Jak najlepiej przygotować się do porodu?

Poród jest jedną z najbardziej stresujących sytuacji w życiu kobiety. Oczywiście wiąże się z dużym szczęściem, jakim jest przywitanie na świecie nowego członka rodziny, na którego z niecierpliwością czekają najbliżsi, ale też powoduje dużo nieprzyjemnych emocji. Nic w tym dziwnego, ponieważ każda przyszła mama obawia się, czy rozwiązanie przebiegnie prawidłowo, i będzie mogła już niedługo tulić w ramionach małego człowieczka. Stres tworzący się wokół tych myśli można rozładować odpowiednim przygotowaniem do porodu. Poznanie daty porodu może pomóc obniżyć napięcie towarzyszące podczas tych wyjątkowych dni.

jak przygotować się do porodu

Sposoby na poznanie daty porodu

Jedną z najbardziej naglących spraw dla przyszłych mam okazuje się poznanie dnia rozwiązania. Jak poznać datę porodu? Specjaliści zajmujący się tą dziedziną najchętniej opierają się na regule Naegelego. Po raz pierwszy stworzył i opisał ją niemiecki położnik Franz Naegele już w XIX w. Reguła owa zawiera informację, na podstawie której dokonuje się obliczeń. Zakłada, że prawidłowa ciąża najprawdopodobniej trwa 280 dni, co daje 40 tygodni oraz podaje czas wystąpienia owulacji. Założenia prowadzą do wniosku, który wysnuł położnik, że obliczając prawdopodobny termin porodu, dodaje się do pierwszego dnia ostatniej miesiączki siedem dni, a następnie odejmuje trzy miesiące oraz dodaje rok. Na podstawie tych obliczeń, otrzymuje się wynik. Jednak jego dokładność jest zależna od cyklów menstruacyjnych i ich regularności.

Jak działają kalkulatory terminu porodu?

By poznać datę narodzin dziecka, warto zainteresować się kalkulatorem terminu porodu. Sposobów poznania terminu jest dwa. Jeden opiera się na wspomnianej już regule Naegelego, czyli wpisuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki, a druga opcja to wpisanie daty poczęcia. Następnie wciska się przycisk oblicz, a kalkulator na podstawie wprowadzonych danych oblicza najprawdopodobniejszy dzień narodzin dziecka. Należy jednak pamiętać, że aby poznać dokładniejszy termin, warto się skonsultować z lekarzem prowadzącym. Choć kalkulator jest bardzo dokładny, to data uzyskana z jego obliczeń ma bardziej formę informacyjną. Także dlatego, że odsetek dzieci urodzonych w terminie jest bardzo niski. Przyszłe mamy powinny o tym pamiętać, aby się zbytnio nie niepokoić, gdy dzidziuś nie zechce jeszcze wyjść na świat lub zawita na nim przedwcześnie. Bardzo przejrzysty kalkulator terminu porodu to chociażby Dobreliski, gdzie można szybko obliczyć datę najszczęśliwszego dnia w życiu.

Ciąża, a kalkulator terminu porodu

Kalkulator może okazać się bardzo przydatnym narzędziem podczas ciąży. Poza poznaniem terminu porodu, pozwoli określić również, w którym tygodniu ciąży znajduje się przyszła mama. Informacje, które pozwolą określić ten tydzień, to pierwszy dzień ostatniej miesiączki oraz długość cyklu owulacyjnego. Wiedza ta może się przydać przy obliczaniu terminu porodu z daty zapłodnienia. W tym sposobie istotna jest data poczęcia dziecka. Do niej dodaje się 38 tygodni, czyli 266 dni. Kalkulator terminu porodu oblicza to samoistnie. Jeśli wprowadzimy tutaj poprawny dzień poczęcia, data porodu będzie jak najbardziej zbliżona do rzeczywistej.

Należy jednak pamiętać, że metoda ta sprawdza się u kobiet, które mają regularne cykle, ponieważ cykle skrócone lub wydłużone modyfikują tę datę o różnicę dni. Znany jest jednak sposób, który pozwala na obliczenia mimo nieregularnych cyklów. Jest on bardzo prosty i dzięki niemu można poznać przyszły czas porodu. Polega na dodaniu do terminu porodu liczby dni, o którą cykle są wydłużone, a w przypadku, gdy jest on skrócony, odjęciu go od terminu.

Podobało się? Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także