Jak dobrze wystartować na swoim?

Własna firma – jak zacząć? To pytanie spędza sen z oczu wielu osobom, które rozważają założenie własnego biznesu. Trudno się dziwić, gdyż założenie własnej firmy wiąże się z ryzykiem, sporym wysiłkiem włożonym w rozkręcanie działalności, a także sporą ilością pracy. Jednak bycie swoim własnym szefem to marzenie wielu osób. Jeśli od lat myślimy, by przejść na swoje i mamy pomysł na siebie, to zamiast zastanawiać się i odkładać decyzję o kolejny rok, warto odważyć się i zrealizować swój cel.

własna firma

Pierwsze lata działalności gospodarczej są kluczowe dla powodzenia biznesu. To również nie łatwy czas, gdyż z wieloma rzeczami stykamy się po raz pierwszy. Chcąc założyć własną firmę należy pamiętać, że nie ma dobrego czasu by być na swoim. Po studiach, możesz wydawać się za młoda, przed trzydziestką to najlepsza pora na założenie rodziny, przed czterdziestką mogłyśmy się już zasiedzieć w firmie na etacie. Jeśli chcemy być swoim własnym szefem i wiemy jaki mamy pomysł na siebie, nie ma co czekać na lepszy czas. Taka jest prawda, że lepszego czasu nie będzie.

Własna firma – nie bój się pytać

Prowadzenie własnej firmy to wiele wyzwań i jednocześnie wiele wyrzeczeń. To z jednej strony nieustanna nauka, a z drugiej dbanie o każdy szczegół własnej działalności. Warto szukać inspiracji i pomocy wśród najbliższych osób. Zadawanie pytań jest kluczem do odniesienia sukcesu. Jeśli mamy pomysł w jakiej dziedzinie chcemy rozwijać firmę, warto odważyć się zapytać o początki działalności kogoś z branży. Na rynku jest wiele konferencji, spotkań dla przedsiębiorców, na których występują osoby z różnych branż i opowiadają o swoim sukcesie. Warto wybrać się na takie spotkanie, by dowiedzieć się jak najwięcej o specyfice branży i poznać poglądy, bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek. Warto czerpać z doświadczenia innych, gdy chcą się nim podzielić.

Własna firma – nie oszczędzaj

Łatwo się mówi, nie oszczędzaj, zwłaszcza jeśli na początek masz zgromadzony niewielki kapitał. Jednak rzeczy, które są niezbędne do pracy nie mogą być z najniższej półki. Zajmując się pisaniem i korektą tekstów nie wyobrażam sobie nie mieć dobrej jakości laptopa czy tabletu. Startujesz w branży cukierniczej? Zakup odpowiedniej jakości sprzęt, by wypieki były zawsze udane.

Prowadząc firmę nie oszczędzaj na… sobie! Inwestycja w siebie to najlepsza inwestycja. Jeśli masz możliwość doszkalaj się i wybieraj kursy, które przydadzą Ci się w pracy. Sprawdź ofertę różnych kursów, na przykład w CREATOR, które pomogą ci zamienić swoją pasje w pracę zarobkową.

Kolejną ważną kwestią jest nieoszczędzanie na biurze rachunkowym. Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma kwestiami podatkowymi i ekonomicznymi. Dobre biuro rachunkowe pomoże odnaleźć się w gąszczu zawiłości prawnych.

Własna firma – profesjonalizm to podstawa

Prowadząc firmę bardzo ważny jest profesjonalizm w kontaktach z klientami czy kontrahentami. Odbieranie telefonu, odpisywanie na maile to podstawa dobrego PR. Nieprofesjonalne jest odbieranie telefonu, gdy jesteśmy w komunikacji miejskiej czy z dzieckiem na placu zabaw. Wówczas lepiej przeprosić klienta i oddzwonić w umówionym terminie. Pamiętaj by przestrzegać umówionej godziny na rozmowę telefoniczną. Dotrzymuj bezwzględnie terminów i bądź słowna. Oczywiście czasem może się zdarzyć, że nie wyrobimy się z zamówieniem, ale poinformowanie o tym klienta będzie lepsze wizerunkowo, niż zwodzenie go przez dłuższy czas. Bądź profesjonalna także w prowadzeniu korespondencji firmowej. Dbaj o profesjonalny sposób wysławiania się nie tylko w mailach, ale także w mediach społecznościowych.

Własna firma – naucz się wyceniać swoją pracę

Mają pomysł na siebie, musisz nauczyć się jak wyceniać swoją prace. Oczywiście nie początku drogi ceny nie mogą być zbyt wygórowane, ale nie mogą być także zbyt niskie. Robienie wszystkiego po kosztach zwyczajnie się nie opłaca i w rezultacie nie przyniesie zarobku. Przykładowo, gdy wycenimy pracę jak za dwie godziny pracy, a jej faktycznie wykonanie zajmie nam dziesięć – po prostu dokładamy do biznesu. Często zbyt tanie usługi budzą wśród klientów pytanie o ich jakość. Coś zbyt taniego może zniechęcić do zakupu, gdyż ma się podejrzenie o zakup bubla. Warto sprawdzić, ile realnie bierze za swoje usługi konkurencja. Wyceniając swoja pracę należy wziąć pod uwagę czas spędzony nad wykonaniem zlecenie i poziom doświadczenia.

Założenie własnej firmy to wielka szansa na bycie własnym szefem. Jednak nie można zapominać, że to także spory wysiłek. Osoby, które włożyły serce w budowanie własnej marki, potwierdzają, że sukces jest najlepszą nagrodą za poniesione trudy w realizacji własnych marzeń.

Podobało się? Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także