Ekologiczne ubrania dla dzieci – czy to w ogóle możliwe? Czy zdajesz sobie sprawę, jaki wpływ na środowisko ma kupowana przez nas odzież? Od jakiegoś czasu bardzo mocno zgłębiam zagadnienie bycia eko i życia w duchu zero waste. Jak się okazuje wiele naszych działań ma wpływ na środowisko. Również odpowiednie ubieranie się. Odzież dziecięca bowiem, na którą wydajemy najwięcej pieniędzy, może być wykonana z przyjaznych środowisku materiałów lub możemy zdecydować się inne bardziej zero waste, alternatywy. Jakie?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jaki wpływ na środowisko naturalne ma kupowana przez nas odzież. Tymczasem, mając na uwadze zagrożenia dla środowiska przemysł odzieżowy mógłby konkurować z okrytą złą sławą branżą paliwową. Przy produkcji naszych ubrań rocznie emituje się ponad 1,2 mld ton gazów cieplarnianych. Jest to znacznie więcej niż emituje transport lotniczy i wodny razem wzięte. Możemy jednak spróbować podejść do tematu trochę inaczej. Jak zatem sprawić, by nasza garderoba była w większym stopniu ekologiczna i jak najmniej zagrażała środowisku, innym istotom, oraz nam samym?
Ekologiczne ubrania dla dzieci – jak być zero waste?
Niemowlęta bardzo szybo wyrastają ze swoich ubrań. Często zakładają danego bodziaka tylko raz, bo po tygodniu może się on okazać zwyczajnie za mały. Dlatego, jeżeli masz wśród znajomych lub w okolicy mamę, która chce pozbyć się odzieży dziecięcej, za symboliczną kwotę lub paczkę pieluch, skorzystaj z oferty. Po pierwsze jest to świetnie rozwiązanie, ponieważ nie wspierasz przemysłu tekstylnego, który na chwilę obecną zaraz po plastikach, produkuje największą ilość odpadów, a po drugie, oszczędzasz masę pieniędzy. Istnieje spora szansa, że po tobie z ubranek skorzystają jeszcze inne dzieci i tym samym, uda wam się je wyeksploatować do końca, bez uszczerbku na kondycji planety. Świetnym rozwiązaniem będzie również kupienie ubranek w secondhandach lub na stronach z odzieżą używaną.
Ekologiczne ubrania dla dzieci – ważne są naturalne materiały
Jeżeli jednak zależy ci na tym, aby twoje dziecko nosiło tylko naturalne tkaniny, które lepiej oddychają i są milsze dla skóry, to powinnaś zwrócić uwagę na tekstylia naturalne. Najlepszym wyborem będzie bawełna. Jest ona łatwa w praniu, wygodna w noszeniu oraz przyjazna dla skóry dziecka. Odzież dziecięca wykonana z lnu natomiast, świetnie sprawdzi się w letnie upały, jednak należy mieć na uwadze, że len ciężko się prasuje. Na zimę polecana jest natomiast wełna, najlepiej jednak dobrać taką, która nie gryzie, np. z domieszką bawełny. Wiele rodziców chwali również w chłodniejsze dni aksamit, ponieważ jest ciepły, przepuszcza powietrze, a jednocześnie jest bardzo przyjemny w dotyku. Obecnie w internecie coraz więcej sklepów oferuje naturalną odzież dziecięcą w przystępnej cenie. Jednocześnie nie są to tylko nudne ubranka w stonowanych kolorach, ale piękne, ciekawe kreacje, często barwione również naturalnymi, bezpiecznymi dla dziecka i przyjaznymi dla środowiska barwnikami.
Ekologiczne ubrania dla dzieci – ważne są certyfikaty
Kupując ubranka dla dzieci zwracajmy uwagę na to, aby były nie tylko z odpowiednich naturalnych materiałów, ale by również posiadały odpowiednie certyfikaty. W sklepie https://iluli.pl/ znajdziecie piękne ubranka z certyfikatem GOTS (Global Organic Textile Standard). Jest to jeden z najbardziej rygorystycznych certyfikatów w branży tekstylno-odzieżowej. Certyfikat ten obejmuje cały łańcuch produkcji, zaczynając od surowców, poprzez tekstylia naturalne i kończąc na odzieży.
Obecnie możemy wyróżnić dwie kategorie oznaczenia GOTS:
– organiczne – takie oznaczenie przyznaje się produktom, które składają się w co najmniej 95% z certyfikowanych włókień ekologicznych
– made with (x%) organic – wyprodukowane z użyciem (x%) surowców ekologicznych, produkt musi zawierać minimum 70% certyfikowanych włókien ekologicznych, a maksymalnie 10% włókien syntetycznych.
Bawełna organiczna rośnie z naturalnych nasion co sprawia, że bawełna ta jest bardziej czysta i naturalna niż zwykła bawełna. Rolnicy uprawiający bawełnę organiczną nie potrzebują nawozów, ponieważ utrzymują zdrową i żyzną glebę poprzez zmianę sposobu uprawy, co skutkuje zdrowszymi uprawami i mniejszym zużyciem wody.
Dzianiny z certyfikatem GOTS są hipoalergiczne, trwałe i przyjazne dla naszej skóry i dla środowiska. Materiały te posiadają wysokiej jakości włókno produkowane w sposób niezwykle zrównoważony.
Ekologiczne ubrania dla dzieci – co jeszcze można zrobić by być eko?
Ukierunkowanie się na eko modę nie jest ani łatwe, ani tanie. Na początek możesz spróbować wybierać spośród polskich marek odzieżowych. Nie zawsze trzeba kupować w sieciówkach, aby wyglądać modnie i stylowo. Czasem warto sprawdzić ofertę lokalnych marek odzieżowych. Jeśli zakupy dziecięcych ciuszków poprawiają wasz humor, czy po prostu macie ogromną chęć kupić cokolwiek – idźcie do second handu, przeszukajcie vintage sklepy w sieci, zainteresujcie się swap party (wymiany ubrań). Szansa spotkania dwóch osób w takiej samej bluzce w jednym autobusie będzie o wiele mniejsza. Rezygnując z sieciówek, rezygnujecie też z tzw. fast fashion, które najczęściej nie respektuje polityki fair trade – sprawiedliwego handlu (wykorzystując pracowników, czy nie zapewniając im odpowiednich warunków).
Wiem, jak trudno oprzeć się zakupowi kolejnej bluzy, spodni czy sukieneczki dla dziecka. Sama przez kilka lat łapałam się na tym, że kupowałam Jankowi więcej ciuchów niż sobie. A to tylko dlatego, że coś mi się podobało. Potem okazywało się, że Janek miał na ten temat inne zdanie i ciuch lądował na dnie szafy. Jednak od pewnego czasu kupuję tylko te ubrania, które są mu naprawdę potrzebne. Jeśli widzę, że w szafie zaczyna brakować spodni dresowych, wówczas je kupuje. Janek nie przepada za koszulami, dlatego w swojej szafie ma dwie białe na święta i jedną w kratę.
Aby być bardziej eko, warto również sprawić sobie metalowe lub drewniane wieszaki. Te plastikowe często są mało wytrzymałe i szybko się łamią.
Jeśli chcemy być eko, wybierajmy produkty lepszej jakości. Bo… mniej wtedy kupujemy i mniej produkujemy odpadów, a dzięki temu chronimy nasze środowisko i siebie. Poza tym ubrania dobrej jakości dłużej nam służą i cieszą doskonałym wyglądem, nie tracąc fasonu, koloru . Nie musimy zatem co chwilę dokonywać ponownych zakupów, wyrzucając po kilku praniach zniszczonego T-shirta do śmieci.
Materiał promocyjny
Jestem zwolenniczką brania/kupowania ubrań z drugiej ręki, a jeśli już kupuję nowe, staram się, żeby był to produkt etyczny i eko. A najbardziej cenię ograniczenie konsumpcji 🙂
Myślę, że niektóre rady świetnie sprawdzą się także przy ubraniach dla dorosłych.
Skład ubrań jest bardzo ważny, warto zwracać uwagę na te z naturalnych produktów. Wybór jest raczej dość duży.
kFuhRwaUIlN
OpvTGNlaherMLmnq