Wychowanie

Dziadkowie – co mogą dać wnukom?

Babcia to druga mama. Pocieszy gdy trzeba, przytuli, ugotuje najlepsze dania, upiecze wspaniałe ciasto. Zrobi na drutach sweter. Można z nią o wszystkim porozmawiać. Dziadek to idealny kumpel do zabawy, złota rączka, majsterkowicz, a nawet kucharz. Można z nim czytać książkę, pojeździć na łyżwach, wspólnie się bawić, grać w karty. Dziadkowie to niezwykle ważne osoby w życiu wielu dzieci

babcia i dziadek

Babcia i dziadek to najczęściej specjaliści od tego, by na twarzach wnucząt gościł uśmiech – chętnie zabierają ich na spacery i opowiadają ciekawe historie, bez znudzenia po raz kolejny grają w ulubioną grę najmłodszych albo po raz setny czytają im tę samą bajkę. Wszyscy też wiedzą, że babcie są mistrzyniami w sprawianiu kulinarnych przyjemności. Dlatego wakacje, a nawet zwykłe popołudnie u babci i dziadka to dla dzieci często wizyta w krainie, gdzie stają się małym królewiczem lub królewną – czas zabawy i beztroski, który z nostalgią wspominać będą jeszcze przez długie lata.


Babcia i dziadek – przyjaciele na zawsze

Babcia ugotuje pyszny obiad, zadba o to, aby wnuki były najedzone. Upiecze pyszne ciasto. Dziadek pobawi się z wnukiem, opowie mu o starych czasach, naprawi wspólnie zepsutą zabawkę.  Dziadkowie potrafią słuchać i dlatego wnuki mogą z nimi poważnie rozmawiać. Są ciekawi wnuka i jego spraw. Pamiętają imiona miśków, bohaterów ulubionych kreskówek i kolegów z placu zabaw. Nie przerywają w pół zdania i nie zbywają byle czym. Nawet jeśli są zapracowani, nie gnają aż tak, jak ich dorosłe dzieci. Choć pracy było wtedy więcej, czas płynął o wiele wolniej. Dlatego potrafią przystanąć i nakarmić z wnukiem sikorki albo zbudować zamek na kuchennym stole. Nie śpieszą się bez powodu, nie są w gorącej wodzie kąpani. Umieją poświęcić trzy godziny na lepienie z maluchem pierogów albo tydzień na wspólne naprawianie zepsutego roweru.


Babcia i dziadek – bezwarunkowa miłość

Dziadkowie kochają swoje wnuki bezwarunkowo. Są dumni z każdego, nawet najmniejszego sukcesu, wnuczków. Są dumni z tego, że dziecko siedzi, z jego pierwszego kroczku. Cieszą sie jego rolą w przedszkolnym przedstawieniu. Kiedy Jaś razem z kolegami ze żłobka wystawiał jasełka, moi rodzice przeżywali to bardziej niż ja, a dziadek podczas przedstawienia zalał się łzami. Dziadkowie zawsze są przy wnuczku, kiedy jest smutny starają się go pocieszyć, wspierają, gdy coś próbuje zrobić. Co prawda czasem próbują wyręczać wnuka, ale taka jest już natura dziadków. Są dla wnuka schronieniem, gdy rodzice się złoszczą. Moi rodzice często są “arbitrami” w konfliktach między Jasiem a nami – rodzicami, niejednokrotnie pełnią rolę negocjatorów w konfliktach i pomagaj wnukowi zrozumieć zachowanie jego rodziców. Potrafią ukoić smutek, ochronić przed strasznym potworem i rozśmieszyć do łez. 

Mój syn ma świetny kontakt z dziadkami, za co jestem moim rodzicom ogromnie wdzięczna i nie chodzi tu tylko o opiekę i pomoc, choć to są rzeczy nieocenione, chodzi o coś więcej. O rodzaj szczególnej bezinteresownej i spokojnej miłości, nieobarczonej lękiem o wychowanie i determinacją rodzicielską.

babcia i dziadek w życiu dziecka

Mądrość życiowa dziadków

Nie każdą wiedzę da się zdobyć w szkole czy dzięki książkom. Dziadkowie mogą dzielić się z wnukami mądrością i doświadczeniem, stać się skarbnicą wiedzy o życiu i relacjach międzyludzkich. Obcowanie ze starszymi osobami uczy też dzieci naturalnego porządku świata, tego, że się starzejemy, czasem chorujemy, w końcu musimy również pogodzić się ze stratą kogoś bliskiego. Dziecko oswaja się z tymi procesami a także uczy tolerancji dla starości czy słabości. Nikt tak artystycznie jak babcia nie potrafi zaszyć dziury w spodniach, ani tak, jak dziadek wymyślać kolejnej angażującej zabawy. W oczach dziecka będą to czynności wręcz magiczne.

 

Pamiętajmy, że dla naszego dziecka relacje z dziadkami są bardzo istotne i warto wspólnie je pielęgnować. Nie są bardziej lub mniej ważne niż relacje z nami, rodzicami: są po prostu inne i odgrywają wyjątkowo pozytywną, niezastąpioną rolę w rozwoju dziecka. 

Podobało się? Podziel się
error

Dziadkowie – co mogą dać wnukom?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 3 min
42
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także