Zrób własne ozdoby świąteczne

Grudzień za pasem. Najwyższa pora zacząć przygotowywać świąteczne ozdoby. To wspaniała zabawa dla całej rodziny. Odkąd Janek jest na świecie, stale przygotowujemy świąteczne ozdoby. Dziś podpowiem Wam, jak zrobić betonowe zawieszki, które z powodzeniem możecie umieścić w wieńcu bożonarodzeniowym.

świąteczne diy

Dekorowanie wnętrza to jedna z przyjemniejszych chwil, również podczas świątecznych przygotowań. Magiczny klimat Bożego Narodzenia można podkreślić nie tylko gotowymi dekoracjami, ale także tymi, które wyjdą spod naszej ręki. Kiedyś kupowałam gotowe dekoracje świąteczne. Jednak jakiś czas temu wkręciłam się w przygotowanie ich samodzielnie. To świetna zabawa dla osób, które lubią twórcze pomysły i oryginalne rozwiązania, ale również dla tych, którzy lubią spędzić miło czas z rodziną.

Świąteczne DIY – dlaczego warto?

Co roku przygotowujemy z Jankiem wieniec bożonarodzeniowy. Wiele osób kojarzy go z amerykańską kulturą i zwyczajem bogatego zdobienia wnętrz. Warto jednak pamiętać o prawdziwej symbolice świątecznego wieńca. Według chrześcijańskich wierzeń wieniec nawiązuje do cierpień Chrystusa na krzyżu, a czerwone owoce ostrokrzewu podkreślają krew przelaną za bliźnich. Wieszając wieniec na drzwiach, wierni zapraszają tym samym Jezusa do swoich domów.

Zaletą własnoręcznie wykonanych wianków jest swoboda w doborze materiałów i kolorów. Możesz stworzyć ozdobę pasującą do stylu i kolorystyki drzwi, elewacji domu czy reszty dekoracji świątecznych. Klasyczne wieńce na drzwi utrzymane są w naturalnej zielono-czerwonej kolorystyce ostrokrzewu. Samodzielne tworzenie pozwala na wykorzystanie najróżniejszych przedmiotów. Jest to bardzo ekologiczne.

Wspólne dekorowanie domu, to element budowania świątecznej tradycji. Kto z nas w dzieciństwie nie robił papierowych łańcuchów, ozdób z szyszek i orzechów, szopek bożonarodzeniowych z tektury czy wieńców i stroików świątecznych, które później z wykorzystaniem drabiny (szeroki wybór drabin znajdziesz na sklep.drabiny.info) dziadek i tata wieszali na żyrandolach czy na czubku choinki? Właśnie święta są odpowiednim czasem, by pokazać dzieciom jak wielką frajdę mogą sprawić własnoręcznie wykonane ozdoby.

Świąteczne DIY – betonowe zawieszki do wieńca bożonarodzeniowego lub na choinkę

Aby stworzyć betonowe zawieszki, potrzebujesz beton kreatywny, który zakupisz w każdym sklepie budowlanym oraz foremki do pierników. My wykorzystaliśmy takie w kształcie gwiazdki, drzewka i serca.

Jak zrobić betonowe zawieszki?

  1. Przygotuj masę zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu – wymieszaj proszek z wodą w odpowiedniej proporcji w przygotowanym wiaderku.
  1. Po uzyskaniu odpowiedniej plastyczności, rozwałkuj masę na odpowiednią grubość.
  1. Odciśnij wcześniej przygotowane foremki, usuwając nożem nadmiar materiału. Patyczkiem zrób dziurki, przez które przewleczesz sznurek potrzebny do zawieszenia dekoracji.
  1. Pozostaw na 24 godziny (do całkowitego wyschnięcia), a następnie udekoruj według własnego pomysłu.

Jak zrobić wieniec?

Do wykonania wieńca niezbędne będą:

  • podstawa wieńca – najlepiej zaopatrz się w metalową obręcz do wianków, styropianową oponkę lub słomiane koło, które zagwarantują stabilność konstrukcji;
  • drobne narzędzia – metalowy drut, nitka, nożyczki lub sekator, pistolet do klejenia na gorąco;
  • świeże gałęzie i leśny susz – świeżo przycięte gałęzie iglaków (sosny, jodły lub świerków) lub innych krzewów ogrodowych: tui, bukszpanu czy bluszczu, a także szyszki, kora, drobne gałązki oraz łupiny orzechów;
  • świeże lub suszone owoce – do wianka doskonale będą pasować świeże owoce jarzębiny, głogu czy ostrokrzewu, a także plastry suszonych pomarańczy, jabłek czy laski cynamonu;
  • pozostałe dekoracje – suszone kwiaty (sztuczne lub prawdziwe), wstążki, kokardy, łańcuchy choinkowe, wcześniej przygotowane betonowe zawieszki

Pierwszym krokiem jest przygotowanie podkładu z gałązek. Gałązki, z których będziemy układać kompozycję powinny mieć około 10 cm długości. Z takich odcinków będzie nam najłatwiej zapleść wieniec. Uzyskamy jednocześnie bardzo naturalny efekt. Kawałki gałązek układamy jedną obok drugiej, dookoła wierzchniej strony podkładu, następnie końce pędów owijamy drutem. Każdą partię dokładanych gałązek jodłowych mocno przeplatamy drutem tak aby cała konstrukcja była stabilna.

Na przygotowanym podkładzie jodłowym układamy kokardy, szyszki, suszone pomarańcze i inne ozdoby świąteczne. Przytwierdzamy je za pomocą kleju na gorąco. Bożonarodzeniowy wieniec będzie pięknie wyglądał, jeżeli dodatkowo podświetlimy go delikatnymi lampkami ledowymi na baterie.

Podobało się? Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także