O ile na temat ciąży i porodu mówi się w mediach bardzo dużo, o tyle połóg wydaje się mniej popularnym i atrakcyjnym tematem. A szkoda, bo to naturalny i ważny element doświadczania macierzyństwa. Poniżej garść informacji, które warto wiedzieć, aby być lepiej na niego przygotowaną.

Połóg – czym charakteryzuje się ten czas w życiu mamy?
Dla wielu przyszłych mam ważny jest kalendarz ciąży, który wyznacza terminy kolejnych wizyt u lekarza i określa stopień rozwoju płodu. Kobiety często zapominają, że naturalnym elementem występującym tuż po rozwiązaniu jest połóg – temat zdecydowanie rzadziej poruszany. Terminem połogu określa się pierwszych sześć tygodni po urodzeniu dziecka. To czas, w którym organizm powraca do formy sprzed ciąży. Połóg może trwać krócej, w zależności od danego organizmu. Cechuje się on obniżeniem stężenia hormonów ciążowych, w tym laktogenu łożyskowego oraz gonatropiny kosmówkowej. Jeśli zaś chodzi o poziom progesteronu i estronu to również się on normuje. Moment powrotu płodności nadchodzi po około 6-8 tygodniach od porodu. U kobiet karmiących może być wydłużony. W okresie połogu mamy do czynienia z obniżeniem się objętości krwi krążącej w organizmie (z 5 do 4 litrów), a z nią również spada poziom hemoglobiny, dlatego też mamy powinny pamiętać o włączeniu do swojej diety suplementu w postaci żelaza.
Jakie zmiany zachodzą w organizmie w trakcie połogu?
W okresie połogu znaczącą zmianą jest obkurczanie się macicy, które świeżo upieczone mamy obserwują zwłaszcza w czasie karmienia piersią. Dochodzi wówczas do wyrzutu oksytocyny, odpowiedzialnej właśnie za ten stan. Rana po cięciu cesarskim lub po nacinaniu krocza są na etapie gojenia.
Odchody poporodowe – pozostałości po obecności płodu w macicy
Odchody poporodowe to pozostałości po obecności płodu w macicy. Wydalanie ich może trwać od 6 do 8 tygodni, w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu. Tuż po porodzie odchody poporodowe mają krwistoczerwony kolor, po pewnym czasie zaś brunatnieją. Im więcej czasu mija od dnia porodu, tym wydzielina jest jaśniejsza. Po kilku tygodniach ostatecznie ustępuje. W tym okresie szczególną wagę należy przywiązywać do higieny.
Powikłania połogowe – zapalenie gruczołu sutkowego, choroba zakrzepowo-zatorowa i depresja
W okresie połogu świeżo upieczone mamy mogą mieć do czynienia z różnego typu dolegliwościami. Jedną z nich jest połogowe zapalenie gruczołu sutkowego. Dotyczy około 30% wszystkich kobiet karmiących. Są skutkiem nieodpowiedniej techniki karmienia, choć przyczyn lekarze upatrują także w nadprodukcji pokarmu czy podrażnieniu brodawki. Wsparciem w tej sytuacji może być odciąganie pokarmu. W niektórych przypadkach niezbędna będzie antybiotykoterapia. Innym schorzeniem może być choroba zakrzepowo-zatorowa, która może prowadzić nawet do zgonu. Pojawiającym się problemem może być też zapalenie błony śluzowej macicy, występujące w trzeciej dobie po porodzie i utrzymuje się do 14. dnia po rozwiązaniu. Leczenie opiera się na antybiotykoterapii. Problemem, o którym często słyszy się w mediach, jest depresja poporodowa, tzw. baby blues. Przejawia się on większą płaczliwością, rozdrażnieniem oraz huśtawką nastrojów. Nie wolno bagatelizować tych dolegliwości. Statystyki dotyczące występowania tego zjawiska są niejednoznaczne, gdyż nie każda kobieta dotknięta przypadłością zgłasza się z nią do lekarza. U podstaw jej leżą zaburzenia hormonalne i czynniki psychologiczne. Wsparciem może być farmakoterapia i terapia kognitywno-behawioralna.