Wcześniej czy później, w końcu nadejdzie moment zakupu dziecku pierwszego telefonu. Choć nie jestem zwolenniczką zbyt wczesnego dawania dziecku telefonu na własność, w końcu ten dzień nadejdzie. Jak się do niego przygotować? Jak nauczyć dziecko bezpiecznego korzystania z telefonu?

Bezpieczny telefon dziecka – jaki pierwszy model?
Pierwszym telefonem dziecka z powodzeniem może być urządzenie używane. Przed pierwszymi wyjazdami z drużyną, Janek dostał telefon po dziadku. Chodziło o to, by nauczył się pisać SMSy i dzwonić. Z drugiej strony, gdyby zgubił czy zepsuł ten telefon nie byłoby szkoda. Wychodzę z założenia, że dzieciom, zwłaszcza siedmio-, ośmiolatkom nie potrzeba jakiegoś wypasionego modelu. Owszem przychodzi taki czas, kiedy dzieci chcą mieć bardziej przybajerzony smartfon. Wówczas najlepiej koszty podzielić na pół – część pokrywają rodzice, a część pokrywa przyszły właściciel telefonu, np. z kieszonkowego, oszczędności czy prezentów o dziadków.
Wybierając konkretny model, który podoba się dziecku, warto wziąć pod uwagę fakt, że może on zostać zniszczony lub zgubiony. Dlatego dobrze jest od razu zaopatrzyć telefon dziecka w niezbędne akcesoria – etui czy szkoło ochronne, które dostaniemy między innymi w Pancernik.eu. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko uszkodzenia czy pobrudzenia telefonu w uczniowskim plecaku.
Na początek dobrze jest wybrać telefon na kartę. To dobre rozwiązanie dla dzieci, które nie mają zbyt dużych potrzeb. Dzięki temu możemy limitować korzystanie z urządzenia, ucząc dzieci rozsądnego korzystania. W przypadku nastolatków, lepszą opcją będzie abonament, gdyż więcej smsują czy dzwonią. W przypadku abonamentu pamiętajmy o zabezpieczeniach. Powinny być tak skonstruowane, żeby uniemożliwiły wykonywanie kosztownych połączeń lub ściąganie dużej ilości danych z Internetu.
Bezpieczny telefon dziecka – kiedy pierwszy smartfon?
Nie ma jednej i rozsądnej odpowiedzi, kiedy jest najlepszy moment na podarowanie dziecku pierwszego telefonu. W naszym przypadku, decyzję o telefonie przyspieszyły wyjazdy Janka na turnieje, czyli dostał telefon mając 7 lat. Nie jest to moment, w którym chciałam żeby miał swój telefon. Jednak musimy wziąć pod uwagę, że nowoczesne technologie opanowują świat w bardzo szybkim tempie. Nie da się więc wyznaczyć jednej granicy wieku, która jest najlepsza na danie dziecku własnego telefonu. Co więcej każde dziecko jest inne. Jedno w wieku siedmiu lat będzie umiało rozsądnie korzystać z telefonu, inne dopiero w wieku dziesięciu lat.
Zanim podejmiemy decyzję o tym, że podarujemy dziecku telefon, musimy je odpowiednio przygotować. Nie chodzi tu tylko o naukę wysyłania wiadomości czy dzwonienia. Dzieci muszą nauczyć się, czym jest bezpieczeństwo w sieci. Jak użytkować telefon bezpiecznie. Warto uczyć je także regulowania czasu ekranowego, tak by nie siedziało non stop w telefonie.
Niezależnie jednak od wieku dziecka, najważniejsze pytanie, jakie powinni sobie zadać rodzice, brzmi: po co mojemu dziecku telefon? Jeśli istnieje dobry powód, warto go kupić.
Bezpieczny telefon dziecka – jak nauczyć dziecko odpowiedzialnego korzystania z telefonu?
Zanim damy dziecku pierwszy telefon, dobrze jest go nauczyć poruszania się po cyfrowym świecie. Mamy w domu tablety, komputery, a wreszcie i nasze telefony. Warto poświęcić chwilę i zadbać o to, by dziecko nauczyło się samodzielnie wyszukiwać interesującego go treści. Dziecko, które nabędzie takie umiejętności, będzie dumne ze swoich osiągnięć. Zachęcajmy dziecko do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na pytania, które go nurtują. My kiedyś uczyliśmy się szukać informacji w encyklopediach, dzieci niech szukają w Google, ale niech robią to odpowiedzialnie. Nauczmy dziecko, że nie każda znaleziona informacja jest przydatna.
Przed wręczeniem dziecku telefonu, warto zawrzeć z dziecko, coś w rodzaju umowy. Spiszmy listę warunków korzystania z własnego telefonu. Warto zawrzeć w niej limit czasu spędzonego przy smartfonie na rozrywce, np. na grach. Dziecko musi wiedzieć, z kim może się komunikować, jakich informacji o sobie nie może nikomu przekazywać, kiedy musi wyłączyć lub wyciszyć telefon, o czym musi informować rodziców. Ustalmy z dzieckiem z jakich aplikacji czy portali społecznościowych może korzystać. W tym wypadku granicą jest wiek dziecka. Warto także umówić się z dzieckiem, że rodzice znają hasło zabezpieczające telefon, ale od razu zaznaczmy, że prywatność dziecka jest dla nas priorytetem i nie będziemy czytać jego wiadomości.
Bezpieczny telefon dziecka, czyli jaki?
Rodzice, wręczając dziecku, pierwszy telefon, kierują się najczęściej troską o bezpieczeństwo dziecka. Dzięki temu urządzeniu mogą sprawdzać co robi, jak się czuje, czy bezpiecznie dotarło do domu itp. Dziecko również czuje się bezpieczniej, wiedząc, że zostając samo w domu czy będąc na wyjazdach może zadzwonić do rodziców. Warunkiem bezpieczeństwa jest odpowiednie przygotowanie telefonu dziecka. Ważna jest ochrona przed niewłaściwymi treściami. Dziecko nie musi ich świadomie szukać. Czasem wystarczy jedno, dwa kliknięcia w pozoru bezpieczny obrazek, by dziecko było narażone na treści, które są dla niego nie odpowiednie. Warto zainstalować lub ustawić w telefonie kontrolę rodzicielską. Polega ona m.in. na nadzorze nad treściami przeglądanymi w sieci, instalowanymi aplikacjami, zakupem poszczególnych programów czy gier.
Kontrola rodzicielska może być ustawiona z poziomu telefonu lub przeglądarki internetowej. Istnieją specjalne aplikacje, pozwalające na wskazanie funkcji telefonu, stron internetowych czy aplikacji, z których dziecko może korzystać. Dzięki nim można kontrolować/limitować czas spędzony na telefonie. Aplikacja może nam wskazać również, gdzie znajduje się w danej chwili telefon naszego dziecka oraz jaki jest poziom naładowania baterii. My obecnie używamy aplikacji Family Link.
Ważne jest, aby tłumaczyć dziecku jakie niebezpieczeństwa wiążą się z korzystaniem z telefonu czy internetu. Bezpieczny telefon dziecka to nie tylko aplikacje z kontrolą rodzicielską. Warto mówić dziecku jak może ich unikać. Uczulmy dzieci na zawieranie nowych, wirtualnych znajomości. Porozmawiajmy z dzieckiem o zjawiskach niebezpiecznych. Wytłumaczmy dziecku podstawowe zasady podawania informacji na swój temat w sieci i podkreślmy, żeby nigdy nie udostępniało informacji prywatnych takich jak adres zamieszkania, numer telefonu.
Pamiętajmy, że telefon nie jest zły, złe może być jego użytkowanie. Jeśli w porę wyposażymy dziecko w odpowiednie narzędzia, wówczas korzystanie z telefonu będzie dla niego przyjemnością.
Bardzo ważny artykuł! Należę do pokolenia, które zarówno z internetem, jak i telefonem komórkowym zapoznawało się w wieku *prawie dorosłym. Dzisiaj dzieciaki od najmłodszych lat chcą korzystać z nowych mediów, ale zdecydowanie trzeba je do tego edukować.
To ważny krok, kiedy dziecko dostaje swój pierwszy telefon. Warto jest go zabezpieczyć szkłem, „odziać” w etui jak wspominasz.
Ja jako dziecko nie miałam telefonu, to były inne czasy 🙂