Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie to książka przeznaczona dla dzieci, ale też dorosłych. Dzięki niej możemy pomóc dziecku zrozumieć czym są uczucia i jak sobie z nimi radzić

Alicja przeżywa wiele trudnych chwil. Właśnie straciła ukochanego szczura Leopolda, nauka historii w ogóle jej nie idzie, jej najlepsza przyjaciółka już nie jest tą najlepszą, a w dodatku Staś nie zaprosił jej na swoje urodziny.
Dziewczynka pogrąża się w smutku i nie potrafi sobie poradzić z nadmiarem negatywnych emocji. Rodzice nazywają jej uczucia „dziecięcymi problemami” przez co dziewczynka czuje się jeszcze bardziej osamotniona. Dopiero wyjazd z babcią na narty uświadamia jej jak negatywne emocje wpływają na nią i jej postrzeganie świata.
Uczucia Alicji – o czym jest to książka?
Instrukcja obsługi emocji − tak w skrócie można nazwać nową opowieść o losach Alicji. Tym razem mała bohaterka prowadzi czytelnika przez rozmaite stany uczuciowe, których codziennie doświadczamy.
Doktor Ewa Woydyłło-Osiatyńska we wciągający – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych sposób – opowiada o tym, jak nauczyć dziecko samodzielnie rozpoznawać emocje, zrozumieć siebie, swoich przyjaciół i otaczający nas świat. Bo dziecku, które zna swoje uczucia, łatwiej stać się szczęśliwym dorosłym.

w obrazowy sposób pokazuje nie tylko jak działają nasze zmysły, ale porusza bardzo ważne tematy dotyczące samooceny dzieci. Ta książka to bomba emocjonalna. Skierowana do młodszej młodzieży, dotyka problemów współczesnego świata, gdzie w dobie internetu i wszechobecnego hejterstwa przyszło żyć naszym dzieciom.
Uczucia Alicji – nasza opinia
Rozmawianie z dziećmi o emocjach i ich uczuciach nie należy do łatwych zadań. Trudno wytłumaczyć dziecku, co się z nim dzieje, kiedy przeżywają smutek, wstyd, strach czy radość. Nauka właściwego przeżywania emocji również nie jest łatwa. Tym bardziej, że my dorośli też nie zawsze opanowaliśmy sztukę radzenia sobie z uczuciami.

I tu bardzo pomocna staje się książka „Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie”. Autorka porusza bardzo ważny temat poszanowania uczuć innych, a także radzenia sobie zarówno z pozytywnymi i negatywnymi uczuciami.
Co więcej, bardzo często jesteśmy zdumieni swoimi reakcjami, nie potrafimy wytłumaczyć zachowań, biorących się właśnie z określonych uczuć. Warto zatem uzyskać wgląd w siebie, to bowiem pomaga funkcjonować w otaczającej nas rzeczywistości, komunikować się z innymi, a także zadbać o siebie. Ten proces rozpoznawania własnych uczuć, ich rozumienia i radzenia sobie z nimi warto zapoczątkować już w dzieciństwie, poprzez rozmowę z dzieckiem, a także poprzez lekturę odpowiednio dobranych książek, pokazujących zarówno emocje bohaterów, jak i sposoby radzenia sobie z nimi.
Dzięki książce dowiemy się, jak działają receptory (nie tylko bólowe, ale i dotykowe) i mózg, poznamy zmysł dotyku, wzroku, słuchu, smaku i węchu, przekonując się, w jaki sposób jesteśmy w stanie coś poczuć, zobaczyć usłyszeć, posmakować i powąchać. Przy okazji Dzięki rozmowom Alicji z babcią poznamy takie emocje, jak strach, smutek, wstyd, radość, poddamy się nawet badaniu wariografem! Poznamy również takie pojęcia, jak osobowość i temperament oraz podział Hipokratesa na okoliczność wyróżnienia czterech typów osobowości, a ponadto typy osobowości wyróżnione przez Carla Gustawa Junga (introwertycy i ekstrawertycy).

To tylko część poruszanych w książce problemów. Najbardziej przypadła mi do gustu część o zagrożeniach czyhających na dzieci w sieci, a także uzależnieniach od telefonów i wirtualnych lików. Autorzy podjęli niełatwy temat budowania własnej wartości na właściwych fundamentach, niezależnych od oceny i krytyki innych.
Książka jest bardzo przystępna dla dzieci. Kolorowe obrazki opatrzone komentarzami babci lub samej Alicji, sprawiają, że odbiór trudnych tematów jest bardzo prosty.
Lektura książki, szczególnie jeśli czytamy ją wraz z dzieckiem, zmusza do zastanowienia się również dorosłe osoby – w jaki sposób my sami funkcjonujemy i jak okazujemy (lub nie) uczucia?
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Mando.