Jak rozpocząć bycie na swoim?

Własny biznes i związane z nim wyrzeczenia przerażają wiele osób. Choć chciałyby zacząć wreszcie pracować na siebie, boją się formalności, które muszą dopełnić. Aby być własnym szefem, trzeba być odważnym i trochę szalonym. Odważnym, by stawić czoło wyzwaniom, jakie nasze państwo stawia prywaciarzom i szalonym, by w świecie, gdy wszyscy ci mówią, żeby nie ryzykować, ty postanawiasz otworzyć swój biznes. Może nie dam Ci złotej recepty na sukces, ale przedstawię 5 sposobów na to, by rozpocząć bycie na swoim.

Własny biznes - 5 podpowiedzi

Czy jest dobry czas na przejście na swoje? Nie. Zawsze będą niesprzyjające okoliczności. Podwyżki, inflacja, pandemia i wiele, wiele innych czynników, mogą skutecznie zniechęcać do przejścia na swoje. Ale czasem trzeba powiedzieć sobie – teraz albo nigdy. I ja tak zrobiłam! Powiedział, że albo teraz przejdę na swoje, albo wiecznie będę pracować na kogoś. Bycie własnym szefem wymaga wielu wyrzeczeń, ale jeśli od zawsze o tym marzyłyście, to nie ma na co czekać. Zawsze jest dobry czas na to, by coś zmienić w swoim życia. A jak wiadomo, jeśli nie zaryzykujesz, nie napijesz się szampana!

Własny biznes – nie bój się pytać

Własny biznes przeraża, zwłaszcza sterta dokumentów i formalności, których należy dopełnić. Mając pomysł na siebie, nie bójmy się pytać. Zanim przeszłam na swoje, szukałam osób, które zajmują się podobną branżą i zaczęłam pytać. Oczywiście nie wszyscy chcieli odpowiedzieć na moje pytania i mnie po prostu zbywali, ale była też duża grupa ludzi, która mi pomogła i na tyle, na ile mogła odpowiedziała na moje pytania. O co warto pytać? O początki działalności, o to jakie formalności muszą być dopełnione, a nawet jak powinien wyglądać cennik. Oczywiście nie pytajmy o ceny, bo nie jest to uczciwe. Nie bójmy się prosić o radę. Dzięki temu możemy zaoszczędzić popełnienie wielu błędów już na starcie.

Własny biznes – przemyśl pomysł na siebie

Chcąc rozkręcać własny biznes, musimy mieć pomysł na siebie. Zwalnianie się z pracy, bo nam szef nie odpowiada, nie jest dobrym pomysłem. Dobry plan to podstawa. Zakładając własną działalność, najlepiej kieruj się własnymi preferencjami i upodobaniami – pamiętaj – to Twój biznes i musisz czuć się dobrze w tym co robisz.Wybierz formę biznesu, która będzie dostosowana do Twoich potrzeb. Kochasz robótki ręczne? A może dobrze czujesz się urządzając i wyposażając wnętrza? Swoje zainteresowania przekuj w biznes i ciesz się realizacją kolejnych pomysłów.

Własny biznes – nie oszczędzaj

Choć wiem, że na początku nie jest łatwo, zwłaszcza jeśli masz niewiele pieniędzy na start, nie możesz oszczędzać. Zwłaszcza na rzeczach, które są niezbędne w Twojej pracy. Jeśli zajmujesz się pisaniem czy prowadzeniem kanałów w social mediach, nie możesz oszczędzać na laptopie czy dobrym aparacie. Decydując się na biznes związany z robótkami ręcznymi, musisz zainwestować w produkty wysokiej jakości, które pomogą produkować produkty hand made. Chcąc je sprzedawać, warto pomyśleć nad odpowiednimi rozwiązaniami. Idealnie wyeksponowane produkty w gablotach przyciągną wzrok i zachęcą do oglądania i zakupu.

Własny biznes – profesjonalizm od samego początku

Prowadząc firmę musisz być profesjonalna w każdym calu. Przygotuj się na spotkanie z klientem. Będąc w kontakcie z klientami trzeba być profesjonalną. Będąc z dzieckiem na placu zabaw czy jadąc komunikacją miejską, lepiej odebrać telefon i poinformować klienta, że oddzwonimy. Wielokrotne proszenie o powtórzenie pytania czy sapanie do telefonu, bo akurat biegłyśmy za dzieckiem nie jest oznaką profesjonalizmu. Pamiętaj także o tym, żeby dotrzymywać danego słowa. Jeśli powiedziałaś, że oddzwonisz, to oddzwoń. Jeśli postanawiasz pokazać swoją działalności na targach, zadbaj o profesjonalny wizerunek firmy. Przygotuj się do tego, nie tylko poprzez swój ubiór czy gadżety reklamowe, ale sposób zaprezentowania firmy. Pomocne będą w tym różne systemy wystawiennicze, na przykład www.qubesystem.pl. Dzięki nim będziesz mogła pokazać swoją firmę z zupełnie innej strony. Podobnie w przypadku prowadzenia korespondencji firmowej – bezwzględnie dbajmy o profesjonalny sposób wysławiania się w mailach oraz w mediach społecznościowych.

Własny biznes – naucz się wyceniać to, co robisz

Myślenie – jestem początkująca, więc mogę wykonywać prace za niewielkie pieniądze, by zdobyć doświadczenie, jest myśleniem błędnym. Owszem, na początku musisz zdobyć klientów i pokazać im swoje umiejętności. Nie oznacza to jednak, że musisz wszystko robić za półdarmo. Warto wziąć pod uwagę, ile tak naprawdę zajmuje nam wykonanie danej pracy. Jeśli wycenimy trzy godziny naszej pracy, a zajmie nam ona faktycznie osiem godzin, to łatwo przeliczyć ile jesteśmy stratne. Poza tym tanie usługi często budzą wątpliwości klientów. Dlatego też na początku warto obniżyć cenę rynkową, ale tak, by móc zarobić na swojej pracy. Pamiętaj, że ilość rachunków, które musisz opłacić jest naprawdę wysoka.

Prowadzenie własnej firmy to z jednej strony wolność, niezależność, możliwość realizowania siebie. Z drugiej strony to ciężka praca. Początki zawsze są trudne i wymagają wielu wyrzeczeń. Ale jeśli uda Ci się je przetrwać to – sky is the limint! Będziesz realizować siebie i swoje pomysły! Prowadzenie firmy to skok na głęboką wodę, ale też szansa na rozwój, zyskanie niezależności i na sprawdzenie siebie.

Podobało się? Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także