Ukąszenia i użądlenia owadów, zwłaszcza latem, mogą skutecznie uprzykrzyć spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Niestety u nas w ogródku komarów i muszek mamy tysiące. Po 18 nie da się wysiedzieć na działce. Niestety zarówno Janek, jak i ja bardzo boleśnie reagujemy na ukąszenia i użądlenia. Jak wtedy reagujemy? Co nam pomaga?

Ukąszenia i użądlenia owadów – komar, jak sobie radzić?
Komary potrafią być niezwykle irytujące, a ich ukąszenia mogą skutecznie zepsuć odpoczynek na łonie natury. Komary najliczniej występują w pobliżu zbiorników wodnych. Gryzą wyłącznie samice – nasza krew jest im potrzebna do złożenia jaj. Podczas ukąszenia komarzyce wpuszczają do krwiobiegu specjalną substancję, która ułatwia im ssanie, a która może powodować swędzenie i obrzęk. Jeśli będziemy przebywać w miejscu występowania komarów, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalistyczne środki.
Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele preparatów w formie aerozoli czy maści, które skutecznie je odstraszają. Warto również zakładać jasne ubrania, dzięki którym łatwiej jest dostrzec owady.
Co robić w przypadku ukąszenia? Aby załagodzić pieczenie, należy przemyć swędzące miejsce zimną wodą i zdezynfekować je preparatem z alkoholem, a następnie posmarować maścią łagodzącą dolegliwości. Osoby, które są bardziej wrażliwe na ukąszenia owadów, mogą zastosować preparaty z witaminami z grupy B lub łagodne środki odczulające. W naszej strefie klimatycznej użądlenie komara nie powinno powodować większych konsekwencji, nie przenoszą one bowiem groźnych chorób, jak zdarza się to w tropikalnym klimacie.
Janek, podobnie jak i ja, po każdym ugryzieniu przez komara ma duże odczyny. Miejsce ugryzienia momentalnie mu puchnie i bardzo swędzi, co tylko pogłębia problem ugryzienia. Po ugryzieniu musiałam swędzące miejsce od razu posmarować specjalną maścią. Ale wiadomo, nie zawsze miałam ją pod ręką. Wybawieniem okazało się urządzenie Bite away(R).

Bite away® jest to certyfikowany wyrób medyczny przeznaczony do objawowego leczenia: swędzenia, bólu i obrzęku, które są skutkiem użądlenia lub ukąszenia przez: komary, pszczoły, osy, szerszenie czy gzy. Działanie Bite Away® polega na zastosowaniu skoncentrowanego ciepła na miejsce ukąszenia. Urządzenie posiada ceramiczną powierzchnię, którą przykłada się do miejsca swędzenia, bólu. Wybieramy jeden z czasów działania – 3 lub 6 sekund. Ceramiczna powierzchnia rozgrzewa się do 51 stopni Celsjusza. Po osiągnięciu tej temperatury zapala się dioda LED, a gaśnie gdy urządzenie automatycznie wyłączy się po upływie wybranego czasu. Odpowiednia temperatura i czas ekspozycji są
sterowane przez mikroprocesor.
Miejscowa hipertermia, czyli zastosowanie skoncentrowanego ciepła, jest bardzo
obiecującą metodą fizykalną. Wiązka ciepła użyta miejscowo wpływa regulacyjnie na uwalnianie histaminy i innych enzymów komórkowych, zmniejszenie reakcji zapalnych i inaktywację toksyn owadów.

Zastosowany niezwłocznie po użądleniu/ukąszeniu często może całkowicie zapobiec wystąpieniu ww. objawów. Bite away® nie zawiera żadnych środków chemicznych, dlatego urządzenie to można stosować także u kobiet ciężarnych, osób z alergią u dzieci (do samodzielnego stosowania po ukończeniu 12. roku życia).
Początkowo, po zastosowaniu urządzenia, odczułam mały dyskomfort, związany z ciepłem, które przykłada się do miejsca ugryzienia. Jednak od razu po jego zastosowaniu uczucia swędzenia brak. Im szybciej zastosujesz po ukąszeniu tym większy skutek działania urządzenia. Urządzenie stało się moim must have w wakacyjnym plecaku. Idealnie sprawdza się podczas wycieczek, pikników czy zabaw na dworze.

Bite away® – cechy produktu
- natychmiastowa ulga, łagodzi ból, zmniejsza opuchliznę,
- łatwy w obsłudze,
- efektywność oparta na działaniu skoncentrowanego ciepła 50°C,
- nie zawiera środków chemicznych,
- aplikacja od 3 do 5 sekund,
- może być stosowany przez kobiety w ciąży, alergików oraz niemowlaków,
- samodzielne stosowanie przez dzieci po ukończeniu 12. roku życia,
- Poręczny rozmiar (wielkość długopisu), aż do 300 aplikacji na jednym komplecie baterii,
- mobilność urządzenia,
- możliwość łatwego przechowywania i transportowania w torebce lub kieszeni.
Użądlenie pszczół, os, szerszeni
Użądlenie osy lub pszczoły – w przeciwieństwie do ugryzień komarów – może okazać się bardzo niebezpieczne. Dla większości z nas użądlenie owadów błonkoskrzydłych kończy się co najwyżej miejscową reakcją. Niestety, osoby uczulone mogą być narażone na znacznie poważniejsze konsekwencje. Po użądleniu należy jak najszybciej wyciągnąć żądło szczypcami lub pęsetą. Ważne jest, aby nie uległo ono uszkodzeniu. Warto też zdjąć biżuterię, ponieważ pojawiająca się opuchlizna może to uniemożliwić. W zniwelowaniu obrzęku może pomóc doustne podanie leku przeciwhistaminowego, zastosowanie zimnego okładu, można również zastosować wodę z octem lub okłady z cebuli lub cytryny. Osobę użądloną powinniśmy obserwować przynajmniej przez godzinę, aby mieć pewność, że nie rozwinie się u niej reakcja alergiczna i nie wystąpi wstrząs anafilaktyczny.
Co w przypadku, gdy osoba użądlona jest uczulona na jad?
W pierwszej kolejności należy wezwać pogotowie, a następnie postępować jak w przypadku osoby, która nie jest uczulona. Dodatkowo możemy dać jej kostkę lodu do ssania – zmniejszy to obrzęk dróg oddechowych. Należy ją obserwować i kontrolować funkcje życiowe do przybycia pogotowia ratunkowego. Warto, aby osoby, które są uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych, posiadały ampułkostrzykawkę z adrenaliną. Jest to lek na receptę, więc należy się udać do lekarza po receptę i odpowiednio wcześniej (np. przed podróżą) zaopatrzyć się w ampułkostrzykawkę.
Pamiętaj!
Kiedy przebywasz na świeżym powietrzu, na przykład na pikniku, zawsze sprawdzaj, czy na pożywieniu bądź w napoju (w szklance, butelce) nie usiadła pszczoła lub osa. Słodkie smaki i zapachy wabią owady, dlatego zawsze zajrzyj do kubka i upewnij się, że nie ma w nim nieproszonego gościa. Bezpiecznym będzie również picie napojów przez słomkę – mniejsza średnica zmniejsza ryzyko aspiracji owada.
Ukąszenia mrówek
Ukąszenia mrówek są bardzo bolesne, jednak rzadko mogą powodować poważniejsze konsekwencje, szczególnie w naszym klimacie. Jeśli ukąsi nas ten owad, ulgę przyniesie lekko zasadowy okład z sody oczyszczonej – powoduje on obniżenie poziomu pH w miejscu ugryzienia. Możemy również zastosować specjalne żele i maści na ukąszenia. Dolegliwości powinny ustąpić w ciągu kilku godzin.
Również w przypadku ukąszenia mrówek, urządzenie Bite away® się sprawdziło. Ostatnio na działce mamy bardzo dużo mrówek, które gryzą. Czasem po zabawie na trawie Janek miał nogi całe zgryzione. W tym przypadku urządzenie również spełniło swoje zadanie celująco.

Największa zaleta urządzenia to SKUTECZNOŚĆ. Działa od razu po użyciu, delikatnie piecze (uczucie gorąca), ale da się wytrzymać. Jeśli ktoś ma problem z ukąszeniami albo po prostu nie chce aby go swędziało to jest to jedyna rzecz z dziesiątek przeze mnie używanych, którą mogę polecić.
Urządzenie Bite away® można zakupić na stronie: https://ulgawukaszeniach.pl/
ZAPAMIĘTAJ!
U osób uczulonych, na skutek ukąszenia lub użądlenia, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Objawy, które powinny Cię zaniepokoić to:
- bladość skóry;
- nudności oraz wymioty;
- spadek ciśnienia krwi;
- obrzęk języka i twarzy;
- przyspieszona akcja serca;
- duszności;
- omdlenia i zaburzenia świadomości.
Pierwsza pomoc:
- Ułóż poszkodowanego w pozycji leżącej lub półsiedzącej, z lekko uniesionymi nogami. Zapewnij mu dostęp do świeżego powietrza.
- Natychmiast wezwij pomoc – Zespół Ratownictwa Medycznego (pogotowie ratunkowe – tel. 112 lub 999).
- Upewnij się, czy poszkodowany nie ma przy sobie opaski, informującej o cukrzycy, padaczce lub alergii. W przypadku alergii sprawdź, czy ma przy sobie ampułko-strzykawkę z adrenaliną. Podaj ją w mięsień uda.
- Nieprzytomnemu nigdy nie podawaj płynów do picia – grozi to zadławieniem.
- Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i wymiotuje, ułóż go w pozycji bocznej ustalonej (na boku, w stabilnej pozycji, z drożnymi drogami oddechowymi).
- Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, nie porusza się i nie oddycha – wezwij Zespół Ratownictwa Medycznego, rozpocznij resuscytację krążeniowo oddechową i kontynuuj ją do czasu przybycia zespołu medycznego.
Ważne!
Każda osoba, u której kiedykolwiek wystąpiła reakcja anafilaktyczna, powinna posiadać przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną. Mimo że konsekwencje każdego z wyżej wymienionych ataków różnią się od siebie, każdy z nas wolałby ich uniknąć. Dlatego zawsze warto być uważnym podczas spacerów i zabaw na świeżym powietrzu oraz profilaktycznie chronić się za pomocą przeznaczonych do tego preparatów. Dzięki temu ominą nas nieprzyjemne konsekwencje użądleń i ukąszeń.