Wychowanie

Idealny samochód rodzinny. Jak go znaleźć?

Odpowiedź na tytułowe pytanie wcale nie jest takie prosta. Ten jeden, jedyny samochód rodzinny, zdolny przetransportować wybuchową mieszankę ludzi i przedmiotów, w skład której wchodzą dzieci, rodzice, zwierzęta (często są to duże psy w liczbie większej niż jeden) oraz masywne bagaże, spędza sen z powiek wielu kierowcom. Wszak nie chodzi tutaj o to, by upchać wszystkich i wszystko w jedną przestrzeń i wysłać w drogę. W grę wchodzi również komfort, bezpieczeństwo i, rzecz jasna, ekonomia.

Idealny samochód rodzinny. Jak go znaleźć? 1

Hatchback, kombi, osobówka czy SUV? Przede wszystkim każdy powinien zadać sobie pytanie, jaki samochód najbardziej do niego pasuje. Jest to zatem w dużym stopniu kwestia jak najbardziej indywidualna. Jeżeli jednak spojrzymy za siebie i dostrzeżemy wszystkich, którzy mają do naszego auta się zmieścić i wszystko, co trzeba upchnąć w bagażniku, nasza percepcja może się nieco zmienić.

Przyjrzyjmy się zatem kilku rodzajom samochodów pod kątem ich rodzinności.

Hatchback – w wielkim mieście

Hatchback, jaki jest, każdy widzi. Ten typ rodzinnych wehikułów charakteryzuje się przede wszystkim szeroką, otwieraną ku górze, klapą. Z technicznego punktu widzenia, taką pokrywę bagażnika uważa się za drzwi. Stąd hatchbacki uznawane są za pojazdy „trzydrzwiowe” lub „pięciodrzwiowe” (w zależności, czy w konkretnym modelu pasażerom z tyłu udostępniono wyjście, czy muszą oni wychodzić przodem). Szeroka klapa bagażnika ma ułatwiać rodzinne wyprawy na zakupy, przewóz psa lub wakacyjne wypady z niewielkimi bagażami. Tylne siedzenia niemal w każdym przypadku można złożyć, zwiększając tym samym pakowność samochodu. Większe modele nadają się nawet do przewozu mebli, rowerów i większych bagaży. W tej kategorii jednym z najpopularniejszych pojazdów pozostaje Ford Fiesta. Jeśli chodzi o hatchbacki średniej wielkości, prym wiedzie Ford Focus, natomiast wśród większych Ford Mondeo.

Kombi – na wielkie zakupy

Jeżeli hatchback to dla ciebie za mało i potrzebujesz czegoś większego, masywniejszego i bardziej pojemnego, możesz skierować swoją uwagę w stronę samochodów kombi. Z technicznego punktu widzenia, są to nadal hatchbacki, jednak ze zdecydowanie rozciągniętym nadwoziem. Zabieg ten zapewnia więcej miejsca zarówno dla bagaży, jak i pasażerów. Pamiętaj jednak, że żaden większy samochód nie zapewni ci takiej swobody manewru w przestrzeni miejskiej, co poczciwy hatchback.

Minivan – dla większej rodziny

Kolejne pod względem wielkości są minivany, czyli Multi Purpose Vehicles (MPV). Charakteryzują się one wyższym nadwoziem, przestronnym wnętrzem, mnogością schowków i przesuwanymi fotelami. Minivany potrafią świetnie wyglądać, jednak zalecamy powściągnąć swoja wrażliwość estetyczną, zanim nie zajrzy się do środka. Niektóre minivany wyposażone zostały w trzeci rząd siedzeń, wysuwających się z podłogi bagażnika. Mogą się one okazać niezwykle użyteczne, jeżeli po imprezie rodzinnej przyjdzie nam przewozić siedem niemobilnych osób. Niektóre minivany dysponują również takimi udogodnieniami jak np. przesuwne tylne drzwiami lub siedzenia, którymi można manewrować w przód i tył, zwiększając tym samym przestrzeń dla pasażerów lub bagażu.

SUV – gigant o miękkim sercu

SUV-y przebojem wdarły się na nasz rynek dzięki niezwykłej popularności ich wersji kompaktowych oraz crossoverów. Te samochody to przede wszystkim komfort, komfort i jeszcze raz komfort. Oferują one niezwykłą wygodę jazdy, wsiadania, wysiadania i przewożenia bagażu. Niektóre samochody typu SUV, takie jak np. Ford Kuga, zapewniają nawet siedem miejsc siedzących. Wiele SUV-ów wyposażonych jest w napęd na cztery koła, co może okazać się istotne dla kierowców, którzy często przemierzają trudniejsze drogi. SUV w wersji 4×4 to nasz czterokołowy partner w wielkich samochodowych przygodach (o ile oczywiście jesteśmy przygotowani na większy wydatek związany z paliwem). Ten typ samochodów rodzinnych wciąż wiąże się z pewnym prestiżem. Są to auta mieszczące się w wyższej półce cenowej, a więc kojarzone z zamożniejszą klasą średnią. Najlepsze rodzinne auta wyposażono w szeroko rozsuwane drzwi dla pasażerów z tylnych rzędów. Jeżeli zdecydujesz się na tego typu auto, upewnij się, czy zapewniają one odpowiednią przestrzeń, by móc zamontować fotelik dla dziecka. Przesuwne drzwi w samochodzie przydają się także, jeśli często przewozisz starszych członków rodziny, którym zazwyczaj trudniej jest wejść do pojazdu. Jest to również niezwykłe udogodnienie, kiedy znajdziemy się na wyjątkowo zatłoczonych parkingach. Tego typu drzwiami dysponuje między innymi Ford S Max lub Volkswagen Sharan.

Kilka cennych rad

Polecamy wykonać mały test. Podczas jazdy próbnej zatrzymaj się na pochyłym terenie i spróbuj otworzyć drzwi. Niektóre zamykają się natychmiast, jeśli samochód znajduje się na wzniesieniu. Oznacza to, że mogą się one zatrzasnąć, kiedy ładował będziesz bagaże, tudzież wprowadzał dzieci lub innych pasażerów.

Warto również zorientować się, czy samochód wyposażony został w tak zwane stadionowe siedzenia w drugim i trzecim rzędzie (tak jak np. w Fordzie S Max). Dzięki takiemu układowi pasażerowie nie tylko mogą lepiej widzieć drogę przed nimi, ale również łatwiej jest dopasować foteliki samochodowe dla dzieci.

Sprawdź również, czy istnieje możliwość zdezaktywowania poduszki powietrznej pasażera. Jest to o tyle istotne, że chcąc zamontować fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pasażera, musisz wybrać samochód, w którym taka operacja będzie wykonalna. Z reguły nie poleca się montowania fotelików dziecięcych z przodu, jednak w przypadku, kiedy będzie to konieczne, trzeba samodzielnie zdezaktywować poduszkę powietrzną. W tym celu należy zapoznać się z instrukcją obsługi i zlokalizować wyłącznik poduszek powietrznych (znajduje się on zwykle w schowku podręcznym). Pamiętaj jednak, by aktywować je ponownie, kiedy wymontujesz już fotelik.

Sprawdź, czy samochód wyposażony jest w system mocowania ISOFIX (chociaż dziś jest to właściwie standard). Stanowi on ogromne ułatwienie, jeśli chodzi o montaż fotelika dziecięcego. Dzięki niemu jest to proces szybszy i bezpieczniejszy. Upewnij się, czy miejsca mocowania są łatwo dostępne.

Zrób mały research w sieci i sprawdź oceny bezpieczeństwa Euro NCAP, by mieć pewność, że wybrany samochód zapewni odpowiedni poziom ochrony całej twojej rodzinie.

Jeżeli jesteś odpowiedzialny za więcej niż jedną osobę (a zakładamy, że jesteś), powinieneś zainteresować się samochodem wyposażonym w system autonomicznego hamowania awaryjnego AEB. Posiadający go Ford Focus uzyskał 85 proc. za ochronę pasażerów w testach zderzeniowych Euro NACP. Samochód ten okazał się bezpieczny zarówno w crash teście z udziałem ruchomej, odkształcalnej bariery, jak i przy pełnym zderzeniu czołowym oraz uderzeniach bocznych. System AEB zatrzyma twój samochód przed uderzeniem, a jeśli prędkość będzie zbyt wielka, zmniejszy prędkość, minimalizując tym samym skutki kolizji.

Użyteczne wnętrze

Zabawki, żywność, telefony komórkowe, dokumenty, gazety, książki, napoje, kubki z gorąca kawą – wymieniać można długo. Im liczniejsza rodzina, tym bałagan w samochodzie większy. Wybierając model z dużą liczbą mądrze zorganizowanych schowków, przegródek i uchwytów, minimalizujemy ryzyko wystąpienia nieporządku i ułatwiamy sobie dostęp do tego, co podczas jazdy jest najważniejsze. Niektóre samochody wyposażono w fotele z możliwością dowolnej konfiguracji, co pomaga dostosować je do naszych indywidualnych potrzeb (np. Ford C-Max). Pozwala to uzyskać dużo więcej miejsca na przewóz bagaży lub ogromnych świątecznych zakupów.

Jeżeli już podjęliśmy temat pakowania, warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w bezdotykowo otwierany bagażnik. Jest to rozwiązanie, które przybliża nas do harmonijnej współpracy człowieka ze sztuczną inteligencją. Samochód wykrywa bowiem elektroniczny klucz swojego właściciela, umożliwiając mu otworzenie bagażnika za pomocą ruchu stopą pod tylnym zderzakiem. Po co odkładać na brudną ziemię kosze pełne zakupów, skoro pojazd sam otworzy przed nami swoje wnętrze?

Samochód przyjazny dzieciom

Poszukując idealnego samochodu rodzinnego, warto sprawdzić, czy i jakie posiada on funkcje przyjazne dzieciom. Oprócz wspomnianych schowków, do których można będzie wrzucić rozrzucone dotychczas zabawki i uchwytów na kubki i butelki z sokami, pojazd taki może być wyposażony w zintegrowane osłony przeciwsłoneczne lub przyciemniane szyby z filtrem UV. Pamiętaj, że ograniczenie ekspozycji na słońce to bardzo ważna rzecz podczas długich, nie tylko wakacyjnych podróży. Tam, gdzie są dzieci, wkrótce pojawią się plamy i zabrudzenia, dlatego pomyśl raczej o ciemnym wnętrzu. Kremowa lub beżowa tapicerka nie utrzyma długo swej nieskazitelności, jeśli narażona będzie na kontakt z czekoladą i innymi łakociami (a proszę uwierzyć, że będzie). Dobrym wyborem jest skóra, ze względu na jej elegancję i praktyczność (można z niej łatwo zetrzeć większość zabrudzeń).

Zapewnij dzieciakom rozrywkę

Wśród rozwiązań, które sprawiają, że podróż z naszymi pociechami może przebiegać w błogim spokoju, jednym z ciekawszych są ekrany DVD zamontowane na tylnym oparciu fotela. Niektórzy producenci oferują je jako wyposażenie opcjonalne, jednak można również wybrać się do firmy, która realizuje takie zlecenia dla wszelkich marek i typów pojazdów czterokołowych. Rozrywka wymaga zasilania, dlatego sprawdź, czy samochód, nad którym się zastanawiasz, posiada wystarczająca liczbę gniazdek o napięciu 12V. Dziś większość z nas, niezależnie od wieku, posiada jakieś urządzenie mobilne. Zadbaj, by każdy twój pasażer miał szansę podładować swój smartfon, laptop lub przenośną konsolę do gier.

Lista porad dotyczących samochodów rodzinnych mogłaby rozwinąć się w całą serię artykułów lub posłużyć za kanwę do bezustannie aktualizującej się książki. My zaproponowaliśmy ci punkt wyjścia do dalszych refleksji. Podstawowym wnioskiem, jaki powinieneś wyciągnąć z powyższego tekstu, jest to, że takim samochodem nie będziesz jeździł sam. Musi być on zatem bezpieczny, wygodny, ekonomiczny i ergonomiczny. Reszta jest kwestią indywidualną.

Podobało się? Podziel się

Idealny samochód rodzinny. Jak go znaleźć?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 7 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także