Jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach? Recenzja książki Self-Regulation nie ma niegrzecznych dzieci

Self-Regulation Nie ma niegrzecznych dzieci to zbiór opowieści dla dzieci, które mówią o tym, jak postępować kiedy emocje biorą górę. Rozmowa o emocjach nie jest łatwa, podobnie jak nauka opanowywania trudnych emocji. Dzięki tej książce możemy nauczyć dzieci, jak radzić sobie z emocjami. Autorka książki daje jasny przekaz – nie ma niegrzecznych dzieci. Są takie, którym skończyło się paliwo, czyli energia niezbędna do radzenia sobie z rozmaitymi bodźcami.

self-regulation

We współczesnym świecie inteligencja emocjonalna stawiana jest na równi z IQ. Uważa się, że jest to jedyny aspekt, który sprawia, że ludzie wciąż są lepsi od coraz szybciej rozwijającej się sztucznej inteligencji. Umiejętność prawidłowego rozróżniania emocji i kontrolowania ich to podstawa szczęśliwego życia. W niektórych krajach, np. w Szwajcarii czy Holandii, lekcje z zakresu inteligencji emocjonalnej (EI) są wprowadzane do programu szkolnego. Rozwój edukacji w Polsce nie zaszedł jeszcze tak daleko, ale sami możemy pomóc naszym dzieciom rozwinąć ich inteligencję w tym zakresie.

Emocje są ciężkie do opanowania dla nas dorosłych a co dopiero dla dzieci. Nie zawsze maluch potrafi sobie z nimi poradzić, co niejednokrotnie kończy się zachowaniem, które odbierane jest negatywnie. Dziecko uważane jest za niegrzeczne, czasem nawet rozpieszczone czy rządzące rodzicem. Czy jest na to sposób? Oczywiście, że tak. Należy nauczyć je radzić sobie z własnymi emocjami.Książka jest połączeniem poradnika dla rodziców i książki dla dzieci.

Self-Regulation to kolejna książka o samoregulacji Agnieszki Stążki-Gawrysiak, która trafiła w nasze ręce w idealnym momencie, gdy mój syn adaptuje się w pierwszej klasie. Poszczególne opowiadania są tak bliskie przeżyć i doświadczeń mojego dziecka, jakby autorka towarzyszyła nam w codziennym życiu i rodzicielskich zmaganiach.

Self Regulation- myślę, że jest to bardzo potrzebna pozycja, jedyna taka na rynku. Idealnie wpasowuje się w emocje, jakie przeżywają dzieci. Dodatkowo każdy rozdział zakończony jest poradami dla rodziców. Jestem pełna podziwu w jak bardzo prosty i przystępny sposób można wytłumaczyć tak trudne sprawy, z którymi zmagają się dzieciaki. Szkoda, że moi rodzice nie mieli dostępu do takich pozycji.

Self-Regulation Nie ma niegrzecznych dzieci – nasza opinia

Zarówno ja, jak i mój syn jesteśmy pod wielkim wrażeniem. Z czystym sumieniem możemy polecić tę książkę. Mamy wcześniejsze pozycje Pani Agnieszki i znamy bardzo dobrze historie Kuby i Lenki. Do naszego języka potocznego przeszedł zwrot kończy się paliwo.

Self-regulation Nie ma niegrzecznych dzieci to siedem historii, które dotyczą tematów znanych doskonale rodzicom, tj. adaptacja przedszkolna, trudności z nadmiarem bodźców, radzenie sobie z emocjami dziecka i naszymi, odreagowywanie na rodzicach stresów, nieśmiałość dziecka, a relacje z rówieśnikami/adaptacja przedszkolna, problemy z dziećmi działającymi impulsywnie, niesłuchanie, kłamanie, porównywanie się z rówieśnikami i wiele innych.

Książka pozwala spojrzeć na problem również z perspektywy dziecka i nabrać dystansu oraz empatii. Mój syn analizuje zachowania bohaterów i wspólnie staramy się rozwiązać problemy. Tematy poruszane stanowią dla nas podstawę do dialogu na temat silnych emocji.

Rodzice w książce są ekspertami w radzeniu sobie z trudnościami dnia codziennego i mogą posłużyć, nam rodzicom, jako doskonały przykład zastosowania technik samo regulacji w naszym życiu codziennym. Książka opisuje metody Self-Reg, wyjaśnia we wstępie teorie, a przy każdej historii jest podrozdział dla rodziców. Fajnie, ze jest to pozycja która jest jednocześnie poradnikiem (teoria i przykład praktyczny) oraz zbiorem ciekawych opowiadań.

Self-regulation to z życia wzięte opowiadania, które można czytać z dziećmi oraz „demaskujące” ich drugie dno komentarze tworzone we współpracy z psychologiem dziecięcym (p. J. Sikorą – dobry wstęp do zainteresowania pomagającej panować nad sobą i budować więzi w rodzinie metodą self-regulation.

Mimo, że to „tylko” kilka opowiadań, książka ta wspiera bardziej niż niejeden poradnik. Z łatwością i humorem opisuje różne (również – trudne) emocje, zachowania dzieci i dorosłych. Pokazuje, że wszyscy mamy potrzeby, o które musimy dbać, by prawidłowo funkcjonować. Pani Agnieszka przedstawia sposób myślenia dzieci. Pozwala zrozumieć, iż ich zachowanie nie jest skierowane przeciwko nam.

Podobało się? Podziel się

16 odpowiedzi na “Jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach? Recenzja książki Self-Regulation nie ma niegrzecznych dzieci”

  1. Zgadzam się, ze dzieci swoim zachowaniem zawsze chcą nam coś zasugerować i powinniśmy brać to pod uwagę.

  2. Bardzo mądra książka. Uważam, że każdy rodzic powinien ją przeczytać sam i ze swoimi dziećmi.

  3. Oj tak taka książka powinna być w każdym domu gdzie są dzieci ile to razy my sami nie możemy powstrzymać emocji A wymagamy tego od dzieci książki poszukam gdyż dawno chciałam mieć poradnik tego typu.

  4. Koniecznie muszę zaopatrzyć się w tę książkę. Myślę, że mojemu synkowi się spodoba. 🙂

  5. Bardzo ciekaw poradnik. Mam wrażenie, że opowiadanie o emocjach dzieci to temat nie do końca wyczerpany. Wielu rodziców nie wie, jak rozmawiać o nich ze swoimi pociechami. Cieszę się bardzo, że takie książki powstają.

  6. Hello.

    My name is Natalia. I am an expert in posting articles and texts on various websites.

    Would you be interested in a mutual cooperation? In fact, I have to propose you something but before starting working answer please this questionnaire in the link below: https://forms.gle/58NDRfrHg3RMdRcW7

    It takes no more than 3 minutes but will clarify all the details of the project and accelerate each stage of your future partnership.

    Thank you in advance for your time and I’m looking forward to a fruitful collaboration.

    If you require any further information about the questionnaire or anything else, feel free to contact me letpartner@hellopartners.ru .

    Best regards!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także