Gadżety i zabawy

Dlaczego klocki to dobry pomysł na prezent?

Ostatnio u nas na tapecie są wszelkiego rodzaju klocki. Leżały rok i się kurzyły, a od kilku dni Jaś bawi się nimi zanim wyjdzie do przedszkola i po powrocie do domu. Dlaczego warto kupować dzieciom klocki?

Dlaczego klocki to dobry pomysł na prezent? 1

Mówi się, że dzieci są bardziej kreatywne niż dorośli. I jest to prawda.
Potrafią sobie wyobrazić i widzieć rzeczy, jakie rodzicom nie
przyszłyby do głowy.Każdy rodzi się kreatywny, ale tę naturalną zdolność można i należy rozwijać już od najmłodszych lat. Kluczowe znaczenie ma w tym procesie zabawa, poprzez którą dzieci najchętniej, najszybciej i najskuteczniej się uczą. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór zabawek, które będą właściwie je stymulować. Dla mnie taką zabawką są klocki. To zabawka, która nie ma ograniczeń wiekowych. Mogą się nią bawić zarówno małe dzieci, jak i dorośli. Na rynku dostępnych jest wiele zestawów, które zajmą dziecko na długo.

Jak na rozwój dziecka wpływa zabawa klockami?

Lego, Duplo, klocki Mega Blocks lub Wader mają duże elementy, które łatwo chwycić i dopasować do innych części. Wyraziste kolory oraz ciekawe pomysły na konstrukcje, to tylko niektóre z wielu zalet tych klocków. Wszystkie elementy zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów, w związku z czym cechują się wysoką odpornością na zniszczenia i są bezpieczne dla młodszych dzieci.

Nie jest ważne, co dziecko lubi budować, lecz jak się czuje, gdy coś
stworzy. To naturalne, że maluch zaczyna budowanie od najprostszych
modeli, ale później, krok po kroku, przechodzi do coraz bardziej
skomplikowanych. Na samym początku małe dzieci tylko rozłączają klocki,
dopiero potem zaczynają je łączyć. Połączenie jednego klocka z drugim to
milowy krok w rozwoju dziecka, gdyż oznacza, że opanowało koordynację
oko-ręką. Gdy podrośnie, zachęcajmy je, by kreowało własne historie,
przeżywając w zabawie przygody, które są dla niego emocjonujące.

Klocki  nie tylko rozwijają wyobraźnię i kreatywność, ale
także wiele ważnych umiejętności: od motorycznych, przez poznawcze po
społeczno-emocjonalne. Poprzez zabawę, czyli w naturalny i
najprzyjemniejszy dla dzieci sposób, mali budowniczowie uczą się z
radością kolorów, kształtów, cyferek i literek, a także nowych słów –
nazw przedmiotów codziennego użytku czy zwierząt.

Klocki możesz wykorzystywać na wiele sposobów, wymyślając coraz to nowsze i bardziej wymagające zabawy. Możecie zacząć od budowania garaży, zbudować emocjonujący tor przeszkód czy katapultę. Macie nieograniczone
możliwości. Wszystko bowiem zależy od tego, czy w danej chwili maluch
będzie chciał zostać pilotem, maszynistą czy może rajdowcem.

Warto wiedzieć, że klocki mają również właściwości antystresowe i terapeutyczne
– pomagają się wyciszyć i skoncentrować na wykonywanych czynnościach.
To także doskonały sposób na wyrobienie w dziecku umiejętności pracy w grupie – dziecko buduje jedną część budowli, a rodzic drugą. Zestawy tematyczne pozwalają wczuć się w rolę zawodów wykonywanych przez dorosłych (strażak, lekarz, policjant, kierowca,
budowniczy), poznać reguły panujące w często odwiedzanych przez maluchy
miejscach (plac zabaw, wesołe miasteczko, zoo).

Jak wybrać odpowiednie klocki dla dziecka?

Na rynku mamy duży wybór klocków, od drewnianych, przez piankowe, tablicowe, magnetyczne, na plastikowych kończąc. Wybierając klocki najlepiej kierować się  wiekiem malucha. Im młodsze dziecko, tym klocki muszą być większe, aby przez przypadek nie wzięło ich do buzi i nie połknęło. Dzieci w wieku przedszkolnym chętnie bawią się kolorowymi klockami, z
których można zbudować konkretne rzeczy, np. pojazdy, budynki czy całe
miejsca, jak plac zabaw My mamy klocki z Wadera – to klocki plastikowe, bardzo wytrzymałe. Można z nich zbudować wiele konkretnych budynków, pojazdów itp. Posiadamy również klocki LEGO, klocki clics, a także klocki drewniane.

Klocki – nasze hity

Przyznam szczerze, że nie przepadałam za budowaniem z klocków.Kiedy patrzyłam, jak mój brat coś buduje, uważałam, że traci czas. Jednak odkąd Janek zaczął mieć hopla na punkcie różnych konstrukcji i ja wkręciłam się w budowanie 🙂 Poniżej przedstawiam Wam trzy rodzaje klocków, które są u nas hitami.

Klocki LEGO – tych klocków nikomu nie trzeba przedstawiać. To klocki, które nie służą jedynie do zabawy. Można z nich wyczarować naprawdę niezwykłe konstrukcje. Rozwijają wyobraźnię dziecięcą. Dziecko w trakcie zabawy, może budować według instrukcji lub, jak mówi Janek, z wyobraźni. Dopasowywanie, budowanie wg instrukcji, umieszczanie wszystkich drobnych elementów na odpowiednim miejscu pozwala ćwiczyć paluszki naszych dzieci. Dodatkowo klocki uczą spostrzegawczości – kto próbował znaleźć mały klocek wśród dużej ilości kolorowych części, wie o czym piszę. Dziecko poprzez składanie klocków w odpowiedniej kolejności uczy się cierpliwości. Nie można mieć wszystkiego od razu.
Klocki Clics, to klocki dające możliwość samodzielnego budowania różnych figur i konstrukcji; rozwijają fantazję i kreatywność oraz ćwiczą zdolności manualne dziecka. Innowacyjny sposób łączenia klocków Clics pozwala na budowanie niepowtarzalnych  kształtów i konstrukcji z ruchomymi elementami. Klocki są bardzo masywne, wykonane z bardzo dobrej jakości plastiku, dzięki unikalnemu systemowi łączenia stwarzają nieograniczone możliwości konstruowania trójwymiarowych budowli.

Klocki drewniane – są bardzo trwałe. Poza tym drewno to materiał naturalny, ekologiczny, nie posiadający żadnych sztucznych, toksycznych dodatków. Nie zawsze można to powiedzieć o tanich, plastikowych odpowiednikach, które mogą zawierać ołów czy ftalany, substancje negatywnie wpływające na funkcjonowanie organizmu. Dodatkowo sprawdzają się w doskonaleniu koordynacji wzrokowo-ruchowej i umiejętności rozwiązywania problemów. Dzięki manipulowaniu kształtem, kolorem i rozmiarem, przy tworzeniu zabawowego „projektu”, dziecko uczy się rozumowania i zdobywa umiejętności analityczne.

Podobało się? Podziel się
error

Dlaczego klocki to dobry pomysł na prezent?

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 4 min
14
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także