Rodzaje motoryki – wpływ na prawidłowy rozwój dziecka

Dzieci w pierwszych kilku latach życia poznają otaczający je świat głównie przez zabawę, nabywają w ten sposób podstawowe umiejętności. Z czasem pojawia się ich coraz więcej, a razem z nimi mnóstwo wiedzy przyswajają również rodzice. Mogą oni wówczas planować dla swoich pociech różne aktywności, aby dziecko rozwijało się prawidłowo i w odpowiednim tempie. Ogromną rolę odgrywa w tym aspekcie mała i duża motoryka, która musi być odpowiednio wspierana.

rodzaje motoryki

Czym wyróżniają się podstawowe typy motoryki?

W zakres motoryki dużej wchodzą wszelkie ruchy, do wykonania których dziecko angażuje całe ciało lub większość jego części. Przykładami są skakanie, bieganie, gra w piłkę, czy jazda rowerem, tak naprawdę pracuje się nad nią już od momentu narodzin. Motoryka duża decyduje o tym, czy rozwój dziecka na poszczególnych etapach przebiega prawidłowo. Wykorzystywana jest ona w każdej codziennej czynności, dlatego ocenia się przez jej pryzmat kondycję fizyczną maluszka. Zażywając odpowiednie dawki ruchu dochodzi do uwapniania się kości oraz lepszego krążenia krwi, mięśnie również kształtują się poprawnie. W ślad za wyżej wspomnianymi czynnościami idą inne umiejętności, takie jak czytanie, pisanie, utrzymywanie równowagi i orientacja w przestrzeni. Być może nie każdy o tym wie, lecz dobra sprawność fizyczna znacznie ułatwia nawiązywanie kontaktów międzyludzkich w przyszłości. Prawidłowy rozwój ułatwia podejmowanie zabaw z innymi dziećmi, nie pojawia się wówczas strach przed ewentualnym wykluczeniem, odrzuceniem. Aby rozwój dziecka można było uznać za prawidłowy, niezbędna jest motoryka mała, która również musi być ćwiczona. Najlepszym sposobem jest wymyślanie zabaw pobudzających kreatywność, myślenie, analizowanie. Doskonale sprawdzą się rysowanie szlaczków, malowanie, lepienie z plasteliny. Pomocne okazują się również książeczki, które skutecznie zachęcają dzieci do kreatywnej zabawy.

Różne sposoby na ćwiczenia motoryki małej i dużej

rodzaje motoryki

Tak naprawdę treningi motoryki dużej mogą być przeprowadzane w każdym momencie dnia, przybierają one różne formy. Zwykłe z pozoru raczkowanie, czy bieganie wpływa znacząco na rozwój dziecka. Najmłodsi lubią również naśladować ulubione przez siebie zwierzątka, pomocne okazują się dedykowane maluszkom książeczki. Powstało wiele serii, które rodzice chętnie kupują i dbają tym samym o motorykę duża, którą łączy się z wiedzą o otaczającym świecie fauny i flory. W podobny sposób kształtuje się motorykę małą, dedykowane maluchom publikacje naprawdę wspierają ich ciągły rozwój. Każdy odpowiedzialny rodzic wybiera takie aktywności, które pozwolą na wychwycenie ewentualnych niepokojących symptomów. Wówczas ma się odpowiednią ilość czasu na reakcję, skontrolowanie nieprawidłowości u specjalisty. Nad motorykami – zarówno dużą, jak i małą można pracować równolegle. Nie przeszkadza w tym fakt, że różnią się one od siebie zakresami i tempem rozwoju. Należy pamiętać o tym, że podczas zabawy dzieci decydują o jej przebiegu, dlatego opiekun nie mógłby wprowadzić naturalnego rozróżnienia.

Podobało się? Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także