lepiej zrezygnować z ciężkich zasłon. Lepsze będą rolety rzymskie. Dzięki temu światło dzienne zostanie maksymalnie wykorzystane i nie będzie potrzeby zapalania światła sztucznego.
Kolejny sposób na oszczędzanie, to wymiana żarówek na energooszczędne. Co prawda są nieco droższe, ale w dłuższej perspektywie bardziej się opłacają. Żarówki LEDowe (na przykład z nowaled.pl) pozwalają na oszczędzenie energii elektrycznej. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na natychmiastową wymianę żarówek we wszystkich pomieszczeniach, lepiej zacząć wymianę od miejsc, w których światło palone jest najczęściej, na przykład łazienka czy salon.
Prąd pozwoli zaoszczędzić także, optymalne korzystanie z urządzeń gospodarstwa domowego. Pralka i zmywarka pobierają dużo energii elektrycznej. Warto zadbać o to, by nie robiły sztucznych przebiegów. Nie włączajmy zmywarki czy pralki, gdy nie są pełne.
Jak skutecznie oszczędzać na zakupach?
Na artykuły spożywcze wydajemy największy odsetek naszego budżetu domowego. W tym obszarze również możemy pokusić się o oszczędności. Jak to zrobić? Przede wszystkim nauczyć się robić zakupy z głową. Co to oznacza? Na zakupy dobrze jest się wybrać po posiłku. Mając pełny żołądek, kupuje znacznie mniej przekąsek. Do sklepu najlepiej zawsze wybierać się z listą zakupów i ściśle się jej trzymać. Dobrze jest zaplanować posiłki na cały tydzień, a następnie kupić to, co jest w tygodniowym menu. Można zacząć od planowania na 3 lub 4 dni, jeśli cały tydzień wydaje się zbyt długi.Wprowadzając oszczędności, lepiej kupować tylko raz w tygodniu. Będziesz wydawać więcej, jeśli odwiedzasz sklep codziennie lub kilka razy w tygodniu. Wybierając się na zakupy, warto sprzątnąć lodówkę i szafkę, w której trzymamy produkty suche. Wówczas będziemy wiedzieć, jakie zapasy mamy i co ewentualnie trzeba zakupić, a co można użyć do przygotowania innego posiłku.
Jeśli kupujesz duże ilości mięsa, gotuj je lub marynuj, a następnie zamroź, aby przyspieszyć czas przygotowywania posiłków. Jeśli wiesz, że masz gotowe jedzenie w domu, mniej kuszące jest jedzenie na mieście. Warto także uważać na promocjach i kupowaniu wielopaków. Lepiej dwa razy sprawdzić czy pojedyncza sztuka nie opłaca się bardziej niż ta kupiona w wielopaku.
Jak skutecznie oszczędzać? Plan działania to podstawa
Chcąc zacząć oszczędzać – czy to na energii elektrycznej czy na zakupach, najlepiej jest ustalić plan działania. Na początku należy określić cele. Zmiana starych nawyków na nowe, wcale nie jest prosta. Wymaga samozaparcia, a przede wszystkim zmiany myślenia. Potrzebne są jasno określone cele, do których będziemy dążyć. Cele muszą wzbudzać motywację do działania. Najlepiej wszystkie je spisać i powiesić w widocznym miejscu.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie planu budżetu domowego. W jednym miejscu należy wpisać wszystkie wydatki prywatne, a także opłaty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego. Na liście muszą być też spisane przychody, także wszelkie dodatki, takie jak 500+, czy zasiłek rodzinny. To dobry punkt wyjścia do skutecznego oszczędzania pieniędzy. Warto również dzieci nauczyć szacunku do pieniędzy i zasad oszczędzania.
Zastanów się w jakich obszarach możesz zmniejszyć wydatki. Można to zrobić na wiele sposobów. Nie tylko oszczędzać na energii elektrycznej, ale również na zakupach. Można wydawać mniej na jedzenie na mieście. Warto także zrezygnować z subskrypcji, które są od dawna nieużywane. Warto zacząć korzystać z komunikacji miejskiej, by mniej wydawać na transport. To najmniej przyjemny etap nauki oszczędzania, ale niestety konieczny, jeśli chcemy zacząć oszczędzać.