Aktywny astmatyk?

Aktywne dziecko z astmą – brzmi niemożliwie? Kiedy u Janka zdiagnozowano astmę, postanowiłam, że zrobię wszystko, aby bawił się jak jego rówieśnicy. Moim zdaniem astma nie jest żadnym przeciwwskazaniem do aktywnego spędzania czasu. A aktywność wręcz pomaga!

aktywne dziecko z astmą

Mój syn to bardzo aktywne dziecko. Biega, skacze, wspina się jeździ na rowerze, hulajnodze, wrotkach, chodzi na basen. Ostatnio jego wielką pasją stała się piłka nożna. Nie potrafi usiedzieć w miejscu. Niestety po intensywnych zabawach miewa napady duszności. Jednak wystarczy chwila odpoczynku, by wszystko wróciło do normy, a on może znowu swobodnie się bawić. Wiele osób, które dowiadują się, że Jaś ma astmę wręcz wytrzeszcza na mnie oczy i mówi: „Co? on ma astmę, a ty pozwalasz mu tak swobodnie się bawić?„Dziecku z astmą pozwalasz trenować piłkę nożną?” Zawsze odpowiadam TAK, astma nie powinna ograniczać dziecka w żadnym wypadku. Mały astmatyk, nawet otoczony troskliwą opieką kochających rodziców nie będzie szczęśliwy, jeśli odbierzemy mu kawałek dzieciństwa. Potrzebuje rówieśników, wspólnej z nimi zabawy, czy wakacyjnych wyjazdów bez rodziców.

Aktywne dziecko z astmą? Tak to możliwe!

Przebieg astmy charakteryzuje się tym, że kolejno następują po sobie okresy zaostrzeń objawów oraz okresy pełnego zdrowia. Dolegliwości mogą mieć różne objawy i nasilenie. Charakterystyczne objawy to: duszność, utrudniony oddech lub brak tchu, świsty podczas oddychania, ucisk w klatce piersiowej, napady męczącego kaszlu. Podczas zaostrzenia objawy astmy mogą ulec takiemu nasileniu, że zagrażają życiu. Dlatego też jesteśmy pod stałą opieką lekarza pulmonologa, do którego chodzimy regularnie co miesiąc. Pani doktor z uznaniem chwali nas, kiedy mówię jej o aktywności Jasia i o tym, że nie ograniczam go w niczym. Sama zresztą twierdzi, że aktywność fizyczna jest wskazana przy astmie.

Aktywne dziecko z astmą – dlaczego sport jest tak ważny?

  • LEKI. Leki, które stosowane są w przebiegu astmy, to najczęściej wziewne leki sterydowe. A wiadomo, że sterydy powodują zwiększenie masy ciała. Dlatego tak ważny jest ruch i zdrowa dieta, które trzymają wagę w ryzach
  • ZWIĘKSZENIE WYDOLNOŚCI. To prawda, że u astmatyków, wysiłek fizyczny jest często czynnikiem wyzwalającym krótkotrwałe napady duszności i zaostrzenia choroby. Jednakże uprawianie sportów nie tylko wpływa pozytywnie na przebieg choroby, wzmacniając mięśnie oddechowe, ale również poprawia samopoczucie i umacnia wiarę we własne siły. Wysiłek fizyczny przyczynia się do prawidłowego rozwoju fizycznego, pozwala uniknąć nadwagi, poprawia kondycję i wydolność układu oddechowego. Sprawny ruchowo, wysportowany astmatyk ma lepszą kondycję, zdecydowanie rzadziej zapada na infekcje i łatwiej znosi momenty zaostrzeń astmy. 
  • ZMNIEJSZENIE CZĘSTOTLIWOŚCI NAPADÓW ASTMY. Uprawianie sportu powoduje podwyższenie progu występowania reakcji
    astmatycznych i w konsekwencji zmniejsza ryzyko występowania ataków astmy. Przyznam szczerze, że odkąd przestałam ograniczać Jasia w bieganiu i zabawach ruchowych, odtąd napady stały się rzadsze.

To trzy główne powody, dla których astmatycy nie powinni rezygnować z aktywności fizycznej. Ruch jest kluczowy dla rozwoju fizycznego młodego człowieka. Takie sporty jak pływanie, siatkówka, skoki wzwyż czy skoki w dal są najlepszym wyborem dla astmatyków, którzy dobrze znoszą krótkotrwały wysiłek.

aktywne dziecko z astmą
Największa pasja i miłość Janka 🙂

Aktywne dziecko z astmą – pomyśl o odpowiedniej aranżacji pokoju!

Aktywność fizyczna jest ważna w trakcie przebiegu astmy. Warto zachęcać do niej dziecko, nie tylko na zewnątrz, ale i w domu. W tym pomoże odpowiednia aranżacja pokoju dziecięcego. W dbaniu o rozwój fizyczny małego astmatyka pomocna będzie drabinka gimnastyczna do pokoju dziecka, która będzie doskonałym wyborem nie tylko ze względu na walory zdrowotne. Drabinka  znakomicie rozwija koordynację ruchową, zachęca do uprawiania sportu, od najmłodszych lat buduje dobre nawyki związane z aktywnością fizyczną i, co bardzo ważne – bardzo skutecznie zwalcza nudę. Szczególnie w te dni, kiedy pogoda na zewnątrz nie sprzyja. Drabinka może towarzyszyć dziecku już od najmłodszych lat i być wykorzystywana do najróżniejszych zabaw albo ćwiczeń.

Jeśli możemy sobie na to pozwolić, warto zadbać o odpowiednią aranżację ogrodu. Stworzenie w nim miejsca do aktywności fizycznej pozwoli dziecku na rozwijanie swoich pasji i zabawę, która wyrobi w nim miłość do sportu. Plac zabaw do ogrodu to doskonała opcja na letnie dni, kiedy dziecko częściej niż zwykle chce spędzać czas na świeżym powietrzu. Umiejętnie skonstruowany plac zabaw jest świetną formą rozrywki i zachęci pociechę do większej aktywności fizycznej. Własne miejsce do zabawy może się okazać znakomitą alternatywą dla rodzin, które nie mają w pobliżu publicznych placów zabaw. Przydomowy plac zabaw dla dzieci to komfort również dla rodziców, którzy mogą pilnować swoich pociech jednocześnie odpoczywając we własnym ogrodzie. W ogrodowym placu zabaw nie może zabraknąć zjeżdżalni – pozwoli małemu odkrywcy poczuć oddziaływanie prędkości, huśtawki – która oprócz miłego kołysania ma wpływ na rozwój mózgu dziecka. Ścianka wspinaczkowa z kolei da dziecku szansę na przełamanie swoich lęków oraz umożliwi mu ćwiczenie umiejętności zachowywania równowagi

Astma ma różne podłoża. Dlatego jeśli nasi mali astmatycy chcą uprawiać dany sport, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii.

  • Osoby uczulone na kurz powinny unikać zakurzonych i ciasnych sal gimnastycznych czy siłowni, bo kurz w źle sprzątanych pomieszczeniach może wywołać napad astmy. Właśnie to powstrzymuje mnie przed zapisaniem Jasia na piłkę nożną – jesienią i zimą zajęcia odbywają się w salach szkolnych. 
  • Osoby z alergią na pyłki powinny unikać ćwiczeń na boiskach w pobliżu pól i łąk czy pod pylącymi się drzewami.
  • Astmatycy powinni również uważać na sporty zimowe.  W przypadku tych sportów oprócz wysiłku dochodzi
    zimne powietrze. Kiedy pierwszy raz wybraliśmy się na łyżwy, Jaś dostał napadu duszności. Dopiero lekarz powiedziała nam, że przed aktywnością na zimnym powietrzu najlepiej zrobić inhalację leku rozszerzającego oskrzela i uważnie
    obserwować reakcje organizmu.

W zasadzie nie ma przeciwwskazań do uprawiania sportów przez astmatyka. Należy tylko wybierać mądrze. Dla astmatyka lepsze są wysiłki rozłożone w czasie (kajakarstwo, pływanie, jazda rowerem) niż prowokujące gwałtowny, krótkotrwały wysiłek (sprint). Polecane są sporty trenujące przeponę (pływanie), chociaż w przypadku pływania większość astmatyków zmuszona jest unikać basenów z chlorowaną wodą ze względu na nietolerancję oparów chloru.

Najlepszym dowodem, że stwierdzenie iż astma wyklucza aktywność fizyczną jest mitem, świadczy fakt, iż wielu sławnych i wybitnych sportowców –   piłkarzy, pływaków, w tym także olimpijczyków, to właśnie osoby zmagające się z astmą, Doskonałym przykładem może być wybitny piłkarz David Beckham, biegaczka narciarska- Marit Bjoergen, czy polska pływaczka Otylia Jędrzejczak oraz podróżniczka Martyna Wojciechowska.

Podobało się? Podziel się

3 odpowiedzi na “Aktywny astmatyk?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także