Boisko piłkarskie w ogródku? Tak, wystarczy wydzielić odpowiednią ilość miejsca, posiać trawę, postawić bramki i nasz mały piłkarz może swobodnie trenować. Odkąd Janek trenuje piłkę nożną i marzy o tym, żeby zostać piłkarzem, sukcesywnie trenuje w przydomowym ogródku. Nie straszna mu pogoda – śnieg, deszcz czy niskie temperatury. Ćwiczy i wciąga nas w swoje zabawy z piłką. Jak przygotować boisko piłkarskie we własnym ogródku?
Boisko piłkarskie w przydomowym ogródku to świetne rozwiązanie dla małych i dużych fanów piłki nożnej. Może pomóc w aktywnym, rodzinnym spędzaniu wolnego czasu. Wiadomo, że komfortowym było by posiadanie dużej działki, o wymiarach zbliżonych do boisk piłkarskich. Jednak nawet na małej działce można wygospodarować miejsce, w którym dziecko będzie mogło bez przeszkód ćwiczyć i kopać piłkę. Co jest nam do tego potrzebne?
Wytycz boisko piłkarskie w ogródku
Pierwszym krokiem do stworzenia przydomowego boiska jest wytyczenie jego obszaru. Na boisku, ze względów bezpieczeństwa nie powinno być żadnych krzewów czy drzew. Wyznaczając boisko warto mieć na uwadze również ogrodową część działki. Boisko nie powinno zagrażać innym roślinom znajdującym się na działce. W naszym przypadku granice boiska wyznaczają drzewa – z jednej strony boiska rosną tuje, z drugiej drzewa owocowe. Choć nie jest to najlepszy pomysł, bo jabłoń, śliwa czy wiśnia są regularnie ostrzeliwane piłką. Do wytyczenia boiska można użyć płynnej kredy, wówczas stworzymy linie boiskowe z prawdziwego zdarzenia.
Boisko piłkarskie w ogródku – zadbaj o nawierzchnię
Nawierzchnia boiska piłkarskiego musi być równa. Ze względów bezpieczeństwa nie powinno być na nich dziur, dołów czy innych nierówności. Przygotowując Jankowi boisko do piłki nożnej w ogródku, nawierzliśmy ziemię i wyrównaliśmy nawierzchnię. Kolejnym krokiem było posianie trawy. Czy da się uzyskać zieloną, pozbawioną chwastów trawę w warunkach przydomowych? Oczywiście! Ważne jest zastosowanie się do kilku wskazówek. Ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju trawy. Na przygotowanie boiska piłkarskiego w ogródku polecane są gatunki takie jak życica trwała i wiechlina łąkowa. Posiadają one szerokie źdźbła odporne na intensywną eksploatację, a w przypadku uszkodzeń łatwo się ponownie rozkrzewiają. Na rynku jest dostępnych jest wiele mieszanek na boiska piłkarskie. Po posianiu trawy, należy pamiętać o jej odpowiednim nawadnianiu. Kiedy już urośnie, dobrze by było przycinać ją co trzy-cztery dni, aby źdźbła miały długość 2,5-3 cm.To sprawi, ze trawa będzie gęsta i poradzi sobie z mechanicznymi uszkodzeniami, jakimi jest codzienne bieganie po niej w korkach. Pielęgnując trawę boiska nie można zapomnieć o jej regularnym podlewaniu. Trawnik najlepiej jest nawadniać wcześnie rano lub wieczorem, po zachodzie słońca.
Boisko piłkarskie w ogródku – zadbaj o bezpieczeństwo
Wytyczenie boiska i odpowiednia nawierzchnia to jedno. Ważne jest także zadbanie o bezpieczeństwo małych piłkarzy. Dobrze jest pomyśleć o oświetleniu placu gry, aby dzieci mogły swobodnie nawet po zmroku kopać piłkę. Myśląc o bezpieczeństwie należy zadbać nie tylko o własne dziecko, ale również o sąsiadów. Warto zabezpieczyć plac gry odpowiednią siatką, na przykład https://strumin.pl/zabezpieczenia-budowlane/siatki-zabezpieczajace/. Dzięki temu nie trzeba będzie chodzić do sąsiadów po piłkę. Dodatkowo nie będzie ryzyka, że kopnięta przez dziecko piłka wpadnie sąsiadowi w okno, do ogródka, niszcząc uprawy lub uderzy w samochód.
Boisko piłkarskie w ogródku – ważne są dodatki
Gra w piłkę bez bramek nie jest możliwa. W sklepach sportowych można zakupić bramki w rozmiarze pasującym do boiska. Bramkę można także samemu zbić z desek. Warto wyposażyć boisko naszego małego piłkarza w kilka niezbędnych elementów do treningu. Przydadzą mu się grzybki, pachołki, tyczki czy drabinka koordynacyjna. Rzeczy do treningu przechowujemy w dużej skrzyni, którą umieściliśmy przy boisku. Dzięki temu Janek ma dostęp do potrzebnych akcesoriów treningowych.
Korzyści z posiadania własnego boiska jest wiele. To wspaniała zabawa dla całej rodziny. W letnie, wakacyjne dni nie ma wieczoru, żebyśmy nie zagrali rodzinnego meczu. Dodatkowo Janek ma gdzie ćwiczyć i stale podnosić swoje piłkarskie umiejętności. Zadbane ogrodowe boisko może sprawić dzieciom i całej rodzinie radość, i zachęcić do aktywnie zdrowego spędzania wolnego czasu