Gadżety i zabawy

Jak wybrać rower dla dziecka?

Jak wybrać rower dla dziecka? Tym tematem zainteresowanych jest wielu rodziców. Trudno się dziwić. Nadeszła wiosna, pogoda robi się coraz ładniejsza. Aż się prosi, żeby więcej czasu spędzać na zewnątrz i to w sposób aktywny! A do tego najlepiej nadają się rowery! Tylko, jaki rower kupić dziecku?
 

Jak wybrać rower dla dziecka

Rodzinne wypady rowerowe to świetny sposób spędzania wolnego czasu. Co prawda mój mąż jest mało “rowerowy”, ale ja zabieram Janka na wyprawy rowerowe. Jak był mały jeździł ze mną w foteliku rowerowym, zrobiliśmy wtedy wspólnie prawie 200 kilometrów. Kiedy przesiadł się na dwa kółka, wycieczki rowerowe nadal kontynuujemy. Janek powoli zaczął łapać rowerowego bakcyla i coraz częściej wybiera rower, jako środek transportu, np. do przedszkola. Jednak pasji rowerowej, nie moglibyśmy rozkręcać, gdyby nie zakup odpowiedniego roweru.

Jak wybrać rower dla dziecka?

Odpowiedni rower, dopasowany do wzrostu dziecka to podstawa. Bez tego można zapomnieć o rozwijaniu rowerowej pasji. Zbyt ciężki i za wysoki rower, może skutecznie zniechęcić malucha do jazdy na dwóch kółkach. Podobnie sprawa wygląda ze zbyt małym rowerem – maluchowi będzie po prostu niewygodnie.

Wybierając rower warto zwrócić uwagę na to z czego jest wykonany. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jego ciężar, czy posiada wygodne siodełko i jakie ma kółka. Pierwszy rower dla dziecka nie powinien mieć przełożeń. Przerzutki i możliwość ich zmiany będzie tylko rozpraszało dziecko. Istotna jest również możliwość regulowania kierownicy i siodełka. Im większy zakres, tym na dłużej rower posłuży.

Należy zwrócić również uwagę na to, aby koła obracały się swobodnie, a korby kręciły się łagodnie, nic ich nie hamawało, bo wówczas dziecko nie będzie odczuwały przyjemności z jazdy. Rower dla malucha powinien posiadać hamulec, który chodzi lekko, by dziecko nie miało trudności z jego zaciśnięciem. Dobrze, jeśli rower posiada hamulec typu “torpedo”, czyli w pedałach. Ułatwi to nagłe zahamowanie.

Waga roweru nie powinna być głównym argumentem za albo przeciw, o ile nie jest ona przesadnie wysoka. Dziecko musi być w stanie sterować rowerem, prowadzić go oraz podnieść, jeśli się przewróci. Dzisiejsze jednoślady sprzedawane w specjalistycznych sklepach ważą przeważnie nie więcej niż 10-11 kilogramów i można uznać to za górny akceptowalny limit. Są one zbudowane najczęściej z aluminium (te cięższe są stalowe).

Lepiej unikać modeli z agresywnym bieżnikiem opony ze względu na zbyt duży i niepotrzebny opór, mogący hamować rozwijanie umiejętności dziecka i jego zapał do pedałowania. Dla trzy-czterolatka najlepiej wybrać rower o kołach 14-16 cali.

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Nie powinniśmy wybierać roweru na podstawie wieku dziecka, a jego wzrostu, a najlepiej wewnętrznej długości nogi – mierzonej od podłoża do krocza. Dzieci do ok. 1,10m wzrostu lub 40 cm długości nogi, powinny zacząć od rowerków biegowych, w których koło ma średnicę 12 lub 14 cali. Dzięki nim nabiorą wprawy w poruszaniu się na jednośladzie, siedzeniu na siodełku i zaczną rozwijać swoje zdolności koordynacyjne. Późniejsza nauka jazdy na zwykłym rowerze będzie dla nich znacznie łatwiejsza.

Ogólna zasada mówi, że przy długości nogi 45-55 cm (ok. 5-8 lat), koło powinno mieć 16 cali (w rowerach dziecięcych rozmiar podaje się nie tyle wielkością ramy, co kół), 50-60 cm (6-9 lat) – 18 cali, 55-63 cm (7-10 lat) – 20 cali, a 60-72 cm (powyżej 9 lat) – 24 cale. To jest jednak tylko teoria, więc zdecydowanie warto wybrać się z dzieckiem do sklepu, by dopasowanie było idealne.

Wiemy, że rower ma odpowiedni rozmiar, jeśli dziecko jest w stanie usiąść na siodełku i dosięgnąć obiema stopami do podłogi (stojąc na tzw. przodostopiu), potrafi stanąć rozkrokiem nad ramą (z ok. 3-5 cm zapasem), mając obie stopy płasko przylegające do ziemi oraz powinno być w stanie siedząc na siodełku dosięgnąć kierownicy obiema rękoma, przy lekko ugiętych łokciach. Jeśli rower ma hamulce z klamką na kierownicy, powinno mieć też wystarczająco dużo siły w dłoniach, by ją zacisnąć (zwykle po 5.roku życia). W mniejszych rowerkach często występują hamulce nożne, które są dla dzieci łatwiejsze i bezpiecznie w użyciu. Są one zalecane dla tych, którzy dopiero rozpoczynają naukę. Im większy rozmiar ramy, tym rzadziej tego typu hamulce występują.

Z powodów czysto ekonomicznych, rodziców może kusić myśl o kupnie za dużego roweru, by służyło dziecku przez dłuższy czas. W ten sposób możemy jednak odebrać maluchowi to co najważniejsze – czyli przyjemność z jazdy. Bez niej szybko się zniechęci i może na długi czas porzucić chęć do pedałowania.

Pamiętajmy również o tym, że kupując rower, musimy zaopatrzyć nasze dziecko również w kask, który będzie chronił głowę przed niejednym upadkiem. Podobnie jak w przypadku roweru, również w przypadku kasku nie oszczędzajmy, bo chodzi tu o bezpieczeństwo i zdrowie naszej pociechy. Nawet nie patrzmy na styropianowe kaski za kilka złotych. One przy uderzeniu nie ochronią prawidłowo głowy malca. My mamy kask firmy Kellys, zrobiony z bardzo wytrzymałych materiałów. Jest wytrzymały i solidny, co niestety Janek ostatnio sprawdziliśmy. Podczas upadku, gdyby nie kask, skończyło by się to w najlepszym wypadku rozciętą głową. Na szczęście kask sprawdził się odpowiednio. Kask dla dziecka powinien być lekki by nie obciążać karku, z miękkim materiałem wewnętrznym i dobrą wentylacją. Co więcej, by dziecko chętnie go nakładało kask powinien być także atrakcyjny wizualnie.

Dodatkowo warto wyposażyć się w odblaski, kamizelkę odblaskową oraz światełka, dzięki którym maluch będzie bardziej widoczny. To ważne, nie tylko podczas jazdy po ścieżkach rowerowych, ale również w parku.

Pamiętajmy również o tym, że rower musi podobać się dziecku. Do sklepu powinniśmy wybrać się razem z nim, żeby mogło wybrać ten model czy kolor, który mu się podoba.

Rower z kółkami bocznymi czy bez

Rowery o średnicy koła 12-16 mają opcję doczepiania stabilizujących kółek bocznych. O tym, czy przykręcimy je dziecku, decyduje to jak maluch łapie równowagę. Janek od 18 miesiąca jeździł na rowerze biegowym, dzięki czemu nauczył się ja łapać.

Dlatego przejście na rower z pedałami na dwóch kółkach nie stanowiło dla niego problemu. Musiał ogarnąć tylko startowanie, ale z każdym dniem szło mu znacznie lepiej. Kiedy zdecydowaliśmy się na zakup większego roweru, okazało się, że jest dla niego trochę za duży i już jazda na dwóch kółkach nie jest dla niego taka łatwa. Mimo to, po kilku próbach z bocznymi kółkami, bez problemu poradził sobie na dwóch kółkach.

Pamiętajmy jednak, że najważniejsze to nie zmuszać dziecka do jazdy na dwóch kółkach, bo wtedy na pewno zniechęcimy dziecko do swobodnej jazdy na rowerze. Powoli, bez stresu dojdziecie do tego, że maluch będzie chciał jeździć bez bocznych kółek. Każdy centymetr przejechany bez bocznych wspomagaczy nagradzajcie, nie denerwujcie się na malucha, kiedy mu nie wychodzi. Dla dziecka to i tak duży stres pokonać swój lęk przed przewróceniem się. Mądre i odpowiednie wspieranie, sprawi, że zanim się obejrzycie, wasze dziecko będzie śmigało na dwóch kółkach.

Korzyści dla dziecka z jazdy na rowerze

Korzyści z jazdy na rowerze jest bardzo dużo. Oto kilka z nich:

Jak wybrać rower dla dziecka
  • pobudza do aktywności bardzo wiele partii mięśni młodego ciał;
  • uczy utrzymywania równowagi stabilności;
  • uczy podejmowania szybkich decyzji i reagowania na okoliczności zewnętrze;
  • kształci zdolność koncentracji i pomaga zdobywać pewność siebie;
  • jest szkołą cierpliwości i przezwyciężania porażek;
  • poprawia kondycję i pomaga w zwalczaniu niektórych dolegliwości;
  • jest doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu;
  • dostarcza dziecku radości i zabawy.

 Dodatkowo dziecko uczy się rozróżniać stronę prawą i lewą oraz uczy się być uczestnikiem dróg. Podczas naszej pierwszej wyprawy rowerowej, kiedy jeździliśmy ścieżką rowerową, musiałam przygotować Jasia do tego, że nie poruszamy się całą szerokością, przepuszczamy tych jadących szybciej czy poruszamy się prawą stroną drogi.

Jazda na rowerze sprawia dużo frajdy, więc warto zarażać dziecko rowerową pasją 🙂

Podobało się? Podziel się

Jak wybrać rower dla dziecka?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 6 min
0
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także