Papua – gra dla małych i dużych

Papua to gra, który umili niejeden rodzinny wieczór. Rozgrywka jest szybka, zasady są łatwe. Dlaczego warto zagrać w Papuę?

papua

Bardzo lubimy grać w planszówki. To jedno z naszych hobby. Spędzenie czasu z planszówką to możliwość zacieśnienia więzi rodzinny. To również nauka. Dziecko grając w gry może nauczyć się takich rzeczy jak: liczenie, logika, planowanie, zachowania społeczne, analiza, empatia itd. Gry planszowe wspomagają nauki szkolne w naturalnym rozwoju i nie pozwalają zapomnieć tej wiedzy, gdy jesteśmy już dorośli.

Ostatnio bardzo często gramy w grę logiczną – Papau, której autorem jest twórca Ubongo.

Papua – opis gry

Każdy gracz otrzymuje plansze zadania z egzotycznymi wyspami. Trzeba je jak najszybciej połączyć mostami! Gracze mają do dyspozycji fragmenty konstrukcji o różnych kształtach i długości. Buduj, obracaj, przekręcaj i kombinuj z ustawieniami mostów. Uważaj na wulkany! Kto najszybciej rozwiąże swoją łamigłówkę, zdobywa szacunek miejscowych Papuasów i punkty zwycięstwa.

papua

Plansza przedstawia archipelag 4 wysp, natomiast kafelki – mosty. W każdej rundzie jeden z graczy rzuca kością, która wyznacza startowy obszar na planszetce. Teraz równocześnie wszyscy starają się połączyć mostami wyspy rozpoczynając drogę od obszaru startowego. Komu pierwszemu się to uda, krzyczy „PAPUA” i tym samym kończy rundę.

Trzy poziomy trudności pozwolą dostosować grę do wieku i umiejętności graczy.

Papua została wydana nakładem wydawnictwa Egmont. Możecie ją nabyć TUTAJ.

Papua – nasza opinia

Papua to świetna gra logiczna, rozwijająca myślenie przestrzenne. Czasem trzeba się nieźle napocić, żeby połączyć ze sobą cztery wyspy. Wielkim atutem gry jest to, że ma aż trzy poziomy trudności. Dzięki temu w grę mogą grać zarówno młodsi, jak i starsi gracze. W trudniejszej wersji plansze bywają naprawdę trudne, dlatego gra będzie wyzwaniem dla dorosłych i młodzieży, a w prostszej wersji poradzą sobie z nią dzieci od 5-6 roku życia.

papua

Gra sprawdza się tak samo dobrze i przy dwóch i przy 4 osobach, a to za sprawą znikomej interakcji. To, co łączy te łamigłówki w jedną grę, to nasza rywalizacja na czas. I wielu to najzwyczajniej w świecie bardzo odpowiada. Gra nie wzbudzi agresji, bo nie konfrontuje graczy ze sobą.

Papua to na pewno dobry wstęp do nauki kodowania (w końcu chodzi tu o zaplanowanie ciągłej trasy z fragmentów dróg), a także materiał do rozwijania koncentracji, orientacji przestrzennej i spostrzegawczości. Fani łamigłówek z pewnością będą się tu dobrze bawić, bez względu na to, czy będą grać w dwie, trzy czy cztery osoby.

Gra została bardzo ładnie wydana, a zabawa wciąga od pierwszych minut. Stopniowanie poziomu trudności i dopasowanie do wieku oraz umiejętności graczy pozwalają konkurować w ramach „walki pokoleń”. Atrakcyjna, wspaniała gra, która satysfakcjonuje.

Podobało się? Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także