Partner śledzi mój telefon – jak to możliwe i jak sobie z tym poradzić?

Szpiegowanie partnera stało się bardzo proste dzięki nowoczesnym technologiom. Dowiedz się, jak działa monitoring smartfona i jak temu zapobiec.

szpiegowanie partnera
Caucasian young girl spying on his partner’s mobile phone in withe background isolated

Monitoring telefonu przez współmałżonka lub partnera – plaga XXI wieku?

Wiele osób, szczególnie pod presją trudnej sytuacji życiowej i nadmiaru stresu, podejmuje próbę przejęcia kontroli nad autonomią bliskiej osoby. Może to wynikać z wielu powodów. Do najczęstszych należy jednak niskie poczucie własnej wartości, lęk przed zdradą czy obawa przed utratą bliskiej osoby. Znaczenie mają także schorzenia neurologiczne zaburzające zachowanie. Ze względu na pandemię wiele związków zostało wystawionych na próbę. Każdy z nas może wyobrazić sobie sytuację, w której wieloletni partner wskutek utraty pracy brnie w coraz czarniejsze myśli, obawiając się utraty stabilności oraz wartości w oczach bliskich osób. Każda relacja przechodzi przez trudne okresy, jednak pewne zachowania są niedopuszczalne – takie jak dążenie do nadmiernej kontroli nad drugą stroną.

Tendencje do utraty zaufania często są powodowane zupełnie naturalną dynamiką związku, na przykład zwykłym osłabieniem intensywności emocji. W zdrowej relacji jest to problem, z którym można sobie poradzić – nie zawsze jednak komunikacja z drugą stroną przebiega w odpowiedni sposób. Niektóre osoby mogą dążyć do przywrócenia kontroli przez dostęp do prywatnych informacji na temat każdego kroku partnera lub partnerki.

Jak poradzić sobie ze śledzeniem przez partnera?

Aktualnie narzędzia szpiegowskie są dostępne na wyciągnięcie ręki, co sprawia, że problem staje się coraz powszechniejszy. Niektóre firmy produkujące oprogramowanie dające wgląd do informacji z telefonu udzielają nawet bezpłatnego dostępu do wersji próbnej. To nieetyczna praktyka, a skorzystanie z możliwości tego typu aplikacji jest nielegalne – za takie działania grozi nawet do dwóch lat więzienia. Nie zawsze jednak chcemy ruszać na drogę sądową przeciwko bliskiej osobie, a jeśli już chcemy zająć się tą sprawą w ten sposób, musimy dysponować konkretnymi dowodami.

Na pewno powinniśmy rozważyć poprawę komunikacji w związku i być może terapię dla par – na samym początku warto jednak zadbać o autonomię i prywatność. Jeśli nie jesteśmy w stanie przy drugiej osobie zachować tych aspektów naszego funkcjonowania, może okazać się, że kontynuowanie związku będzie robiło nam po prostu krzywdę. Na szczęście ochrona przed śledzeniem może okazać się jeszcze prostsza niż instalacja narzędzi szpiegowskich.

Telefon to potężne narzędzie szpiegowskie

Urządzenie tego typu może na bieżąco wysyłać do „szpiega” informacje takie jak lokalizacja, SMS-y, rozmowy, historia przeglądania czy dane z aplikacji. Warto także podkreślić, że to sprzęt, który towarzyszy nam praktycznie całą dobę. Niezależnie od tego, czy podróżujemy samochodem, czy przeglądamy poranne newsy, smartfon rejestruje te dane i może potencjalnie przesyłać je dalej.

By upewnić się, że tak nie jest, należy podjąć błyskawiczne działanie. Warto zacząć od zabezpieczenia naszych rozmów i SMS-ów w ramach bezpiecznej, szyfrowanej aplikacji. Przykładem takiego rozwiązania może być komunikator UseCrypt, który zapewnia znacznie lepszą ochronę danych niż propozycje takie jak Messenger, Signal, WhatsApp czy Viber. Aplikacja nie tylko chroni sam przekaz danych, lecz także zabezpiecza telefon przed wpływem pewnych niepowołanych programów. Dzięki temu nasze wiadomości trafią tylko do osoby, do której powinny trafić, a jednocześnie namierzenie rozmówcy będzie praktycznie niemożliwe.

#UseCrypt #UseCryptMessenger #UseCryptopinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *