Pieluchy ekologiczne – czym się kierować przy wyborze?

W Twoim domu pojawił się maluszek, a z nim mnóstwo radości, zmian i nowych obowiązków, a przy okazji… piętrzące się pod sufit góry pieluch. Pewnie zdajesz sobie sprawę z negatywnego wpływu na środowisko zalegających na wysypiskach śmieci jednorazowych modeli. Prawdopodobnie nawet przyszedł Ci do głowy pomysł używania tradycyjnych, wielorazowych pieluch. Toczysz wewnętrzną walkę między chęcią dbania o przyszłość planety a zyskaniem odrobiny czasu dla siebie? Nie musisz iść na kompromis, jeśli sięgniesz po pieluchy ekologiczne. Czym się kierować przy ich wyborze?

pieluchy ekologiczne

Ekologiczne, biodegradowalne – co to znaczy?

Według definicji słownikowych „ekologiczny” znaczy m.in. „związany z ochroną środowiska” i „wyprodukowany z naturalnych materiałów”, a „biodegradowalny” – „łatwo ulegający naturalnemu procesowi rozkładu i nieskutkujący powstawaniem szkodliwych substancji”. Na pewno nie jest to dla Ciebie zaskoczeniem, że tradycyjne jednorazowe pieluchy nie mają nic wspólnego ani z ekologią, ani z biodegradacją.

Platforma konsumencka SmartLabel® zawiera informacje dostarczone bezpośrednio od producentów – nawet takie, których nie ma na opakowaniach (np. na temat materiałów użytych w ich produktach)! Co więc znajduje się w jednorazowych pieluchach jednej z wiodących marek? Polipropylen/polietylen, polimer poliakrylanowy, pulpa drzewna, poliester, polimery termoplastyczne, wazelina, alkohol stearylowy, ekstrakt z aloesu (to akurat na plus) i substancje zapachowe. Większość materiałów to pochodne ropy naftowej! Regularne używanie jednorazowych modeli to wyrzucanie na śmietnik aż 200 g plastiku dziennie – ilości porównywalnej do 540 opakowań po chlebie.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem ekologicznych pieluch?

Green Matters (firma promująca świadomość w dziedzinie innowacji i nowych technologii) uczula na pewną sprawę: Nie ufaj ślepo etykietkom na opakowaniach. Słowa „eko”, „bio” i „naturalny” w otoczeniu zielonych listków i uśmiechniętych bobasów wyglądają uroczo, ale nie gwarantują ekologiczności produktu. Sprawdź, co producent ma do powiedzenia na temat składu i procesów produkcyjnych!

  • Pieluchy ekologiczne muszą być wykonane z naturalnych materiałów, np. bawełny, bambusa albo konopi.
  • Pulpa celulozowa w eko-pieluchach powinna mieć certyfikat FSC.
  • Dla bezpieczeństwa Twojego malucha, w procesie bielenia nie może pojawiać się chlor, ale np. woda utleniona.
  • Jeśli ekologiczne pieluchy zawierają jakieś składniki pielęgnacyjne, to najczęściej pochodzenia naturalnego/organicznego. Poza tym zazwyczaj nie są perfumowane.
  • Sprawdź również, czy opakowanie ekologicznych pieluch jest biodegradowalne.

Pieluchy ekologiczne – co jeszcze warto wiedzieć?

Oczywiście idealne byłoby wysłanie zużytych jednorazówek do kompostowni przemysłowej (nigdy nie należy ich wyrzucać na domowy kompostownik ani do kubła z bioodpadami) i takie rozwiązania są już dostępne za granicą (np. REDYPER w San Francisco). Biorąc pod uwagę coraz większą świadomość ekologiczną społeczeństwa, być może i polscy rodzice doczekają się wkrótce takich możliwości.

Gdy jednorazowe eko-pieluszki trafiają na zwykłe wysypisko śmieci, rozkładają się ok. 50 lat. Choć może się to wydawać długim okresem, konwencjonalne jednorazówki potrzebują aż 300-500 lat – jak podaje serwis Mother Jones, pierwsza jednorazowa pielucha trafiła na rynek w 1948 r., więc wciąż zalega gdzieś na naszej planecie. Eko-pielucha już dawno by zniknęła! Zwróć też uwagę, w co pakujesz zużyte ekologiczne pieluszki. Wybierz kompostowalne worki na śmieci, w przeciwnym razie zupełnie zahamujesz naturalny proces rozkładu.

Źródła:

  1. https://sjp.pwn.pl/slowniki/ekologiczny.html. [dostęp online: 27.12.2023].
  2. https://sjp.pl/biodegradowalny. [dostęp online: 27.12.2023].
  3. https://smartlabel.pg.com/00037000749684.html. [dostęp online: 27.12.2023].
  4. https://www.motherjones.com/environment/2008/04/brief-history-disposable-diaper/. [dostęp online: 27.12.2023].
  5. https://www.greenmatters.com/p/are-diapers-biodegradable-compostable. [dostęp online: 27.12.2023].
Podobało się? Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także