Wasz dziecko skończyło trzy lata i zastanawiacie się, czy posyłać je do przedszkola czy może jednak zostawić je w domu. Jeśli musimy wysłać dziecko do przedszkola, to musimy zastanowić się do jakiej placówki chcemy go posłać.
Dziecko będzie uczęszczać do placówki wybranej przez nas przez kilka lat, więc warto zastanowić się gdzie go posłać. Czy wybrać przedszkole publiczne czy może jednak niepubliczne? Czym różnią się te dwie placówki? Postaramy się odpowiedzieć na każde pytanie w tym artykule, dzięki czemu decyzja jaką placówkę wybrać może stanie się łatwiejsza.
Różnice między przedszkolem publicznym a niepublicznym
W Polsce istnieją dwa typy przedszkoli – przedszkola publiczne oraz przedszkola niepubliczne. Co je różni?
- Przedszkola niepubliczne czyli prywatne takie jak przedszkole montessori BAMBINI, mogą być prowadzone przez osoby fizyczne, spółki, organizacje czy fundacje lub stowarzyszenia –
- Przedszkola publiczne prowadzone są przez miasto, gminy.
Wszystkie przedszkola muszą spełniać wytyczne, aby mogły funkcjonować. Są to wytyczne dotyczące bezpieczeństwa, czystości, podawania posiłków itp. Dodatkowo przedszkola i nauczyciele muszą realizować wytyczne Podstawy Programowej, które są tworzone i nadzorowane przez Kuratorium Oświaty.
Główne różnice między przedszkolem publicznym, a niepublicznym widoczne są w finansowaniu. W przedszkolu publicznym dzieci mogą spędzić 5 godzin bezpłatnie, a każdy dodatkowy czas jest już opłacany przez rodziców. Przedszkole niepubliczne nie ma wytycznych godzin przebywania dziecka w placówce. Najczęściej opłata w przedszkolach jest stała niezależnie od ilości godzin jakie dzieci spędzają w nim.
Wyżywienie w obu przedszkolach wygląda podobnie. Rodzice uiszczają opłaty za posiłki. Koszt wyżywienia wyliczany jest na koniec miesiąca, w zależności od tego ile dni w danym miesiącu dziecko było w placówce i korzystało z jedzenia dostarczanego przez catering.
Przedszkola niepubliczne a publiczne – na co zwrócić uwagę
Jeśli jako rodzice zastanawiacie się jakie przedszkole wybrać, warto skupić się na kilku ważnych kwestiach jak program, ilość i wybór zajęć dodatkowych czy wyżywienie.
Opłaty
Jak już wspomnieliśmy wyżej w publicznym przedszkolu pierwsze 5 godzin dzieci spędzają bezpłatnie, a za każdą następną godzinę pobierana jest opłata 1zł. Dodatkowo należy doliczyć koszty wyżywienia. W 2021 roku kwota ta wynosiła 10-15zł za dzień. Jeśli w przedszkolu publicznym są zajęcia dodatkowe takie jak rytmika, język angielski to są one bezpłatne.
Niepubliczne przedszkole to koszt miesięczny nawet i 2000zł. Cena ta nieznacznie może się różnić w zależności od miejscowości, czy w przypadku wyżywienia jakie zostanie wybrane przez placówkę. W cenie czesnego jest opłata za pobyt dziecka w placówce oraz wyżywienie. Dodatkowe zajęcia są płatne.
Zajęcia dodatkowe i plac zabaw
Dla rodziców, ale także dla dziecka istotne są rodzaje lekcji dodatkowych, ile osób oraz ilu nauczycieli liczy dana grupa dzieciaków oraz sposób prowadzenia zajęć. Rodzic może także być ciekawy jakie kwalifikacje posiada opiekun dzieci oraz w jakim wieku są szkraby w danej grupie. Czy grupy są wiekowe czy może mieszane. Jakie są koszty dodatkowych zajęć w prywatnych placówkach oraz czy przy wyborze publicznego przedszkola wszystkie zajęcia ponadprogramowe są bezpłatne czy może za nie które trzeba uiścić opłatę do samorządu.
Dla rodziców ważne jest także wyposażenie przedszkoli, sal. Czy dane przedszkole ma plac zabaw, dysponuje miejscem gdzie dzieci mogą bezpiecznie wyjść i się pobawić oraz jak wygląda nadzór nad dziećmi na spacerze czy placu zabaw.
Godziny pracy
Godziny pracy przedszkoli publicznych są ograniczone i najczęściej są otwarte w określonych porach – od 7 do 17. Prywatne placówki często mają dłuższe godziny pracy placówek, co bardzo pomaga rodzicom pracującym, aby zdążyć odebrać dziecko wracając z firmy do domu.
Jedzenie
Obecnie coraz częściej czy to w prywatnym czy niepublicznym przedszkolu zamawiany jest catering i jedzenie jest dowożone do przedszkola przez firmy cateringowe. Są jeszcze takie gminy, miejsca gdzie w publicznych placówkach posiłki przygotowywane są na miejscu.
Nie ma znaczenia czy placówka prowadzona jest przez osoby fizyczne, czy też jest jedną z placówek państwowych, bardzo ważne jest to aby były brane pod uwagę różne alergie dzieci i posiłki były dostosowane pod dziecko z alergią.