Wychowanie

Dzień Dziecka na wypasie

1 czerwca zbliża się wielkimi krokami. Na forach i grupach parentingowych zaczynają pojawiać się pytania, co kupić na Dzień Dziecka. Otóż prezentuję pomysł, który spodoba się wszystkim dzieciom!

Dzień Dziecka na wypasie 1

Wybór idealnego prezentu dla dziecka nie jest rzeczą ani prostą, ani oczywistą. Zwłaszcza w czasach, gdy dzieci mają wszystko. Zabiegani rodzice, często brak czasu rekompensują kolejną zabawką, którą dziecko pobawi się przez chwilę, a potem odkłada na półkę, gdzie zbiera kurz. Już od miesiąca sklepy kuszą promocyjnymi cenami na dziecięce zabawki czy akcesoria, właśnie z myślą o nadchodzących Dniu Dziecka. Ale zastanówmy się czy kolejny samochodzik, puzzle, miś są naszym milusińskim naprawdę potrzebne?

Co więc dać w prezencie na Dzień Dziecka?

Odpowiedź jest prosta – SIEBIE! Daj dziecku dzień spędzony tylko z Wami-rodzicami. Odłóżcie komórki, tablety, wyłączcie telewizory i ten jeden dzień spędźcie RAZEM! Niech nic nie zakłóca tego czasu, by dziecko mogło poczuć się kochane i poczuć, że rodzic jest tylko dla niego.

Wiem, jak we współczesnym świecie trudno jest oderwać się od telefonu, tabletu, TV. Często nawet po pracy musimy być dostępni on-line, bo przecież coś ważnego może się zdarzyć. Do tego dochodzą domowe obowiązki: pranie, sprzątanie, zakupy, gotowanie. Zaczyna brakować doby na… zabawy z dzieckiem. Bardzo często wypełniamy nasze obowiązki kosztem dziecka. Zajmiemy go przez chwilę jakąś grą, bajką czy nową zabawką, a my w tym czasie zrobimy co mamy zrobić. A dziecko zachwyci się tym jedynie chwilowo, będzie chciało pokazać rodzicowi czym się teraz bawi, co ogląda itp. A rodzic, w wiecznym niedoczasie, będzie zbywał dziecko “tak, widzę“, “no pięknie” albo “pobaw się teraz, bo mamusia/tatuś musi zrobić coś pilnego“. I choć dziecko nie pokaże nam tego, będzie zawiedzione, zawiedzione tym że coś w telefonie, tablecie, w kuchni jest ważniejsze od niego.

 

Dlatego właśnie CZAS to najlepszy pomysł na prezent z okazji Dnia Dziecka!

Nie jestem psychologiem dziecięcym i nie wiem co w małych główkach siedzi, ale z moich matczynych obserwacji widzę, jak Jaś cieszy się kiedy jestem tylko dla niego. Kiedy internety, gary, brudne gatki nie rządzą moim czasem. Widzę jego bezgraniczną radość, gdy leżymy razem na podłodze i bawimy się, budujemy z klocków, malujemy czy nawet wspólnie gotujemy.

Od pewnego czasu naszym rytuałem stało się czytanie przed snem. I nie tylko dlatego, że czytanie rozwija, ale przede wszystkim dlatego, że to tylko czas dla nas, czas kiedy leżymy na łóżku przytuleni do siebie, a ja w 100% poświęcam siebie Jasiowi. Kiedy pewnego wieczoru, podczas czytania zapiszczał mi telefon, Jaś wstał z łóżka, wyjął mi go z kieszeni i wyrzucił na podłogę. Tym samym mój niespełna 3 -letni syn dał mi do zrozumienia, że wspólny czas jest dla niego najważniejszy.

 

Już teraz zaplanuj wspólny Dzień Dziecka

Jeśli planujesz kupić dziecku jakiś super wypasiony gadżet z okazji Dnia Dziecka, przeznacz te pieniądze na wspólny wyjazd. Razem z dzieckiem zaplanujcie ten dzień, niech i Maluch ma w tych planach decydujący głos.  Jedźcie razem do parku rozrywki, na basen, na wycieczkę rowerową, urządźcie piknik w lesie. O tym, że wspólne planowanie zbliża i pomaga budować relację nie muszę nikogo przekonywać. Niech to będzie Wasz dzień. Może zrobicie razem coś szalonego? A może zrobicie coś po raz pierwszy? A może wrócicie do dawno zapomnianych aktywności, które kiedyś wywoływały uśmiech na waszych twarzach? Nie ważne co to będzie, ważne że tego dnia będziecie RAZEM. Wspomnienia związane z tym dniem, które zapadną mu w pamięć będą znacznie cenniejsze niż nie jeden przedmiot, który dostanie. To będzie dla dzieci prawdziwy prezent na wypasie.

Na koniec cytat z Michela Quoista: „Dzieci bardziej niż inni potrzebują mieć zupełną pewność, że są kochane przez tych, którzy mówią, że je kochają”. A co daje większą pewność bycia kochanym i ważnym, niż wspólnie spędzony czas?

Dajcie znać w komentarzu, jak spędzicie Dzień Dziecka. 

Podobało się? Podziel się
error

Dzień Dziecka na wypasie

Aleksandra Załęska admin czas czytania: 3 min
18
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także