Jak pomóc dziecku opanować naukę czytania?

Nauka czytania jest jedną z najważniejszych praktycznych umiejętności, które w dzieciństwie musi posiąść każdy człowiek. Jedne dzieci szybciej opanowują literki i uczą się czytać bez większych problemów, inne natomiast potrzebują na to więcej czasu, a często także aktywnego wsparcia i zaangażowania rodziców. Warto stworzyć odpowiednią atmosferę do nauki oraz zaopatrzyć się w praktyczne pomoce dydaktyczne, które sprawią, że nauka czytania zamiast kolejnym obowiązkiem, będzie wspaniałą nową przygodą.

nauka czytania

Nauka czytania poprzez zabawę – metoda sylabowa

Jest faktem potwierdzonym naukowo, że najlepsze efekty przynosi nauka prowadzona poprzez zabawę. Dzieci bawiąc się opanowują bowiem kolejne umiejętności praktycznie bez żadnego wysiłku oraz lepiej zapamiętują nowe informacje. Warto tę prawidłowość wykorzystać podczas treningu czytania, który może być prosty i bardzo przyjemny zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Naukę czytania warto rozpocząć już w przedszkolu – zerówka jest doskonałym czasem, aby dziecko powoli zapoznawało się z literkami oraz uczyło się korzystać z ich znajomości w praktyce.

Rodzice powinni zachęcać malucha do wspólnego czytania dając mu dobry przykład. Im częściej nasza pociecha będzie widziała nas z książką w ręce, tym czynność czytania wzbudzi w niej większe zaciekawienie. Naukę czytania warto rozpocząć od wspólnego śledzenia krótkich książeczek i wskazywania dziecku ciągów znanych mu już liter.

Jedną z najbardziej polecanych obecnie metod jest nauka czytania sylabami. Polega ona na zapoznaniu w pierwszej kolejności dziecka z samogłoskami – ich zapisem graficznym i wymową. Po ich opanowaniu dziecko poznaje spółgłoski, do których dołączane są następnie samogłoski i budowane sylaby. Kluczem do sukcesu jest powtarzanie sylab, aż maluch opanuje je do perfekcji. W ostatnim etapie budowane są natomiast pełne wyrazy, po których można przejść do pierwszych prób samodzielnego czytania.

nauka czytania

Książki do nauki czytania – po jakie pomoce dydaktyczne sięgnąć?

Istotne wsparcie w opanowaniu umiejętności czytania znajdziemy także w pomocach naukowych. Należą do nich książki opracowane w tym konkretnym celu. Takie książki posiadają treść i oprawę graficzną odpowiednią do wieku dziecka i poziomu jego umiejętności czytania, są ciekawe oraz zróżnicowane pod względem tematycznym. Każdy rodzic ma więc szansę znaleźć wśród nich pozycję odpowiadającą zainteresowaniom lub pasjom jego pociechy. Przykładowe książki do nauki czytania są wymienione stronie: https://czytamsobie.pl/ksiazki-do-nauki-czytania.

Wszystkie znajdujące się tam pozycje posiadają łatwy do odczytania krój pisma, który upraszcza odróżnianie od siebie poszczególnych liter oraz pozwala szybciej opanować czytanie. Silny kontrast pomiędzy kolorystyką czcionki a tłem pozwala skupić pełną uwagę na treści oraz przyspiesza rozpoznawanie poszczególnych wyrazów. Ponadto, książeczki mają przepiękną szatę graficzną, która rozbudza dziecięcą wyobraźnię oraz zachęca do jak najczęstszego sięgania po nie. Ciekawa dla dzieci tematyka nawiązująca do różnych sfer życia pozwala natomiast połączyć naukę czytania ze zdobywaniem wiedzy oraz rozbudzić w dziecku ciekawość świata.

Podobało się? Podziel się

10 odpowiedzi na “Jak pomóc dziecku opanować naukę czytania?”

  1. Książki z serii czytam sobie są pomocne, mają szeroki przekrój tematow, co jest ogromna zaletą.

  2. Takie propozycje książek na pewno ułatwiają dziecku opanować początki samodzielnego czytania.

  3. Dziękuję ci bardzo za ten post! Ostatnio czytałam, że do nauki czytania doskonale sprawdzają się puzzle. Tzn. nie uczymy się czytania oczywiście układając puzzle. Chodzi o to, że jedno z drugim jest bardzo powiązane. Niełatwo jest mi przedstawić to w jednym komentarzu:) polecam poczytać w tym temacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także