Haptonomia – moc dotyku w ciąży


Haptonomia – po raz pierwszy o niej usłyszałam, kiedy byłam w 6. miesiącu ciąży. Wówczas nie wiedziałam, że czułe głaskanie brzucha, mówienie do niego i dotykanie go , czyli instynktowne działanie, może mieć swoją naukową nazwę. Dzięki dotykaniu i głaskaniu ciążowego brzuszka buduje się więź z maleństwem w brzuchu. Jakie są zalety haptonomii?

haptonomia


Haptonomia – poznaj zalety dotyku w ciąży

Dotyk ma bardzo duże znaczenie w życiu każdego człowieka. Pozwala na wydzielanie się hormonów szczęścia, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Według definicji, haptonomia jest świadomym dotykiem, pozwalającym budować relacje z nienarodzonym dzieckiem. To swego rodzaju masaż, podczas którego w pełni koncentrujemy się na brzuchu i wysyłamy do dziecka sygnał, dający mu poczucie bezpieczeństwa. Dotyk wzmaga rozwój dziecka i jest pierwszym krokiem do zbudowania relacji na linii rodzic-dziecko. Masaż brzuszka ciążowego może wykonywać również tata. Dziecko dotykane przez brzuch czuje się akceptowane i bezpieczne.

Udowodniono, że dziecko poprzez powłoki brzuszne wyczuwa ciepło dłoni i reaguje na nie. Maluszek wyczuwa, że jest głaskany. Potrafi wyczuć czy to mama czy tata, a może ktoś inny dotyka brzucha! Podczas masażu brzuszka można cichutko mówić lub śpiewać. W ten sposób komunikujesz się z maleństwem w brzuchu. Już od 16. tygodnia ciąży dziecko jest w stanie odbierać bodźce dźwiękowe.

Dotyk ma nie tylko duży wpływ na maluszka, pomaga również zrelaksować się mamie i obniża jej stres. Taki dotyk sprzyja także nawiązaniu relacji pomiędzy dzieckiem a przyszłym ojcem. To rodzaj namacalnego kontaktu, który istotnie wpływa na budowanie tej więzi.

Haptonomia pomaga walczyć z rozstępami


Rozstępy , pojawiające się na brzuchu to zmora wielu kobiet. Jednak umiejętny masaż brzucha pozwala na uniknięcie rozstępów w ciąży (więcej o zapobieganiu rozstępom w ciąży przeczytasz – https://beautymamasense.pl/jak-zapobiec-rozstepom-w-ciazy/)

Masaż brzucha w ciąży pozwala na budowanie więzi z dzieckiem, ale również na uelastycznienie skóry. Powoduje to, że rozstępy po ciąży w ogóle nie powstaną lub będą zdecydowanie mniejsze. Podczas masażu brzucha można sięgnąć po olejki przeznaczone dla kobiet w ciąży i delikatnie wmasowywać je w brzuch. Warto pamiętać, aby w 9. miesiącu przeprowadzać delikatny masaż, omijając górną część brzucha, aby nie wywołać przedwczesnego porodu.

Haptonomia, czyli naucz dziecko zabawy w kopnięcia

Haptonomia może być wspaniałą zabawą dla mamy, taty i dziecka. Maluszek czuje, gdzie dokładnie przyłożone są dłonie rodziców. Poruszając się w brzuszku, pokazuje, że reaguje na dotyk. Im starsze dziecko, tym reakcja na dotyk może być większa. Około 20. tygodnia, dziecko może zacząć odpowiadać na dotyk – kopaniem. Gdy poczujesz kopnięcie, delikatnie poklepuj brzuch w tym miejscu, mówiąc „Dobre dziecko, kopnij jeszcze raz”. Zdaniem lekarza, który wymyślił taką metodę, dziecko już po dwóch tygodniach wie, o co chodzi, i kopie ponownie. Daje to ogromną satysfakcję rodzicom i jest źródłem komunikacji z dzieckiem.

Dziewięć miesięcy ciąży może być wspaniałym okresem (oczywiście wyłączając wszelkie dolegliwości typu nudności, senność czy inne zdrowotne problemy). To czas, kiedy przygotowujemy się do nowej roli – zostania rodzicami. W tym czasie dotyk wpływa na rozwój maleństwa – zarówno fizyczny, jak i emocjonalny. Warto zatem sięgnąć po tak prosty sposób na zbudowanie więzi, jakim jest dotyk. Świadomy dotyk pomaga na pozytywne przejście okresu porodu i połogu, dlatego warto to robić jak najczęściej!

Podobało się? Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także