Mama

Gorączka zakupów – nie daj się oszukać!

Jak nie dać się oszukać na wyprzedażach? Przecież już za moment, już za chwilę wystartuje gorączka zakupów. Najpierw będziemy szaleć podczas wyprzedaży z okazji Black Friday, a następnie opanuje nas przedświąteczna gorączka zakupowa. Co robić, aby czuć się bezpiecznym, co robić, aby nie dać się oszukać?

jak nie dać się oszukać na wyprzedażach

Wiele osób daje się złapać na magię sklepowych wystaw w centrach handlowych, które przed Świętami zachęcają do wydawania pieniędzy. Napis SALE, WYPRZEDAŻ, OBNIŻKA CEN wchodzicie do sklepu i bierzecie naręcza ciuchów, bo przecież za grosze można upolować coś fajnego? Ja tak czasem mam, że biorę rzeczy bez opamiętania. W końcu sezon wyprzedaży kojarzy się z „łowami” i oszczędnościami.

Jak nie dać się oszukać na wyprzedażach? Co zrobić żeby czuć się bezpieczną? Podpowiadam razem z książką “Vademecum bezpiecznej rodziny“.

Jak nie dać się oszukać na wyprzedażach? Planuj

Zanim ruszymy na zakupy warto przejrzeć szafę i ustalić czego w niej brakuje. Dobrym pomysłem jest także przymierzenie jej zawartości, aby upewnić się, w czym będziemy jeszcze chodzić, a co dawno przestało na nas dobrze wyglądać lub nie jest już w naszym stylu.

Zanim wpadniesz w gorączkę wyprzedaży zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz. Ulubiona sukienka ma rzucającą się w oczy plamę i nie możesz jej doprać, więc chcesz znaleźć nową? Zmieniłaś pracę i zaczął Cię obowiązywać bardziej formalny dress code, a brakuje Ci eleganckich bluzek i spódnic na spotkania biznesowe? Najlepiej przygotuj sobie konkretną listę rzeczy, o które chcesz uzupełnić swoją garderobę. W przeciwnym razie może okazać się, że zamiast z parą spodni wrócisz z zakupów z trzema T-shirtami przypominającym te wiszące już w Twojej szafie. Nawet jeżeli ich koszt nie będzie wysoki, to jeśli można było go uniknąć, nie zyskujesz. Niezbędne rzeczy i tak będziesz musiała kupić prędzej czy później – z tą różnicą, że teraz będziesz dysponowała już mniejszą kwotą. Zadbaj więc o to, żeby wykorzystać wyprzedaże do przemyślanego uzupełnienia garderoby, a nie nabywania pod wpływem chwili rzeczy, których później nie będziesz nosić.

Jak nie dać się oszukać na wyprzedażach? Bądź uważna

Kiedy już będziesz na zakupach, zwróć uwagę na oznakowania zniżek. Uważaj, żeby radość ze znalezienia świetnej okazji nie przysłoniła Ci informacji na przykład o tym, że „promocje nie łączą się” lub „rabat obowiązuje przy zakupie powyżej 150 zł”. Zwykle są one wyeksponowane w widocznych miejscach, jednak jeśli ktoś przejdzie obok nich obojętnie, może zdziwić się przy kasie.

Warto porównywać oferty różnych sklepów. W okresie Black Friday czy przedświątecznych zakupów sprzedawcy chcą nas przyciągnąć, więc prześcigają się w propozycjach. Nie zawsze jednak promocja jest tak korzystna, jak to obiecują kolorowe gazetki i napisy na wystawie. Może okazać się, że w innym sklepie przeceniony płaszcz będzie dużo tańszy w regularnej cenie. Uważaj też na dołączane do produktów gratisy. Zdarza się, że faktycznie podnoszą one wartość produktu albo musimy za nie dopłacić przy kasie.

Jak nie dać się oszukać na wyprzedażach? Uważaj na sztuczki sprzedawców

Popularnym sposobem sprzedawców jest… zawyżanie cen. Sztuczka ta jest popularna i polega na podaniu nieprawdziwej pierwotnej ceny. Na przykład, jeśli produkt kosztuje obecnie 100 złotych, to wystarczy napisać przy nim, że wcześniej kosztował 140 zł – i już cena wydaje się atrakcyjniejsza.

Niestety spotkałam się z tym osobiście. Kiedy jestem w sklepie Janek zawsze chce przejechać przez alejkę z zabawkami, żeby je pooglądać (długi czas zajęło mi nauczenie go, że oglądać zabawki może, ale ich nie kupujemy). Ogląda więc co tydzień swoje ukochane LEGO, marząc o tym, jak bawiłby się tymi wszystkimi zestawami. Ja chcąc, nie chcąc patrzę na ceny. Jakie było moje zdziwienie, kiedy w zeszłym tygodniu cena zestawu, o który Janek poprosił Mikołaja, była 30% większa, niż jeszcze dwa tygodnie temu. No tak, zbliża się Black Friday, z czegoś trzeba zejść, żeby zrobić promocję.

Dlatego jeśli szukamy konkretnego produktu i zakup rozważamy już od pewnego czasu (a wyprzedaże w Black Friday są tylko szansą na tańszy zakup), to zanotujmy sobie wcześniejsze ceny tego produktu w sklepach. Wtedy mamy pewność, kiedy rzeczywiście trafimy na okazję.

jak nie dać się oszukać na wyprzedażach

Nie daj się oszukać i znaj swoje prawa!

Warto znać swoje prawa, nie tylko w Black Friday, czy podczas przedświątecznych zakupów. Zgodnie z art. 543 wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży. Oznacza to, że jeśli cena na metce będzie niższa niż ta, którą w kasie poda nam sprzedawca, to mamy prawo kupić je po tej cenie, która jest dla nas korzystniejsza. Jeśli sprzedawca nie jest temu przychylny, mamy prawo zgłosić to do Inspekcji Handlowej. Sprzedający musi się wtedy liczyć z konsekwencjami.

Pamiętaj też, że po zakupie masz czas na zwrot produktu, więc jeśli dojdziesz do wniosku, że to, co kupiłeś, w rzeczywistości nie było Ci potrzebne, po prostu to oddaj.

Pamiętaj również, że towar na wyprzedaży nie powinien mieć wad. Jeśli je posiada, sprzedawca powinien poinformować Cię o nich przed zakupem.

Bierz ze sobą paragony. Nie tylko po to, aby podliczyć ile faktycznie wydałaś na zakupach. Bez nich nic nie załatwisz. Nie oddasz towaru, nawet jeśli okaże się uszkodzony. O paragony masz prawo prosić wszędzie – w hipermarketach, dużych sieciach handlowych, niewielkich osiedlowych sklepikach i na bazarze. Sprzedawca nie może ci ich odmówić.

Jak nie dać się oszukać na wyprzedażach? Pamiętaj o reklamacji

Niskie ceny sprawiają, że nierzadko kupujemy rzeczy, których wcale nie potrzebujemy. Jeżeli po przemyśleniu będziemy chcieli oddać kupione taniej buty czy kurtkę, warto pamiętać o prawach, jakie nam przysługują. Zgodnie z unijnymi przepisami każdy towar kupiony na terenie Unii Europejskiej, Norwegii i Islandii może być reklamowany w ciągu dwóch lat od dnia zakupu, nawet jeśli kupiliśmy go na wyprzedaży. Możliwość zwrotu towaru w tradycyjnych sklepach zależy od dobrej woli sprzedawcy. Najważniejsze to mieć ze sobą dowód zakupu, czyli paragon albo fakturę.

Warto pamiętać o tym, że wyprzedaże on-line zaczynają się już o północy, czyli parę godzin przed otwarciem galerii. Dodatkowo kupowanie przez internet pozwoli na sporą oszczędność czasu. Zakupy możemy robić tam 24 godziny na dobę. Również towary zakupione w ten sposób podlegają zwrotowi.

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, mamy prawo odstąpić od umowy zawartej przez internet bez konsekwencji w ciągu co najmniej 7 dni roboczych (w Polsce – 10 dni kalendarzowych, w Niemczech – 14).

Podsumowując – „umiar” to słowo, które powinno towarzyszyć każdej decyzji zakupowej, jaką będziemy podejmować w związku z wyprzedażami czy organizacją tegorocznych świąt. Nie pozwólmy, aby kompulsywne wydatki odbijały nam się czkawką jeszcze długo po świętach.

Wpis powstał zainspirowany lekturą książki “Vademecum bezpiecznej rodziny”

Podobało się? Podziel się

Gorączka zakupów – nie daj się oszukać!

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 5 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także