Jak oswoić dziecięcy strach?

Strach Opowieści o oswajaniu lęku to książka, która w prosty i przejrzysty sposób pomaga dzieciom zrozumieć siebie i swoje emocje. Tym razem doktor Catherine Dolto pisze o strachu i o tym, jak sobie z nim poradzić

strach opowieści o oswajaniu lęku

Strach i lęk to nieodłączne elementy emocjonalnego rozwoju człowieka. Już czteromiesięczne dziecko okazuje swój przestrach nagłą zmianą mimiki, napięciem mięśni, często głośnym, rozdzierającym płaczem. Między pierwszym a drugim rokiem życia przestraszony maluch ucieka w objęcia rodzica. Chowa się za niego, kurczowo chwyta za nogę, wdrapuje na ręce albo wtula, unikając widoku tego, co go przeraziło.

Skutki działania takiego bodźca łagodzi poczucie bezpieczeństwa. Bliskość mamy, taty, kontakt fizyczny albo chociaż wzrokowy powodują, że faza wstrząsu mija, ustępując miejsca reakcji orientacyjnej. Bywa wtedy, że strach przeradza się w zainteresowanie. Im więcej bodźców, tym większy strach.

W miarę rozwoju dziecka ilość bodźców wywołujących reakcje lękowe rośnie. Dziecko napotyka na swojej drodze wiele nieznanych obiektów, które mogą wywołać uczucie strachu. Oczywiście wraz z wiekiem w jego zachowaniu pojawia się coraz więcej reakcji zależnych od rodzaju i siły bodźca.

W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym dziecko ma już dobrze rozwiniętą wyobraźnię. To ona, w połączeniu z telewizją: filmami, także tymi przeznaczonymi dla dzieci, programami informacyjnymi pełnymi agresji, przemocy i ludzkiego nieszczęścia, światem gier komputerowych, nawet książkami i przedstawieniami teatralnymi, może stać się źródłem silnego i długotrwałego lęku. Jak oswajać lęki? Z pomocą przychodzi książka Strach opowieści o oswajaniu lęku.

Strach opowieści o oswajaniu lęku, czyli książka o walce z lękiem

Janek boi się spać przy zgaszonym świetle i przy zamkniętych drzwiach pokoju. Musi mieć zapaloną lampkę i drzwi szeroko otwarte. Codziennie przed snem wyganiamy z pokoju wszelkie „niedobrzości”, które mogłyby przeszkadzać mu zasnąć. Dużo rozmawiamy o strachu, o lękach, staram się z nim oswoić tego, czego się boi. Dlatego bardzo ucieszyła mnie możliwość zapoznania się z książką doktor Catherine Dolto pt. Strach opowieści o oswajaniu lęku, która ukazała się nakładem wydawnictwa ZNAK.

Jak oswoić dziecięcy strach? 3

Jak możemy przeczytać na okładce książki:

Nie ma dziecka, które, nie odczuwa strachu. Dzieci boją się ciemności, obcych, tego, że nikt ich nie kocha. Strach to potężna i destrukcyjna siła wpływająca na całe życie. Potrafi nawet zniszczyć dziecięcy świat. Są jednak sytuacje, w których jest niezbędny…

Dzięki tej książce twoje dziecko zrozumie, dlaczego ze strachu chowa się pod łóżkiem i czasami kłamie, kiedy się boi. Te opowieści pomogą mu też odkryć, czym jest asertywność, i że wyznazanie granic jest mądre i potrzebne.

Gdy znajdzie klucz do swoich lęków, poczuje się bezpieczniej. A ty będziesz spokojniejsza.

Catherine Dolto jest francuską pediatrą i pisarką – autorką książeczek dla dzieci, które wspierają ich rozwój emocjonalny i pomagają im zrozumieć siebie. Jest córką słynnej psychoanalityczki i pediatry – Françoise Dolto.

Strach opowieści o oswajaniu lęku – nasza opinia

Dawno nie spotkałam się z tak mądrą książką, która trafia zarówno do dziecka, jak i do dorosłego. Książka pozwoliła mi wiele zrozumieć i inaczej podejść do problemu strachu mojego syna.

To niezwykła książka, dzięki której dzieci mogą zrozumieć swoje lęki i zacząć sobie z nimi radzić. Ta książka została stworzona zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców, którzy często nie rozumieją stanu emocjonalnego swojego dziecka i nie rozumieją co czuje w danej sytuacji. Myślę, że to doskonała pozycja, którą powinien przeczytać każdy rodzic i każde dziecko, bez względu na wiek. W ten sposób łatwiej wzajemnie się porozumieć.

Jak oswoić dziecięcy strach? 4

Często strach dziecka wydaje nam się być czymś śmiesznym, niezrozumiałym. Uważamy, że dziecko wydziwia, chcąc zwrócić na siebie uwagę. Ale zamiast wyśmiewać jego lęki, powinniśmy pomóc mu się z nimi uporać. Doktor Catherine Dolto daje rady, jak to zrobić. W lekki, zrozumiały dla dzieci sposób opisuje dlaczego czasami się boimy oraz, że to nie wstyd czasami pokazać strach. Książka jest idealnym wstępem do rozmowy na temat lęków. Z książki dowiadujemy się jak wytłumaczyć dziecku czym jest strach oraz do czego można go porównać.

Książeczka jest rewelacyjna. Koniecznie warto ja przeczytać samemu a następnie z dzieckiem. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich uważnych rodziców. Pomaga docenić swoją obecność, rozmowę, bliskość. Rodzicielstwo bliskości to także Rodzicielstwo uwagi. Nauki słuchania naszych dzieci i tłumaczenia im świata. A z tą książka będzie to łatwiejsze. Obowiązkowa propozycja dla wszystkich rodziców.

Podobało się? Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także